Kanada dve víťazstvá od zlata, Švajčiarov deklasovala 8:2

Kolíska hokeja si vo štvrťfinále proti Švajčiarsku schuti zastrieľala. V porovnaní s decembrovou prípravou síce inkasovala o gól viac, no jednoznačným spôsobom si zaistila miestenku v bojoch o medaily.

Kanada – Švajčiarsko 8:2 (3:0, 3:1, 2:1)

Góly a asistencie: 1. B. Howden (Comtois, Makar), 9. Makar (Timmins, Comtois), 13. Batherson (Katchouk, Thomas), 27. Batherson (B. Howden), 28. Kyrou (Steel), 33. Timmins (Steenbergen, B. Howden), 52. Dubé (Kyrou, Raddysh), 60. Comtois (B. Howden) – 29. Rohrbach (Le Coultre, Maillard), 51. Simic (Maillard).

Najlepší hráči: Cale Makar (CAN) – Mario Rohrbach (SUI).

Rozhodovali: Jakob Grumsen (DEN), Mikael Sjoqvist (SWE) – Rene Jensen (DEN), Alexander Sysujev (RUS).

Zostava Kanady: Hart (C. Point) – Timmins, Makar, Fabbro (A), Clague (A), Bean, C. Foote – Dubé (C), Steel, Kyrou – Katchouk, Raddysh, Thomas – Comtois, B. Howden, Formenton – Gadjovich, Steenbergen, Batherson – M. McLeod.

Zostava Švajčiarska: Wüthrich (28. Ritz) – Geisser, Gross (A), Le Coultre, Riva, Berni, Egli, Barandun, Cavalleri (A) – Miranda (C), Eggenberger, Kurashev – Müller, Jäger, Heim – Maillard, Nussbaumer, Simic – Sigrist, Leuenberger, Rohrbach.

Kolíska hokeja vstúpila do zápasu tým najlepším možným spôsobom. Hneď v úvodnej minúte otvorila skóre zápasu, keď prečíslenie dvoch proti jednému zakončil presnou strelou Brett Howden. Strelený gól domácich povzbudil a naďalej pokračovali vo svojej nátlakovej hre. Parádnou individuálnou akciou sa predviedol Cale Makar a strelou švihom vymietol pavučinu vo švajčiarskej bráne. Pre tohto obrancu to bol už tretí gól na turnaji. O druhom semifinalistovi bolo prakticky rozhodnuté už na začiatku 13. minúty, keď Kanaďania zaznamenali ďalší gól. Drake Batherson zužitkoval svoj dôraz pred bránou, využil presilovú hru a upravil skóre zápasu už na 3:0. Švajčiari sa nevedeli chytiť a len päťkrát ohrozila Cartera Harta v domácej bráne.

Druhé dejstvo sa odohrávalo v podobnom duchu. Kanada si užívala hru a pridávala aj ďalšie góly. V 27. minúte skóroval Drake Batherson, keď získal puk v súboji s trojicou súperov a strelou do pravého vinkla nedal Philipovi Wüthrichovi šancu. Švajčiar inkasoval aj o 72 sekúnd neskôr a po presnom zásahu Jordana Kyroua odkorčuľoval na hráčsku lavicu. Zaujímavosťou je, že kanadský útočník chcel ísť pôvodne striedať, ale Batherson mu z lavičky podal svoju hokejku, ktorou Kyrou o pár sekúnd skóroval. Čestného gólu sa dočkali aj Helvéti, keď so šťastím tečoval puk za chrbát kanadského brankára Dario Rohrbach. V druhej tretine sme videli ešte jeden gól. Javorové listy si prinavrátili päťgólové vedenie v 33. minúte, keď si Conor Timmins zbehol z pozície obrancu pred bránu a zužitkoval presný pas Tylera Steenbergena.

Javorové listy v zápase vyslali celkovo 60 streleckých pokusov a vo svojej aktivite pokračovali aj za rozhodnutého stavu. Ďalšie dva góly padli počas jednej kanadskej presilovky. Najskôr sa v oslabení strelecky presadil Axel Simic, ale o 46 sekúnd neskôr mu pokazil radosť kapitán domácich Dillon Dubé. V príprave pred svetovým šampionátom Kanaďania rozvlnili švajčiarsku sieť osemkrát a rovnaký počet gólov zaznamenali aj dnes. Postaral sa o to v záverečnej minúte zápasu Maxime Comtois, ktorý šikovne zasunul puk za chrbát striedajúceho brankára Mattea Ritza. Kolíska hokeja tak potvrdila úlohu favorita a stále živí nádej na zisk 17. zlatej medaile z tejto vekovej kategórie. Naopak, Švajčiarsko nenadviaže na svoj úspech z roku 2010, keď obsadilo štvrtú priečku.

Foto: Fotky&Foto