Kto vedie štatistiky najlepších strelcov na MS v hokeji?

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji napíšu tento rok v ruskom Petrohrade svoju jubilejnú 80. kapitolu. V medailovej bilancii je na tom doposiaľ najlepšie Kanada, no historicky najlepšieho strelca by ste v kolíske hokeja hľadali márne.

Najlepší útok v histórii hokeja

Tí staršie narodení si pamätajú najmä časy, keď svetu hokeja vládol Sovietsky zväz. V rokoch 1963-83 získal neuveriteľných 17 titulov majstra sveta a jeho dominanciu prerušilo trikrát len Československo. Práve v tejto generácii skvelých hokejistov nájdeme aj najlepšieho strelca svetových šampionátov. Je ním legendárny Boris Michajlov, ktorý v 70.rokoch minulého storočia tvoril elitný útok s Valerijim Charlamovom a centrom Vladimirom Petrovom. V drese svojej krajiny odohral na MS v ľadovom hokeji 86 zápasov, strelil fantastických 81 gólov a celkovo nazbieral 136 kanadských bodov. Okrem toho pridal ďalších 391 gólov ako hráč armádneho klubu CSKA Moskva. Paradoxne práve Michajlov sa so svojimi spoluhráčmi postaral aj o jedno z najväčších prekvapení v ére majstrovstiev sveta. Na MS 1976 v poľských Katoviciach totiž ZSSR senzačne prehral s domácim výberom 6:4, hoci tri roky predtým nad ním zvíťazil 20:0. V zápase strelil dva góly aj Michajlov, no obrovskú blamáž neodvrátil.

V elitnej tridsiatke aj tichý zabijak

Na ďalších pozíciách sú za sebou zoradení ďalší hokejisti bývalého ZSSR. Alexander Malcev na MS strelil úctyhodných 77 gólov a na 3. mieste je vôbec najproduktívnejší hráč Valerij Charlamov, ktorého bilancia je 74 gólov a 82 asistencii. Štvrtá priečka patrí bývalému hráčovi bratislavského Slovana Václavovi Nedomanskému, ktorý sa strelecky presadil 65-krát. Elitnú šesticu uzatvárajú Sergej Makarov a Švéd Sven Tumba, ktorí majú na svojom konte zhodne 62 gólov. Zaujímavosťou je, že najlepšieho Kanaďana nájdeme až na čísle 26. Je ním Danny Heatley, ktorý rozvlnil sieť súperovho brankára 38-krát, čím o jeden presný zásah prekonal Miroslava Šatana. Jediným obrancom v najlepšej stovke je moskovský rodák Vjačeslav Fetisov. Historický rekord v počte gólov na jednom svetovom šampionáte utvoril v roku 1973 Vladimir Petrov (18 gólov).

Michajlov bol aj pri najväčšom úspechu Slovenska

Boris Michajlov je známy predovšetkým ako skvelý hokejista, no s jeho menom sa spája aj zlatý úspech Slovenska spred 14 rokov. Práve Michajlov totiž ako hlavný tréner viedol ruský tím na MS 2002 v Göteborgu. Napriek tomu, že Rusi nemali najkvalitnejší výber, vo štvrťfinále dokázali vyradiť dovtedy nezastaviteľných Čechov a v semifinále na samostatné nájazdy zdolali aj Fínsko. Finálový zápas už snáď ani netreba pripomínať. Rozhodujúci gól Petra Bondru 100 sekúnd pred koncom do siete Maxima Sokolova ostal nielen v spomienkach slovenských priaznivcov, ale aj legendárneho Borisa Michajlova.

Foto: pixabay.com