História severského derby medzi Fínskom a Švédskom na MS v hokeji

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji každoročne prinášajú súboje nezmieriteľných rivalov. Obzvlášť dramatické sú zápasy dvoch tradičných severských veľmocí, ktoré dohromady získali na svetových šampionátoch 58 cenných kovov.

Zlatá švédska generácia a jej úspešná obhajoba

Vzájomná rivalita medzi Švédskom a Fínskom panuje na MS v hokeji už veľmi dlhú dobu. Intenzívnejšia je však až od začiatku 90. rokov, keď sa na hokejovej scéne začali viac presadzovať aj Suomi. Dovtedy sa v drvivej väčšine prípadov umiestňovali na svetových šampionátoch lepšie Švédi, ktorí dokázali súperiť aj s najsilnejšími krajinami, akými boli Sovietsky zväz, Kanada či Československo. Snáď prvé významné stretnutie medzi sebou odohrali v roku 1992, keď si zmerali sily vo finále majstrovstiev sveta. V Prahe boli úspešnejšie Tri korunky, ale ani Fíni nemuseli zúfať. Po prehre 2:5 totiž získali vôbec prvú medailu zo svetových šampionátoch.  Za Švédsko vo finálovom dueli nastúpili takí slávni hráči ako Filip Forsberg, Mats Sundin alebo Michael Nylander.

Pamätný hattrick legendárneho Peltonena

Prestížne severské bitky v 90.rokoch minulého storočia pokračovali ďalej a do roku 2000 sa hokejisti Švédska a Fínska ešte dvakrát stretli vo finále. V roku 1995 sa historického úspechu dočkali Suomi, ktorí získali svoj prvý titul majstra sveta. V prestížnom súboji vyhrali 4:1, keď svoj najdôležitejší hattrick v bohatej hráčskej kariére zaznamenal Ville Peltonen. O dva roky neskôr im ale Švédi finálovú prehru vrátili. Zaujímavosťou je, že sa hralo na dva zápasy a Fíni sa ani raz nedokázali strelecky presadiť. Jediný presný zásah celého dvojzápasu dosiahol Johan Tornberg, a tak sa nezmazateľne zapísal do histórie švédskeho hokeja.

Švédsky obrat zmaril sen o domácom titule

Jeden z najdramatickejších zápasov odohrali obe spomínané krajiny v roku 2003. V helsinskej Hartwall Arene domáci viedli po parádnej kanonáde už 5:1, keď tri góly zaznamenal najlepší strelec turnaja Teemu Selänne. Fínsky hokejový zväz za prípadný titul majstra sveta sľúbil každému svojmu hráčovi prémiu 27 tisíc eur a v zápase so Švédskom to vyzeralo na ich hladký postup do semifinále. Tri korunky ale predviedli jeden z najpamätnejších obratov na scéne majstrovstiev sveta. Piatimi gólmi po sebe otočili zápas na svoju stranu, pričom o rozhodnutie sa postaral necelých päť minút pred koncom zápasu Per-Johan Axelsson. Švédi to napokon dotiahli až do finále, v ktorom strelil v predĺžení víťazný gól Kanaďan Anson Carter.

Pozrite si video

Fínska gólová explózia v záverečnej tretine turnaja

Hokejová rivalita medzi Fínskom a Švédskom sa ukázala aj na zimných olympijských hrách v Turíne, kde sa finálová dráma opäť skončila šťastnejšie pre Švédov. Na scéne majstrovstiev sveta odohrali posledný pamätný vzájomný zápas v Bratislave, teda na MS 2011. V boji o zlaté medaily vyhralo Fínsko 6:1, keď svojho rivala zničilo vďaka fantastickej poslednej tretine. Päťgólovým uragánom Suomi znepríjemnili záver šampionátu aj Viktorovi Fasthovi, ktorý bol možno trošku predčasne vyhlásený za najlepšieho brankára turnaja. Pre krajinu tisícich jazier to bol druhý a zatiaľ posledných titul majstra sveta.

Pozrite si video

Foto: ©luzitanija/Fotky&Foto, video: youtube.com