McDavid vystrelil javorovým listom titul majstra sveta (+VIDEO)

Kanada je majstrom sveta! Vo finálovom zápase predviedla skvelý kolektívny výkon a dokonale vymazala fínske hviezdy. Autorom víťazného gólu je hokejový supertalent Connor McDavid, ktorý si svoj prvý gól na turnaji schoval pre ten správny moment.

Fínsko – Kanada 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Góly a asistencie: 12. McDavid (Duchene), 60. Duchene (Marchand).

Rozhodovali: Roman Gofman (RUS), Tobias Wehrli (SUI) – Gleb Lazarev (RUS), Fraser McIntyre (USA).

Zostava Fínska: Koskinen (Saros) – Jaakola (A), Hietanen, Pokka, Lindell, Kivistö, Ohtamaa – M. Granlund, M. Koivu (C), Komarov – J. Jokinen (A), A. Barkov, Laine – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – Lajunen, Pulkkinen.

Zostava Kanady: Talbot (Pickard) – Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba – McDavid, Duchene (A), Marchand – Stone, Scheifele, O’Reilly (A) – Hall, Brassard, Perry (C) – Gallagher, Reinhart, Domi – Jenner.

Finálový zápas sa od začiatku hral vo vysokom tempe. Kanaďania sa zjavne poučili z prvého vzájomného duelu a už vo štvrtej minúte mohli otvoriť skóre. Obranca Ryan Murray časoval prihrávku na Marka Scheifeleho, ktorý si už chystal zakončenie do prázdnej brány. V poslednej chvíli ale túto kombináciu prerušil vynikajúcim obranným zákrokom Ville Pokka. Kolíska hokeja pred šiestimi dňami fínskeho brankára neprekonala, no teraz sa jej to podarilo už v dvanástej minúte. Zblokovanú strelu Matta Duchenea si dokorčuľoval Connor McDavid, natlačil sa pred bránu súpera a strelou pod brvno zaznamenal svoj prvý gól na svetovom šampionáte. Fíni sa dostali do hry najmä vďaka presilovej hre a tesne po jej skončení sa vo veľkej šancí ocitol Patrick Laine. Mladý Fín zakončoval z tesnej blízkosti, ale trafil len ľavý betón brankára Cama Talbota. Suomi v závere stupňovali svoj tlak, boli aktívnejší, ale vyrovnať stav zápasu sa im nepodarilo.

Prostredná časť hry bola jasne v znamení kanadského tímu. Fíni sa takmer k ničomu nedostali a na bránu súpera vyslali len štyri strelecké pokusy. Suomi tak nenadviazali na skvelú druhú tretinu zo semifinálového zápasu, keď Rusku strelili tri góly. Zverenci Bila Petersa si vypracovali niekoľko dobrých streleckých príležitosti, ale Mikko Koskinen zlikvidoval všetkých trinásť striel Kanady. Fínsky brankár sa vyznamenal pri šanci Matta Duchenea a pri zakončení Ryana O’Reillyho mal aj istú dávku šťastia. Kanaďania stupňovali svoj tlak, no paradoxne najväčšiu šancu mali vo vlastnom oslabení. Boone Jenner sa dostal do úniku, ale v poslednej chvíli ho čisto odzbrojil Mikael Granlund. V tej istej presilovke ale mohli udrieť aj Fíni. Mikko Koivu našiel pred bránou osamoteného Jarna Koskirantu, ktorý z hranice bránkoviska neprekonal Cama Talbota. V druhej tretine sme tak gól nevideli, a tak bolo pred tretím dejstvom všetko otvorené.

Začiatok tretej tretiny nepriniesol očakávaný tlak zo strany Fínska. Naďalej sa pokračovalo v opatrnej hre a aj samotní Fíni si uvedomovali, že prípadný inkasovaný gól by zrejme bol rozhodujúci. Postupom času ale Kari Jalonen stiahol hru na tri útočné formácie. Samozrejme, krajina tisícich jazier sa stále viac tlačila dopredu, no Kanaďania sa veľmi dobre bránili. Necelú minútu pred koncom Mikko Koskinen opustil svoju svätyňu. K strele od modrej čiary sa dostal Topi Jaakola, no jeho strela tesne minula kanadskú bránu. Ešte osem sekúnd pred koncom si Jalonen zobral oddychový čas, no sekundu pred záverečnou sirénou uzavrel gólový účet celého šampionátu Matt Duchene. Kanada tak obhájila titul majstra sveta a Corey Perry sa stal 27. členom Triple Gold Clubu. Naopak, Fínom sa nepodarilo zapísať do histórie a po triumfe na MS U20 a MS U18 získali na seniorskom šampionáte „len“ strieborné medaily.

Najlepší brankár: Mikko Koskinen (FIN)

Najlepší obranca: Michael Matheson (CAN)

Najlepší útočník: Patrick Laine (FIN)

Najužitočnejší hráč turnaja: Patrick Laine (FIN)

All Stars: Mikko Koskinen (FIN) – Michael Matheson (CAN), Nikita Zaitsev (RUS) – Michael Granlund (FIN), Patrick Laine (FIN), Vadim Shipachyov (RUS).