Mladí Slováci hokejovú maturitu nezvládli, na Kanaďanov nestačili

Slovenskej hokejovej reprezentácii do 20 rokov nevyšiel vstup do majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie v Kanade. Vysoko favorizovanému domácemu výberu dokázala vzdorovať len v prvej tretine a napokon mu podľahla jednoznačne 0:5.

Kanada – Slovensko 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)

Góly a asistencie: 26. Lauzon (Jost, J. Gauthier), 32. Raddysh (Dubois, Chabot), 33. Cirelli (Lauzon, Speers), 37. Chabot (Barzal, D. Strome), 43. McLeod (Cirelli, Dubé)

Zostava Kanady: Ingram (Hart) – Chabot (A), P. Myers, Bean, Juulsen, Fabbro, Lauzon, Clague – Dubois, D. Strome (C), Stephens – Joseph, Barzal (A), Raddysh – J. Gauthier, Jost, N. Roy – Dubé, McLeod, Speers – Cirelli.

Zostava Slovenska: Húska (Tomek) – Fehérváry, Černák (C), Michal Roman, Hatala (A), Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Struška, Oško (A) – Bondra, Ružička, Lešťan – Studenič, Sloboda, Miloš Roman.

Rozhodcovia: Hribik (CZE), Sheva – Davis (obaja USA), Haurum (DEN)

Slováci nastúpili do tohto duelu s jasnou defenzívnou taktikou. Proti obrovskej ofenzívnej sile Kanaďanov sa im to v prvej tretine aj celkom dobre darilo. Mladí reprezentanti krajiny javorového lista sa totiž v prvej tretine len zastreľovali. Síce sa snažili o vysokú početnosť streľby, no viackrát ich pokusy končili len na zadnom mantineli za bránou Adama Húsku. Prvú vážnejšiu príležitosť si vytvoril v 7. minúte Mitchell Stephens, ktorý po spätnej prihrávke Dylana Stromea z dobrej pozície pálil len do chráničov slovenského gólmana. Zverenci Ernesta Bokroša sa zo svojho obranného pásma dostávali síce len veľmi sporadicky, no v 9. minúte si zahrali presilovú hru pri vylúčení Noaha Juulsena. V jej úplnom závere sa k zaujímavej strele dostal Marek Sloboda, no Connor Ingram jeho pokus vytesnil ramenom vedľa brány. V 16. minúte si v početnej výhode zahrali aj Kanaďania, no pri vylúčení Andreja Hatalu skóre zápasu neotvorili. Posledné dve minúty tretiny patrili našim chlapcom, šancu skórovať ale nevyužili Košecký ani Studenič.

Kým v prvej dvadsaťminútovke sa mladí Kanaďania len zastreľovali, tak v druhej tretine to bol z ich strany doslova uragán. Práve v prostrednej časti definitívne zlomili odpor našich chlapcov štyrmi presnými zásahmi. Skóre zápasu sa prvýkrát menilo v 26. minúte. Tyson Jost zaviezol puk do útočného pásma, naviazal na seba Olivera Košeckého, peknou prihrávkou pod seba našiel Jérémyho Lauzona, ktorý trafil nad vyrážačku Húsku. Slováci si potom síce zahrali presilovú hru, no v tej si nič nebezpečné nevytvorili. Naopak, ako sa hrá v početnej prevahe im o pár sekúnd ukázal súper, keď 32. minúte nikým nekrytý Tyler Raddysh využil prihrávku Duboisa spoza bránky. O 40 sekúnd neskôr to bolo už 3:0, keď Anthony Cirelli najskôr vyhral buly pre Jérémyho Lauzona, aby následne jemným tečom usmernil jeho strelu za Húskov chrbát. Po tomto góle sa hra mladých Slovákov úplne rozpadla, vylúčenia pribúdali a ďalšiu presilovku využil v 37. minúte ukážkovým príklepom Thomas Chabot.

V tretej tretine tak už bolo o víťazovi zápasu rozhodnuté, zverenci trénera Bokroša už hrali len o svoju česť. Na konečných 5:0 upravil v 43. minúte potom, čo Michael McLeod opäť úplne voľný pred slovenským bránkoviskom využil prihrávku ako na podnose od Anthonyho Cirelliho a nedal Adamovi Húskovi žiadnu šancu. Ku komickej situácii prišlo v 47. minúte, keď chcel Martin Bodák zastaviť hitom Matta Barzala, no trafil len Radovana Bondru. Ten sa navyše v páde zrazil s Filipom Lešťanom, a tak sa v jednej chvíli ocitla na zemi trojica slovenských hokejistov. O dve minúty neskôr vyslal ojedinelú strelu našich reprezentantov na gólmana Ingrama Miloš Roman, no kanadský brankár si s ňou bez problémov poradil a dokonca ani hru neprerušil. Domáci hokejisti zápas už len dohrávali, jednu z posledných zaujímavých príležitostí mal Taylor Raddysh, no bránku brankára Húsku netrafil.

Nedá sa povedať, že by slovenská „dvadsiatka“ išla do súboja s kanadskými rovesníkmi s nejakými veľkými očami, no pri pohľade na štatistiku striel je jasné, o čom celý tento zápas bol. Naši mladíci totiž za celý duel ohrozili bránku súpera len 6-krát! Zverenci Ernesta Bokroša musia na tento zápas veľmi rýchlo zabudnúť a sústrediť sa už na duel s USA. Ten je na programe už dnes v noci o 1:30 SEČ.

Foto: ©corund/fotky&foto.