Historické úspechy Českej republiky na MS v hokeji

Ľadový hokej je u našich západných susedov športom číslo jeden. Tí dosahovali výborne výsledky už v časoch Československa a v úspešnom ťažení pokračujú aj v ére samostatnosti. Na svojom konte majú tucet medailí z majstrovstiev sveta, pričom dosiahli aj nevídaný zlatý hattrick.

Česko sa okamžite zaradilo medzi hokejovú elitu

Na rozdiel od Slovenska bola Česká republika po rozpade spoločného štátu zaradená do A-kategórie majstrovstiev sveta a od začiatku mohla bojovať s tými najlepšími. Prvú medailu získala už v roku 1993, no prvého zlata sa dočkala až o tri roky neskôr. Česi v dramatickom finále zdolali Kanadu 4:2, keď ich víťazný gól strelil Martin Procházka len 17 sekúnd pred koncom. Úspešná generácia českého hokeja sa okamžite stala favoritom aj na ďalších turnajoch a v skvelom svetle sa prezentovala aj na „Turnaji storočia“. V roku 1998 Česko triumfovalo na olympijských hrách, keď v jeho tíme boli také ikony svetového hokeja ako Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Robert Reichel či člen Triple Gold Clubu Jiří Šlégr.

Víťazný hattrick dokonaný v nemeckom Hannoveri

Po naganskom úspechu pokračovali Česi vo skvelých výsledkoch aj na svetových šampionátoch a na prelome tisícročí dosiahli nevídaný zlatý hattrick. Čoskoro to bude už dlhých 17 rokov, čo v ruskom Petrohrade zdolali vo finále Slovensko 5:3, pre ktoré to bola vôbec prvá medaila v A-kategórii majstrovstiev sveta. Tretí zlatý kov v rade získali v roku 2001, keď po predĺžení zdolali Fínsko 3:2. Do histórie českého hokeja sa zlatými písmenami zapísal David Moravec, ktorý bekhendovou kľučkou prekonal Pasiho Nurminena.

O rok neskôr sa takisto s Čechmi rátalo na zisk zlata, no práve v čase slovenskej najväčšej slávy zaznamenali Česi prvé veľké sklamanie. Vo štvrťfinále totiž senzačne vypadli s Ruskom (1:3), ktoré do švédskeho Göteborgu poslalo takmer ligový výber. Po šiestich rokoch sa tak skončila česká medailová žatva, keďže okrem štyroch zlatých medailí, získali hokejisti spoza rieky Moravy v rokoch 1997 a 1998 bronz.

Zlatá generácia a jej posledný viedenský večierok

„Ještě jeden zlatý večírek pro tuhle partu,“ týmito slovami český komentátor Robert Záruba ukončil finále MS v roku 2005. Tento turnaj sa dodnes považuje ako jeden z najkvalitnejších v rámci majstrovstiev sveta. V Rakúsku sa kvôli výluke NHL predstavili len tí najlepší a jedinou negatívnou stránkou šampionátu bol len menej kvalitný ľad. Čechom to ale vadiť nemuselo, keďže vo finále zlatá generácia hráčov zdolala Kanadu 3:0. Skóre zápasu uzatváral tragicky zosnulý Josef Vašíček. Zaujímavosťou je, že práve Česi tak prekazili kanadský sen o zlatom hattricku. Navyše, pomstili sa Američanom za vyradenie z domáceho turnaja, keď vo štvrťfinále uspeli v samostatných nájazdoch.

Pamätné momenty českého hokeja

Šieste zlato po ďalšom víťazstve nad hviezdami nabitou zbornou

V roku 2006 sa predstavilo v Rige úplne iné české mužstvo, s ktorým sa príliš nerátalo. S kapitánom Davidom Výborným ale opäť urobili naši západní susedia dieru do sveta a ziskom strieborných medailí skompletizovali medailovú zbierku. Na ďalších troch šampionátoch neprešli Česi cez štvrťfinálové brány a postupne stratili pozíciu favoritov, akú mali na prelome storočí. Stali sa tradičným čiernym koňom turnaja a ten sa vo veľkom predviedol v roku 2010, keď získal zatiaľ svoju poslednú zlatú medailu. Vo finálovom zápase prekvapujúco zdolal Rusko 1:2, hoci za zbornú nastúpili hviezdy ako Jevgenij Malkin, Iľja Kovaľčuk, Pavel Datsyuk či Alexander Ovečkin.

V medailovej bilancii ich predstihli Fíni

Majstrovstvá sveta sú tradične veľkým lákadlom aj pre stávkarov. Tých českých určite potešil ich národný tím svojimi výkonmi aj v rokoch 2011 a 2012, keď získal ďalšie dve bronzové medaily. Dá sa očakávať, že teraz počet stávkarov ešte stúpne. Ak boli niektorí českí fanúšikovia zvyknutí si cez prestávku zahrať live blackjack, tak tomu už odzvonilo. Kurzová ponuka je tradične veľmi bohatá. Od roku 2012 sa Česko netešilo z medailového zisku, vďaka čomu sa cez neho dostalo v medailovej bilancii Fínsko. Uvidíme s akým mužstvom sa predstaví na MS v Paríži, kde ich hneď v prvom zápase čaká mimoriadne silná Kanada.

Foto: ©luzitanija/Fotky&Foto, video: youtube.com

Historické úspechy Českej republiky na MS v hokeji
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *