Kanadské zlato, splnený cieľ či prekonané rekordy

Javorové listy sú opäť na hokejovom tróne, ale tohtoročný juniorsky šampionát nebol len o ich výkonoch. Ponúkol aj množstvo zaujímavých momentov, ktoré určite stoja za pripomenutie.

Bokrošov výber prekvapil

Slovenskí hokejisti vstúpili do turnaja jasnou prehrou s Kanadou a mnohí fanúšikovia im po slabom výkone nedávali veľké šance. Tím pod vedením Ernesta Bokroša ale milo prekvapil a jeho víťazstvo nad USA možno považovať za najväčšiu senzáciu turnaja. Kľúčový zápas s Dánskom sme zvládli, splnili štvrťfinálový cieľ a aj sebavedomí Švédi sa poriadne strachovali o postup. Pozornosť médií zaujal najmä Samuel Buček, dobré výkony predvádzal brankár Roman Durný, ale na druhej strane sa viac čakalo od Adama Ružičku. Pred turnajom bol druhým najproduktívnejším Európanom kanadskej OHL, ale v Buffale nazbieral len dve asistencie. Do bojov o medaily sa Slováci síce neprebojovali, ale fakt, že osem hráčov hralo aj na vlaňajších MS U18 predpovedá svetlú budúcnosť mládežníckeho hokeja pod Tatrami.

Švédske striebro putovalo do hľadiska

Víťazom turnaja sa stali Kanaďania, ktorí vo finále pretlačili Švédsko. Celkovo strelili 39 gólov a neuspeli len v prestížnom Winter Classic, ktoré sledovalo rekordných 44 592 divákov. Do All Stars tímu sa síce dostal len obranca Cale Makar, no skauti NHL majú určite dobre poznačené mená ako Jordan Kyrou, Sam Steel alebo Drake Batherson. Smutní zostali Švédi, ktorí prehrali už svoje jedenáste finále z juniorských šampionátov. Sami sa pritom tešili z triumfu len dvakrát. Svoju frustráciu naplno ukázal Lias Andersson, ktorý odhodil striebornú medailu medzi divákov. Novinári na severe Európy hovorili o jednom z najkvalitnejších ročníkov, no ani ten nestačil na kanadskú silu. Každopádne, za najlepšieho obrancu turnaja bol vyhlásený Rasmus Dahlin, ktorý je hlavným adeptom na post draftovej jednotky NHL.

Štatistiky ovládli Američania

Úspešne môžu hodnotiť šampionát aj na pravom brehu rieky Moravy. Česi prelomili štvrťfinálové prekliatie a po výhre nad Fínskom si zahrali o medaily. Napokon zostali bez nej, no napriek vysokým prehrám zanechali dobrý, najmä útočný dojem. Filip Zadina zaznamenal sedem presných zásahov a za zmienku stoja aj výkony Kristiana Reichela či Martina Nečasa. Naopak, Rusi neprekročili svoj tieň, keď im chýbal taký líder, akým bol vlani Kirill Kaprizov. Veľké výkony sa čakali od Fína Eeliho Tolvanena, ale jeho šesť bodov a štvrťfinálová prehra Suomi sú sklamaním. Najproduktívnejším hráčom turnaja bol domáci Casey Mittelstadt a najlepším kanonierom jeho krajan Kieffer Bellows. Strelil deväť gólov, čo sa žiadnemu Američanovi na MSJ pred ním nepodarilo. Dvakrát sa presadil aj v zápase o bronz, v ktorom domáci deklasovali Čechov 9:3.

Po desaťročí sa vracia Kazachstan

Z elitnej kategórie sa porúčalo Bielorusko, ktoré prehralo oba barážové súboje proti Dánsku. V prvom dueli dlho viedlo, ale po dvoch góloch z poslednej minúty prehralo 4:5. V druhom dueli dotiahlo dvojgólové manko, ale neuspelo v nájazdovej lotérii. Na ďalšom šampionáte ho nahradí Kazachstan. Ten sa vráti do A-kategórie po desaťročnom pôste a v základnej skupine si zmeria sily aj so Slovenskom. Našu reprezentáciu čaká opäť konfrontácia s USA, Fínskom a zoznam účastníkov B-skupiny dopĺňajú vicemajstri sveta, Švédi. Hrať sa bude v Save-On-Foods Memorial Centre, no rozhodujúce zápasy turnaja bude hostiť domáca aréna Vancouveru Canucks.

Foto: Fotky&Foto