Kolíska hokeja zdolala Švédov a zabojuje o titul majstra sveta

Juniorské majstrovstvá sveta v hokeji majú dnes na programe finálový zápas. V ňom napokon doplní Američanov domáci výber Kanady, ktorý si v druhom semifinálovom stretnutí poradil s doposiaľ nezdolaným Švédskom.

Švédsko – Kanada 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)

Góly a asistencie: 7. Eriksson Ek (Söderlund), 9. Grundström (A. Nylander) – 8. Stephens (Cirelli), 19. Cirelli (Clague, Chabot), 33. J. Gauthier (Dubois), 48. D. Strome (Juulsen, Bean), 59. J. Gauthier (D. Strome, Jost).

Zostava Švédska: Sandström (Gustavsson) – Gunnarsson, Ja. Larsson, Carlsson, Bernhardt, G. Carlsson, Kylington, Dahlin – Lööke, Andersson, Ahl – Pettersson, Asplund (A), Dahlén – A. Nylander, Eriksson Ek (C), Grundström (A) – Söderlund, Wingerli, Ohlsson – Karlström.

Zostava Kanady: Ingram (9. Hart) – Clague, Chabot (A), Juulsen, Bean, Fabbro, Lauzon – Stephens, Cirelli, Dubé – J. Gauthier, N. Roy, Dubois – Raddysh, Barzal (A), Joseph – Speers, D. Strome (C), Jost – McLeod.

Rozhodcovia: Salonen (FIN), Stricker (SUI) – Davis (USA), Goljak (BLR).

Hokejisti Kanady začali semifinálové stretnutie vo veľkom tempe a už v 2. minúte sa črtala šanca pre Taylora Raddysha. Ten sa pretlačil pred švédskeho brankára, no z tesnej blízkosti trafil len jeho rameno. Následne mali domáci výhodu presilovej hry, no vo vlastnom oslabení sa poradilo Švédom otvoriť skóre zápasu. Vypredané Bell Centre šokoval Joel Eriksson Ek, ktorý nenápadnou strelou prekonal Connora Ingrama. Tri korunky sa ale z vedenia tešili len necelé dve minúty. Kanaďania získali puk za bránou súpera a po skrúmáži vo švédskom bránkovisku doklepol puk do siete Mitchell Stephens. Gólové dostihy v prvej tretine však pokračovali ďalej a o 22 sekúnd neskôr išli Švédi opäť do vedenia. Carl Grundström svojim presným zásahom vyhnal z brány Connora Ingrama, a tak zvyšok zápasu dochytal Carter Hart.

Po druhom inkasovanom góle Kanaďania zvýšili aktivitu a vytvárali si jednu šancu za druhou. O vyrovnanie sa ešte v prvom dejstve postaral Anthony Cirelli, ktorý namieril presne pod hornú žŕdku švédskej brány. Podobný obraz hry pokračoval aj v druhej tretine. Švédsky brankár Felix Sandström ale odolával a v polovici zápasu mu pomohla aj dobre postavená pravá žrď. V 33. minúte sa ale Kanaďania predsa len dostali do vedenia. Tri korunky spravili chybu v obrannom pásme a Julien Gauthier so šťastím pretlačil puk za bránkovú čiaru. O pár sekúnd mohlo byť ešte horšie, no mladučkého Tylera Josta v stopercentnej šanci vychytal švédsky brankár. Tesne pred koncom druhého dejstva mohli Švédi z ojedinelej šance vyrovnať. Strela Jonathana Dahléna prepadla Hartovi cez lapačku, no kanadský brankár v poslednej chvíli zastavil puk tesne pred bránkovou čiarou.

Tretia tretina mala byť predovšetkým v znamení švédskeho tlaku, ale len štyri strelecké pokusy na bránu o tom nesvedčia. Kanaďania kontrolovali priebeh zápasu a v 48. minúte im dodal pokoj na hokejky presný zásah Dylana Stroma. Kapitán výberu javorového listu pri hre štyroch proti štyrom vystrelil spoza obrancu a Felix Sandström zbadal puk až vo svojej sieti. Švédi sa napriek dvojgolovému manku nechceli vzdať. Dve minúty pred koncom odvolali brankára, no puk do švédskej opustenej brány poslal opäť Julien Gauthier. Spomínaný hráč v utorok dvoma gólmi zostrelil Čechov a teraz spečatil kanadský postup do finále MSJ. Švédi zaznamenali svoju prvú prehru na turnaji v tom najnevhodnejšom čase, a tak si zahrajú len malé finále.

©luzitanija/Fotky&Foto