Ktorým slovenským hokejistom sa na svetových šampionátoch najviac darí?

Ľadový hokej je na Slovensku považovaný za šport číslo jeden. Na každoročnom hokejovom sviatku sa predstavilo už množstvo skvelých hokejistov, ktorí sa navždy zapísali do histórie športu pod Tatrami. Kto z nich je ale tým najúspešnejším?

Tabuľkám produktivity dominuje líder s kapitánskym „C“

Spomedzi všetkých slovenských hokejistov zanechal na scéne majstrovstiev sveta najvýraznejšiu stopu Miroslav Šatan. Dlhoročný kapitán našej reprezentácie získal všetky štyri medaily a so ziskom 75 bodov je lídrom produktivity slovenských hráčov. V rámci celého sveta mu patrí skvelé 20. miesto, no prípadným bodovým ziskom ho môže prekonať Jaromír Jágr. Rodák z Topoľčian reprezentoval Slovensko na MS v hokeji dvanásťkrát a raz získal aj slávny Stanley Cup.

Na druhom mieste v počte bodov je legendárny Jozef Golonka s bilanciou 22 gólov a 23 asistencii. Na rozdiel od Miroslava Šatana sa ale v ére dominancie ZSSR nikdy majstrovského titulu nedočkal. Najproduktívnejším slovenským obrancom je Ľubomír Višňovský, ktorý nazbieral len o bod menej ako hokejista s prezývkou „žiletka“.

Najlepší bodový priemer drží Pálffy

Miroslav Šatan je rekordérom nielen v počte reprezentačných gólov, ale tiež v počte štartov na majstrovstvách sveta. Legenda bratislavského Slovana odohrala v drese s dvojkrížom na hrudi až 88 zápasov, čo je presne o dvadsať viac ako má na svojom konte druhý Martin Štrbák. Tradičnou súčasťou nášho tímu na svetových šampionátoch bol aj Dominik Graňák a neraz zastával pozíciu asistenta kapitána.

Do štatistík sa nezmazateľne zapísal aj Žigmund Pálffy, ktorého zlaté ručičky sa podieľali aj na víťaznom góle Petra Bondru zo švédskeho Göteborgu. Rodák zo Skalice má spomedzi Slovákov najlepší bodový priemer, keď v 30 zápasoch dosiahol 1,43 bodu na zápas. Okrem neho dosiahli priemer aspoň 1,00 ešte Jozef Golonka, Július Hass a Karol Fako.

Pozrite si aj video

Z majiteľov celej medailovej zbierky ostalo len kvarteto

Kompletnú medailovú zbierku z majstrovstiev sveta získali celkovo piati hráči – Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský, Martin Štrbák, Ján Lašák a Miroslav Hlinka. Posledný menovaný už nie je nažive, pretože v roku 2014 spáchal samovraždu. Zo spomínaných hokejistov profesionálne hráva už len Ján Lašák, ktorý pôsobí vo farbách českého Liberca.

Zaujímavosťou je, že na MS v hokeji získalo aspoň jeden bod 142 slovenských hokejistov. Nezvyčajným úkazom je Radoslav Hecl, ktorý odohral deväť zápasov, ani raz nebodoval, no napriek tomu získal zlatú medailu. Pred niekoľkými dňami sa v NHL oceňovalo 100 najlepších hokejistov histórie tejto súťaže. Z nich sa na MS v hokeji predstavil v slovenskom drese len jediný – Peter Šťastný.

Foto: ©luzitanija/Fotky&Foto, video: youtube.com, zdroj: eliteprospects.com