Majstri sveta sa postarali o senzáciu, musia bojovať len o záchranu

Tak na toto si história majstrovstiev sveta hráčov 20 rokov nepamätá. Počas 40-ročnej existencie turnaja sa ešte nikdy nestalo, aby úradujúci šampióni vypadli už v základnej skupine a bojovali tak len o záchranu. Teraz sa však o tento negatívny zápis postarali hokejisti Fínska.

Postup talentovaného mužstva mal byť formalitou

Pred začiatkom turnaja by tomuto scenáru veril len málokto. Hokejisti Fínska patrili do širšieho okruhu favoritov a postup do vyraďovacích bojov mal byť len formalitou. Zo zlatého tímu bol síce v nominácii len jeden hráč, no až sedem hokejistov vybojovalo pre Fínsko nedávny titul majstra sveta v kategórii do 18 rokov. Rešpekt vzbudzoval aj posledný prípravný duel, v ktorom krajina tisícich jazier rozprášila zverencov Ernesta Bokroša po výsledku 1:8. Zaujímavosťou je, že v zozname TOP 10 talentov turnaja, ktorý uverejnila oficiálna stránka NHL, malo najväčšie štvorčlenné zastúpenie práve Fínsko.

Suomi doplatili na streleckú nemohúcnosť

Varovným prstom bol už prvý zápas na turnaji, v ktorom Suomi podľahli českému mužstvu 1:2. Samozrejme, prehra ešte nič neznamenala, no fínski hokejisti nemohli byť spokojní najmä s predvedenou hrou. Túto porážku mali napraviť v zápase s Dánskom, ale na víťazstvo im nestačilo ani takmer 40 streleckých pokusov. Outsider zápasu v prvých dvoch tretinách vystrelil len šesťkrát, no vďaka 50-percetnej úspešnosti streľby viedol komfortným rozdielom. Fíni v závere ešte znížili na 2:3, no z ich strany to už bolo všetko. Práve strelecká nemohúcnosť bola hlavným dôvodom šokujúceho neúspechu. Jediný gól strelili úradujúci majstri sveta aj Švédom, a tak nemohli reálne pomýšľať na zisk troch bodov.

Neúspech si vyžiadal odvolanie trénerského tímu

Fíni po troch zápasoch už nemali osud vo vlastných rukách a potrebovali pomoc Dánska v zápase so Švajčiarskom. Vyzeralo to pre nich výborne, keď najväčšie prekvapenie turnaja v spomínanom zápase viedlo už 1:4. Helvéti ale napokon vyhrali 5:4 po samostatných nájazdoch, čím poslali Fínsko len do boja o záchranu. Reakcia na tento výrazný neúspech nenechala na seba dlho čakať. Jukka Rautakorpi bol spoločne s celým trénerským tímom odvolaný z funkcie už počas prebiehajúceho šampionátu. Dočasným trénerom sa stal Jussi Ahokas, ktorý povedie tím v záverečných bojoch o záchranu proti Lotyšsku.

Foto: pixabay.com