Kanada zahanbila Bielorusov! V hre o medaily ostáva aj Rusko, USA a domáce Česko

Po dnešnom hracom dni poznáme kompletný zoznam semifinalistov 79. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Úlohu favorita potvrdili oba zámorské tímy, úradujúci majstri sveta z Ruska i usporiadateľ šampionátu Česko. Boje o finále sú na programe v sobotu, v ktorých na nás čakajú reprízy zápasov zo základných skupín. USA vyzve Rusko a Česi sa pokúsia zaskočiť rozbehnutú Kanadu.

USA – Švajčiarsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 31. Smith (Vesey, Arcobello), 32. Coyle (Jones, Lee), 51. Gardiner (Coley, Lee) – 14. Josi.

Rozhodovali: Bulanov (RUS), Ronn (FIN) – Dahmen (SWE), Mills (CAN).

Návštevnosť: 6495 divákov.

Zostava USA: Hellebuyck (Campbell) – Faulk (A), Krug, S. Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner – Bonino, Coyle, Lee – Smith, Vesey, Arcobello – Eichel, Lewis (A), Nelson – Moses, Hendricks (C), Larkin- Morin.

Zostava Švajčiarska: Berra (Genoni) – Blum, Josi (A), Geering, Streit (C), Helbling, Grossmann, Loeffel – Hollenstein, Romy, Brunner – Ambühl (A), Bodenmann, Bieber– Schäppi, Fiala, Trachsler – Suri, Wieser, Almond – Walker.

Hokejisti USA sa stali víťazom základnej B-skupiny a v prvom štvrťfinálovom zápase boli v úlohe mierneho favorita. Tréner švajčiarskeho tímu Glen Hanlon ale naordinoval svojim zverencom veľmi účinnú taktiku, ktorá spočiatku slávila úspech. Dokonca, v 14. minúte sa Švajčiari dostali po krásnej akcii Josiho do vedenia 1:0. Tento náskok držali viac ako 30 minút, no zlom v zápase prišiel na začiatku druhej polovice zápasu. V priebehu 57 sekúnd otočili zápas v prospech USA Ben Smith a Charlie Coyle, čo sa v konečnom účtovaní ukázalo byť ako rozhodujúce. Krajina helvétskeho kríža síce bojovala, ale streliť vytúžený vyrovnávajúci gól sa jej streliť nepodarilo. Naopak v 51. minúte sa strelou od modrej čiary presadil Jake Gardiner, čím definitívne poslal Spojené štáty americké do semifinále majstrovstiev sveta. Po 11 rokoch sa tak opäť Američania predstavia v bojoch o medaily. Zhodou okolností, hokejisti USA získali svoj posledný cenný kov na MS 2004, ktoré sa tiež konali v Českej republike.

Kanada – Bielorusko 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)

Góly: 1. B. Burns (Crosby, Hall), 8. Ennis (Barrie, Muzzin), 11. R. O’Reilly (B. Burns), 18. Seguin (Spezza), 24. Seguin (Couturier, Muzzin), 32. B. Burns (R. O’Reilly, Eberle), 51. Seguin (Hall), 54. R. O’Reilly (Giroux, Savard), 56. Spezza (B. Burns).

Rozhodovali: Mayer (USA), Vinnerborg (SWE) – Lhotský (CZE), Kilian (NOR).

Návštevnosť: 15 126 divákov.

Zostava Kanady: M. Smith – Hamhuis, B. Burns (A), Muzzin, Barrie, Ekblad, Savard, Wiercioch – R. O’Reilly, Giroux, Seguin – Hall, Crosby (C), Eberle – MacKinnon, Duchene, Spezza (A) – Ennis, Eakin, Toffoli – Couturier.

Zostava Bieloruska: Lalande – Usenko, Korobov (A), Stasenko, Jevenko, Shinkevich, Goroshko, Lisovec – Kalyuzhny (C), A. Kostitsyn (A), S. Kostitsyn – Drozd, Stas, Gavrus – Kulakov, Stepanov, Kovyrshin – Demkov, Kitarov, Volkov – Yefimenko.

Tím Kanady počas základnej skupiny doslova valcoval konkurenciu a aj v dnešnom zápase nikoho nenechal na pochybách o tom, že je najväčším ašpirantom na titul. Vo štvrťfinále narazili zverenci Todda Mclellana na Bielorusko, ktoré sa medzi najlepšiu osmičku dostalo na úrok Slovákov. Bielorusi v zápase ale totálne pohoreli a už v prvej tretine nemali najmenšiu šancu na úspech . Už po 27 sekundách sa otvoril skóre zápasu obranca Brent Burns a okrem neho sa v prvom dejstve presadili aj ďalší traja strelci. K obrancovi San Jose Sharks sa pridali Tyler Ennis, Ryan O’Reilly a Tyler Seguin. Práve posledný menovaný hráč bol veľkou oporou javorového listu. V zápase sa útočník Dallasu Stars zaskvel hattrickom a svojim posledným gólom zvyšoval v 52. minúte už na hrozivých 7:0. Bielorusi sa nezmohli ani na čestný gól a kolíske hokeja napokon podľahli zahanbujúco 0:9! Víťazstvo Kanady potešilo aj slovenských priaznivcov, ktorí s určitosťou uvidia svoj tím na ZOH 2018.

