Hokejisti Kanady sa stali majstrami sveta, vo finále rozprášili Rusov 6:1

V poradí 79. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji už poznajú svojho víťaza. Zo zisku zlatých medailí sa po dlhých ôsmich rokoch opäť tešia hokejisti Kanady, ktorí tento rok predvádzali tú najlepšiu reklamu na hokej a počas celého šampionátu nenašli premožiteľa. Vo finále zdemolovali aj silné Rusko, ktorému utŕžili nevídaný debakel 6:1

Kanada – Rusko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Góly: 19. Eakin (Ennis), 22. Ennis (Eakin, Couturier), 28. Crosby (Eberle, Hamhuis), 29. Seguin (Giroux, Barrie), 49. Giroux (Crosby, O´Reilly), 50. Mackinnon (Savard) – 53. Malkin (Mozyakin, Kulikov).

Rozhodovali: V. Šindler (CZE), T. Wehrli (SUI) – P. Carnathan (USA), M. Lhotský (CZE)

Návštevnosť: 17 383 divákov.

Najlepší hráči: Claude Giroux (CAN) – Sergei Mozyakin (RUS)

Zostava Kanady: Smith (Jones) – Hamhuis (A), Burns, Muzzin, Barrie, Ekblad, Savard, Wiercioch – Giroux, Seguin, O´Reilly – Eberle, Crosby (C), Hall – Duchene, Spezza (A), Mackinnon – Couturier, Eakin, Ennis – Toffoli.

Zostava Ruska: Bobrovskij (Chudobin) – Yakovlev, Belov, Kulikov, Antipin, Chudinov, Mironov – Ovechkin, Tichonov, Plotnikov – Mozyakin, Malkin (A), Kulemin (A) – Panarin, Dadonov, Shipachyov – Anisimov, Kovalchuk (C), Tarasenko – Shirokov.

Finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji ponúklo hneď od úvodu svižný a veľmi hokej. Kanaďania pohrozili už na konci prvej minúty, no Taylor Hall v prvej šanci zápasu neuspel. Kolíska hokeja jasne dominovala a prvú tretinu vyhrala na strelecké pokusy 15:5. Rusi zaostávali, ale vďaka Bobrovskijmu dlho držali nerozhodný stav. Zborná snáď prvýkrát vážnejšie ohrozili Mikea Smitha v polovici prvej tretiny. Po prihrávke Panarina sa dostal do zakončenie Shipachyov, ale brankár Arizony Coyotes jeho strelu vyrazil. Na druhej strane mohol po skrumáži pred ruskou bránou poslať javorové listy do vedenia Couturier, ale Bobrovskij v páde predviedol senzačný zákrok. Ruský brankár ale napokon čisté konto v prvej tretine neudržal. Po akcii Ennisa tesne pred ním skvele tečoval puk Cody Eakin a 110 sekúnd pred koncom otvoril skóre stretnutia – 1:0.

V druhej tretine spustila Kanada hotový uragán a troma gólmi v priebehu 7 minút rozhodla o osude finálového duelu. V 22. minúte sa obtočil okolo brány Tyler Ennis a šikovne zasunul puk za chrbát Bobrovskijho. Rusi sa mohli vrátiť do zápasu o päť minút neskôr. Evgeni Malkin postupoval s Ovechkinom proti jedinému kanadskému obrancovi, ale útočník Pittsburgu mieril len nad bránu. Na druhej strane tak prišiel trest. Zlaté dieťa kanadského hokeja Sidney Crosby zužitkoval spätnú prihrávku Eberleho a strelou pod brvno zvýšil už na 3:0. Akoby toho nebolo dosť, javorový list udrel o 46 sekúnd znovu. Claude Giroux síce nedokázal v samostatnom nájazde tiesnený Kulikovom nedokázal zakončiť, no napriek tomu fantastickou zadovkou ponúkol gól na zlatom podnose Tylerovi Seguinovi. Útočník Dallasu Stars sa tak týmto gólom sa stal najlepším strelcom turnaja a skóre zápasu upravil na – 4:0.

Kanaďania záver druhej tretiny kontrolovali, Rusom znížiť nedovolili a do posledného dejstva vstupovali v komfortným náskokom. V tretej sa Kanada už bavila hokejom a patri okolo kapitána Ilyu Kovalchuka nedovolila ani na chvíľu pomyslieť na možné zdramatizovanie duelu. Naopak, kolíska hokeja úradovala ďalej a pridala ďalšie góly. V 49. minúte ťažil z prihrávky Crosbyho Claude Giroux a o pár desiatok sekúnd prepadla Bobrovskijmu za chrbát aj strela Nathana MacKinnona. Samozrejme, o víťazovi bolo už dávno rozhodnuté, no napriek tomu chceli Rusi zaznamenať aspoň čestný úspech. Skorigovať stav stretnutia sa ruskej zbornej nakoniec podarilo v 53. minúte, keď strelu Mozyakina tečoval do kanadskej brány Evgeni Malkin  a upravil na konečných 6:1.

Kanada sa teší zo zisku 25. titulu majstra sveta. Obrovskú radosť má celý kanadský tím, no tú najväčšiu má zrejme Sidney Crosby. Ako kapitán zdvihol nad hlavu slávny Stanley Cup, vo Vancouvri získal zlatú olympijskú medailu a dnes sa ako kapitán tímu teší aj z majstrovského titulu. „Sid the Kid“ sa tak stáva členom „Triple Gold Clubu.“ Najlepším brankárom turnaja bol podľa direktoriátu vyhlásený Fín Pekka Rinne, obrancom Kanaďan Brent Burns a útočníkom takisto čerstvý majster sveta Jason Spezza. MVP šampionátu sa stal domáci Jaromír Jágr, ktorý sa umiestnil s českým národným tímom len na štvrtom mieste.

Foto: ©corund/fotky&foto