Hokejové MS v roku 2020 usporiada Švajčiarsko

Rok 2020 bude opäť v znamení Letnej olympiády v Tokiu či futbalových majstrovstiev Európy. Avšak pravidelnou súčasťou športového roka budú aj v poradí 84. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Už po jedenásty raz ich bude organizovať Švajčiarsko, ktoré sa tak v počte usporiadaní MS dostane na prvú pozíciu.

Šampionát v znamení niekoľkých míľníkov

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zamieria do krajiny helvétskeho kríža po dlhých jedenástich rokoch. V roku 2009 sa druhýkrát za sebou stali majstrami sveta Rusi, ktorí vo finálovom zápase zdolali Kanadu 2:1. Tento šampionát priniesol nielen titul ruskej zbornej, ale aj vôbec najrýchlejší gól v histórii svetových šampionátov. Zaznamenal ho Bielorus Sergej Demagin, ktorý v zápase proti Fínsku otvoril skóre zápasu už po piatich sekundách hry. Slovenskí priaznivci na tieto majstrovstvá sveta určite nespomínajú s úsmevom na tvári. Tím pod vedením Jána Filca skončil len na desiatom mieste a v zápase s Českom utŕžil doposiaľ svoju najvyššiu prehru na MS v ľadovom hokeji (0:8).

Centrom diania budú Zürich a Lausanne

Kým v roku 2009 hostili majstrovstvá sveta mestá Bern a Kloten, v roku 2020 prevezmú organizátorskú štafetu Zürich a Lausanne. Svetový šampionát sa začne prvý májový deň a vyvrcholí finálovým zápas, ktorý je na programe 17. mája 2020. Ten sa odohrá na multifunkčnom Hallenstadione, ktorý je domovským stánkom klubu ZSC Lions Zürich a disponuje kapacitou 11 200 divákov. Druhým spomínaným dejiskom je Lausanne. Hala v tomto piatom najväčšom meste Švajčiarska by mala mať kapacitu 10 000 miest na sedenie. Svoju premiéru by si mala odkrútiť na Zimných olympijských hrách mládeže vo februári 2020.

Sloganom majstrovstiev sveta bude veta „Love Ice Hockey“, čo v preklade znamená milujeme ľadový hokej. Pred siedmimi rokmi bola maskotom kravička Cooly, no či sa bude maskot meniť je zatiaľ neznáme. Hokejová verejnosť na MS 2020 očakáva vysokú návštevnosť. Švajčiarska hokejová liga je totiž dlhodobo najnavštevovanejšou spomedzi všetkých európskych hokejových líg. Divácky rekord stále drží šampionát z minulého roka, keď si v Česku našlo cestu na štadión 741 700 divákov.

Foto: pixabay.com