Je to oficiálne! Slovensko bude hostiť MS v hokeji 2019

Hoci je dnes na majstrovstvách sveta v hokeji voľný deň, zraky hokejových priaznivcov sa upierali opäť do Prahy. Členovia kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) totiž na dnešnom zasadnutí rozhodli, že svetový šampionát v roku 2019 sa definitívne uskutoční na Slovensku. 

Po prvýkrát sa MS v hokeji na Slovensku organizovali v roku 2011 a podľa mnohých sa tešili veľkému úspechu. Rovnako ako pred štyrmi rokmi aj v roku 2019 sa svetový šampionát odohrá v Bratislave a Košiciach. Turnaj sa začne 3. mája a vyvrcholí súbojom o zlato 19. mája 2019. Slováci by podľa všetkého mali nastúpiť v bratislavskej Slovnaft Aréne, ktorá má kapacitu 10 050 miest. Druhým dejiskom tohto hokejového sviatku budú Košice, ktoré disponujú podobnou halou, v akej sa odohrala základná B-skupina tohtoročného šampionátu v Česku . Kým ostravská ČEZ Arena má kapacitu 8812 divákov, do Steel Areny sa zmestí len približne o 500 ľudí menej. Slovenskí fanúšikovia sa tak opäť majú na čo tešiť.

„O štyri roky máme majstrovstvá sveta v hokeji opäť na Slovensku. Ročná príprava celej akcie bola v piatok 15. mája definitívne o 12:10 hod. potvrdená v Prahe. Tešíme sa, že naša práca nebola na zmar a diváci na Slovensku budú mať opäť kvalitný športový zážitok,“ oznámil prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček.

O majstrovstvá sveta v roku 2019 sa pôvodne uchádzalo aj Švajčiarsko, no krajina helvétskeho kríža v januári kandidatúru stiahla. Dôvodom bolo najmä to, že hala v Laussane by ešte nebola dostatočne pripravená hostiť svetový šampionát. Slovensko tak ostalo jediným kandidátom a dnes naša kandidatúra oficiálne dostala zelenú. Delegáti kongresu IIHF nemali smerom k slovenskému projektu žiadne výhrady a prakticky jednohlasne odobrili organizovanie MS v ľadovom hokeji. Švajčiarski fanúšikovia ale nemusia smútiť, keďže už v roku 2020 sa bude hrať v mestách Zürich a Lausanne. Maskotmi budú na Slovensku opäť vlk Goooly a vo Švajčiarsku kravička Cooly.

„Odozva od delegátov i členov exekutívy IIHF bola na prezentáciu skvelá. Vo štvrtok večer nám gratulovali, že to bolo skvelé. Aj keď sme sa v januári stali osamotenými v boji o šampionát, venovali sme prezentácii a jej prípravám maximum času. Nedá sa povedať, že sme sa ako jediní prihlásili, tak sme iba preto vyhrali,“  uviedol pre SZĽH Igor Nemeček.

Už teraz sa tak slovenskí hokejisti môžu tešiť na fantastickú atmosféru. Koniec koncov aj tento rok v Ostrave vytvorili fanúšikovia našim reprezentantom takmer domáce prostredie a v každom zápase zaplnili ostravskú ČEZ Arenu do posledného miesta. Divácky rekord sa zrejme nezrodí, no to nič nemení na tom, že od 3. – 19. mája bude hokej na Slovensku najviac skloňovanou témou. Navyše, tentokrát by štvrťfinálové zápasy mali vidieť aj Košice. Igor Nemeček uviedol, že ak sa systém turnaja nezmení, v metropole východu sa budú hrať dva štvrťfinálové súboje.

Foto: ©muro/fotky&foto