Švédsko – Rusko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Góly: 32. Klingberg (Lander), 44. Lander (Ekman-Larsson, Klingberg), 55. L. Eriksson (Lander, Ekholm) – 11. Mozyakin (Malkin, Tarasenko), 17. Shirokov (Tichonov, Tarasenko), 21. Malkin (Kulemin, Belov), 56. Malkin (Mozyakin, Kulemin), 59. Tarasenko (Malkin).

Rozhodovali: Wehrli (SUI), Šindler (CZE) – Lederer (CZE), Carnathan (USA).

Návštevnosť: 7248 divákov.

Zostava Švédska: Enroth (24. Nilsson) – Klefbom, Ekman-Larsson (A), Ekholm, Klingberg, Rahimi, Granberg, Ahnelov – Lander, L.Eriksson, F.Forsberg – Moller, Sjogren, Lindstrom – Rask, Lindholm, J.Ericsson (A) – Danielsson, J.Lundqvist (C), Josefson – S.Hjalmarsson.

Zostava Ruska: Bobrovskij (Chudobin) – Belov, Yakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Chudinov – Shipachyov, Dadonov, Panarin – Kulemin (A), Malkin (A), Mozyakin – Tarasenko, Kovalchuk (C), Anisimov – Shirokov, Plotnikov, Tichonov.

Tretie tohtoročné štvrťfinále MS prinieslo súboj posledných dvoch majstrov sveta. Hokejisti Ruska nastúpili vo štvrťfinále proti Švédsku, ktoré z predošlých 14 rokov len raz nepostúpilo do semifinále MS. Hoci tri korunky skončili v tabuľke lepšie ako zverenci Olega Znaroka, museli sa na štvrťfinálový duel sťahovať z Prahy do Ostravy. Možno aj tento fakt sa podpísal pod slabším úvodom švédskeho tímu, ktorý Rusi okamžite dokázali využiť. Zborná bola jasne lepším tímom a v 21. minúte viedla po góle Evgeniho Malkina už 3:0! Rusi sa ale až príliš uspokojili a Švédi sa gólmi Klingberga a Landera vrátili späť do zápasu. V 55. minúte sa zverencom Pära Mårtsa dokonca podarilo vyrovnať, keď tečoval puk za chrbát Bobrovskijho Loui Eriksson. Rusi ale opäť dokázali svoju psychickú silu a expresne rýchlo sa dostali späť do vedenia. Už o 26 sekúnd neskôr nešťastne tečoval strieľanú prihrávku Malkina Ekman Larsson puk za chrbát Nillsona – 3:4. Švédi v závere skúsili aj hru bez brankára, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Naopak, skóre uzavrel gólom do prázdnej brány Vladimir Tarasenko.

Fínsko – Česko 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Góly: 18. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (Jokinen) – 9. Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Kovář), 36. Kovář (Jágr, Voráček), 56. Jágr, 60. Sobotka.

Rozhodovali: Olenin (RUS), Gofman (RUS) – Lazarev (RUS), McIntyre (USA).

Návštevnosť: 17383 divákov.

Zostava Fínska: Rinne (Saros) – Lepistö (A), Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – T. Ruutu (A), Kontiola, Louhivaara – Donskoi, Barkov, J. Jokinen (C) – Pihlström, Immonen, Komarov – Aaltonen, Kemppainen, Pesonen.

Zostava Česko: Pavelec (Salák) – Hejda (A), Jordán, Kolář, Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík – Klepiš, Voráček (C), Sobotka – Červenka, Novotný, Jágr (A) – Vondrka, Jan Kovář, Erat – Hertl, Koukal, Simon, Zaťovič.

Posledný štvrťfinalista vzyšiel zo zápasu Fínsko – Česko. Domácich opäť hnala za víťazstvom vypredaná O2 Arena, a práve hokejisti Česka sa dostali do vedenia ako prví. V 9. minúte sa o to postaral Ján Kovář, ktorý ťažil z prihrávky Martian Erata. Fíni ale zásluhou Tuoma Ruutua dokázali vyrovnať a na začiatku druhej tretiny dokonca gólom Jussiho Jokinena strhli vedenie na svoju stranu. Česi boli v tej chvíli poriadne zaskočení, no z trápenia ich vyslobodil ten najpovolanejší muž v kádri Vladimíra Růžičku. Jaromír Jágr beckehendovou dorážkou najprv vyrovnal na 2:2 a nakoniec o osude zápasu aj sám rozhodol. Za nerozhodného stavu 3:3 využil necelé 4 minúty pred koncom chybu Pesonena, obtočil sa okolo brány a po druhýkrát v zápase prekonal Pekku Rinneho. V závere spečatil postup Čechov do semifinále Vladimír Sobotka, ktorý z vlastného obranného pásma trafil puk do opustenej brány Fínska. Česi tak napravili zlyhanie z roku 2004 a v boji o finále sa pokúsia zaskočiť suverénne hrajúcu Kanadu.

Kanada zahanbila Bielorusov! V hre o medaily ostáva aj Rusko, USA a domáce Česko
5 - 1 (hlasy)
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *