Lotyšsko sme opäť nezdolali, zápas rozhodli presilové hry

Slovenskí hokejisti nenadviazali na včerajšie víťazstvo zo zápasu s Talianskom. Proti Lotyšsku síce podali herne lepší výkon, ale na silnejšieho súpera to nestačilo. Prehrali sme 3:1, a tak zostávame v tabuľke B-skupiny mimo postupových pozícií.

Lotyšsko – Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly a asistencie: 11. Sprukts (Rihards Bukarts, Girgensons), 28. Girgensons (Rihards Bukarts, Roberts Bukarts), 51. Džerinš (Cibuļskis, Daugavinš) – 50. Miklík (Dravecký, Haščák).

Rozhodovali: Roman Gofman (RUS), Anssi Salonen (FIN) – Alexander Otmachov (RUS), Nathan Vanoosten (CAN).

Najlepší hráč zápasu: Vladimír Dravecký (SVK) – Zemgus Girgensons (LAT).

Zostava Lotyšska: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks, Kulda (A), Cibuļskis, Galvinš, Balinskis, Freibergs, Jaks – Daugavinš (C), Džerinš, Rob. Bukarts – Sprukts (A), Rih. Bukarts, Indrašis – Skvorcovs, Girgensons, Keninš – Pavlovs, Meija, Bičevskis.

Zostava Slovenska: J. Laco (J. Hudáček) – Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Šedivý, Trška – Skokan, Dravecký (C), Suja – Miklík (A), Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, L. Hudáček – Matoušek, Zigo, Skalický.

Slovensko nastúpilo do svojho druhého zápasu na svetovom šampionáte v mierne pozmenenej zostave. V bráne dostal prednosť helsinský hrdina Ján Laco a hneď v úvodnej minúte zápasu musel dvakrát pohotovo zasahovať. Lotyši boli aktívnejší a v siedmej minúte zápasu im pomohol faul Tomáša Matouška, ktorý dostal trest do konca zápasu. Po ďalšom faule Juraja Mikuša sa presilovka pobaltskej krajiny ešte znásobila. Slováci sa dve minúty statočne bránili v trojici, no keď už hrali so štyrmi hráčmi v zápase prvýkrát inkasovali. S veľkou dávkou šťastia skóroval Janis Sprukts, keď je tečovaná strela zapadla za chrbát Jána Laca. Tesne po presnom zásahu súpera sme dostali puk do lotyšskej brány, no gól neplatil. Andrej Kudrna síce neporušil hokejové pravidlá, no hlavný rozhodca Roman Gofman sa upískol a prerušil hru tesne predtým ako puk preťal bránkovú čiaru. Slovákov tento moment správne nahneval, v závere prvej časti hry boli lepší, ale nedokázali prekonať Elvisa Merzlikinsa.

V zlepšenom výkone zo záveru prvej časti pokračovali zverenci Zdena Cígera aj v prostrednej tretine. Dobrú šancu mal Marcel Haščák, ale jeho strela švihom mierila len do pripraveného lotyšského gólmana. Bohužiaľ, v rozlete nás pribrzdilo zbytočné vylúčenie Libora Hudáčka, hoci za herecké schopnosti by si cenu zaslúžil aj Oskars Cibulskis. Aby toho nebolo málo, Lotyši využili druhú presilovú hru v zápase. Jediný hráč pôsobiaci v NHL Zemgus Girgensons si pekne nakorčuľoval na úroveň bránkoviska a z tesnej blízkosti prekonal Jána Laca. Našim druhá časť zápasu príliš nevyšla. Na bránu súpera sme vyslali len osem streleckých pokusov, čo nie je žiadna sláva. Hra bola rozháraná a ani Lotyšom sa príliš nedarilo v kombinácii. V hernej pohode ich udržala ďalšia presilová hra, keď takmer celé dve minúty zvierali našu brániacu sa štvoricu. V samotnom závere mohol znížiť náskok súpera Marcel Haščák, ale z dobrej pozície trafil len vonkajšiu bránkovú konštrukciu.

Slováci túžili zvrátiť nepriaznivý výsledok zápasu a hneď v 42. minúte mal obrovskú šancu na zníženie Andrej Kudrna. Ten využil chybu v lotyšskej rozohrávke, ale v prečíslení trafil len brvno súperovej brány. Slovenskí hokejisti sa napokon gólu dočkali, keď zlomili takmer 110-minútovú nepriestrelnosť brankára Elvisa Merzlikinsa. V presilovej hre Vladimír Dravecký nezištne posunul puk na Michela Miklíka a ten strelou z prvej trafil odkrytú časť brány. Bohužiaľ, dlho sme sa z presného zásahu netešili. Po zbytočnom faule Vladimíra Draveckého hrali Lotyši presilovku a opäť odskočili nášmu tímu na rozdiel dvoch gólov. Ján Laco strelu od modrej čiary len vyrazil a Andris Džerinš dorazil puk do našej brány. Slovákom nemožno uprieť bojovnosť, ale tentokrát sa podobný obrat ako v zápase s Talianskom nekonal. S Lotyšskom sme prehrali 3:1, a tak sa dostávame do nepríjemnej situácie. V utorok nutne potrebuje zvíťaziť proti Dánom, ktorí z prvých dvoch duelov nemajú ani bod.

Foto: Fotky&Foto