Kanada oslavuje 17. titul, Steenbergen napodobnil Bondru

Kolíska hokeja dotiahla svoju zlatú misiu do úspešného konca. Vo finálovom zápase majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov zvíťazila nad Švédskom 3:1. O rozhodnutie sa sto sekúnd pred koncom postaral Tyler Steenbergen.

Švédsko – Kanada 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly a asistencie: 34. Söderlund (L. Lindström, Brännström) – 22. Dubé (Kyrou, Steel), 59. Steenbergen (Timmins), 59. Formenton (Mete).

Najlepší hráči: Tim Söderlund (SWE) – Carter Hart (CAN).

Rozhodovali: Mikko Kaukokari (FIN), Robin Šír (CZE) – Jiří Ondráček (CZE), Peter Šefčík (SVK).

Zostava Švédska: Gustavsson (F. Larsson) – Liljegren, Moverare (A), Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg – Karlström, A. Nylander (A), Andersson (C) – Pettersson, L. Lindström, J. Boqvist – Söderlund, Lundeström, Steen – Davidsson, G. Gustafsson, Jonsson Fjällby – Zetterlund.

Zostava Kanady: Hart (C. Point) – Timmins, Mete, Fabbro (A), Clague (A), Bean, Makar, C. Foote – Dubé (C), Steel, Kyrou – Katchouk, Raddysh, Thomas – Comtois, B. Howden, Formenton – Gadjovich, Steenbergen, Batherson – M. McLeod.

Začiatok zápasu bol v znamení miernej prevahy kanadských hokejistov. Pomohla im aj presilová hra, keď na lavici hanby sedel Gustav Lindström. Švédi však úvodný tlak súpera prečkali a následne prebrali streleckú aktivitu do svojich rúk. Prvú tretinu vyhrali na strely 16:9 a brankár Carter Hart sa pri niekoľkých situáciách poriadne zapotil. V 13. minúte mal veľké šťastie jeho náprotivok Filip Gustavsson. Ten neudržal strelu Connora Timminsa od modrej čiary, puk nemal pod kontrolou, no rozhodcovia sa upískli, čím pripravili o gól Dillona Dubého. Skóre sa nemenilo ani necelé štyri minúty pred prvou sirénou. Oskar Steen sa šikovným spôsobom snažil zasunúť puk do brány, ale v poslednej chvíli mu vložil hokejku do zakončenia Sam Steel.

Diváci v Key Bank Center sa prvého gólu dočkali v 22. minúte. Rýchlu akciu zakončil po prihrávke Jordana Kyroua strelou do ľavého horného rohu Dillon Dubé a tento raz už žiadny predčasný hvizd rozhodcov neprišiel. Na vedúci gól kanadského kapitána mohol onedlho reagovať Isac Lundeström, ale jeho zakončenie z priestoru medzi kruhmi vynikajúco vyrazil Carter Hart. Tri korunky však predsa len dokázali vyrovnať skóre zápasu. Podobne ako v semifinále proti Američanom udreli vo vlastnom oslabení. Pri prečíslení troch proti dvom to zobral na seba Tim Söderlund a s prispením ľavej žrde prekonal kanadského brankára. V závere druhého dejstva si zverenci Dominiquea Ducharma zahrali presilovú hru, no vylúčenie Rasmusa Dahlina potrestať nedokázali.

V tretej tretine boli oba tímy blízučko k tomu, aby strhli vedenie na svoju stranu. Proti však bola konštrukcia brány, do ktorej mieril Jesper Sellgren a na druhej strane aj Tyler Raddysh. Napokon sa víťazného gólu dočkala Kanada, presne 100 sekúnd pred koncom stretnutia. Gól Petra Bondru z göteborského finále nám pripomenul jediný kanadský útočník, ktorý na MSJ 2018 dovtedy neskóroval. Conor Timmins perfektnou časovanou prihrávkou našiel na úrovni bránkoviska Tylera Steenbergena, no a ten jemným tečom poslal puk za bránkovú čiaru. Švédi na nič nečakali a prakticky okamžite odvolali brankára. Ich snaha o vyrovnanie ale dlho netrvala. O 26 sekúnd neskôr trafil opustenú bránu Alex Formenton, čím definitívne rozhodol o kanadskom zlate.

Tesne po skončení finálového zápasu sa v Buffale odovzdávali aj individuálne ceny. Najlepším brankárom turnaja sa stal Švéd Filip Gustavsson, no určite by tento honor vymenil za titul majstra sveta. Podobne je na tom obranca Rasmus Dahlin, ktorý má stále iba 17 rokov. Cenu pre najlepšieho útočníka a tiež titul MVP turnaja si prevzal domáci Američan Casey Mittelstadt. Okrem tejto trojice v záverečnom All Stars tíme figurujú aj obranca Cale Makar a dvojica útočníkov Filip Zadina a Kieffer Bellows. Slovensko skončilo na konečnom siedmom mieste a po finálovom stretnutí spoznalo mená svojich súperov na MSJ 2019. V B-skupine si zmeria sily so Švédskom, USA, Fínskom a nováčikom v elitnej kategórii, Kazachstanom.

Foto: Fotky&Foto