Heroický výkon Slovákov, ruskú zbornú obrali o cenný bod

Slovenskí hokejisti dnes odohrali svoj najlepší zápas na MS 2015. Proti úradujúcim majstrom sveta podali skvelý výkon a veľa nechýbalo aby si na konto pripísali všetky tri body. Nakoniec Rusom podľahli 2:3 po predĺžení.

Slovensko – Rusko 2:3pp (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 6. Kopecký (Pánik, Dravecký), 50. Gáborík (L. Hudáček), – 28. Mozyakin (Chudinov, Kulemin), 42. Tarasenko (Antipin), 63. Panarin.

Rozhodovali: P. Hodek (CZE), V. Šindler (CZE) – N. Fluri (SUI), V. Lederer (CZE)

Najlepší hráči: Július Hudáček (SVK) – Vladimir Tarasenko (RUS)

Návštevnosť: 8812 divákov.

Zostava Slovenska: J. Hudáček (Laco) – Graňák (A), Meszároš, Mikuš, Ďaloga, Jurčina, Sersen, Jánošík – Gáborík, Surový, L. Hudáček –Tatar, Viedenský, Miklík – Bartovič (A), Bližňák, Jurčo – Dravecký, Kopecký (C), Pánik – Lušňák.

Zostava Ruska: Bobrovskij (Chudobin) – Yakovlev, Belov, Kulikov, Antipin, Chudinov, Medvedev (A), Mironov – Panarin, Dadonov, Shipachyov – Mozyakin, Malkin (A), Kulemin – Kovalchuk (C), Anisimov, Tarasenko – Tichonov, Plotnikov, Shirokov.

V zápase s Ruskom nastúpil, po prvýkrát na turnaji, v našej bráne Július Hudáček. Pre najlepšieho brankára švédskej hokejovej ligy to bol skutočný krst ohňom a už v úvode musel čeliť niekoľkým nebezpečným strelám ruských hviezd. Slováci sa ale takisto nesústredili len na defenzívu a na konci 6. minúty sa nečakane dostali do vedenia. Tomáš Kopecký sa dostal do útočného pásma po ľavej strane, tiesnený Belovom dokázal vystreliť z otočky a brankára Bobrovskijho nachytal na hruškách – 1:0. Tento gól celkom isto bude patriť medzi tie najkurióznejšie celého turnaja, no pre náš tím bol mimoriadne dôležitý. „Zborná“ po inkasovanom zvýšila aktivitu, ale Hudáček v prvej tretine stiahol roletu. Najmä Panarin mal dve či tri veľké šance, ale slovenský brankár jeho pokusy buď vyrazil alebo efektne chytil do svojej lapačky. V závere prvej tretiny mali Rusi výhodu presilovej hry, keď sedel na lavici hanby Tomáš Surový. Prvá petrohradská formácia Panarin-Shipachyov-Dadonov poriadne znepríjemnila život nášmu tímu, no našťastie Slováci dokázali neuveriteľne dlhé dve minúty prečkať bez inkasovaného gólu.

Druhá tretina bola jednoznačne v réžii Rusov. Zverenci Olega Znaroka oveľa rýchlejšie korčuľovali a len sporadicky nechali prejsť Slovákov do svojho obranného pásma. V úvode preveril Bobrovskijho Gáborík, no odvtedy nevystrelili naši reprezentanti na ruského brankára takmer 9 minút. Naopak Rusi spustili na Hudáčka hotovú kanonádu. V 24. minúte tvrdo vystrelil Mozyakin a svojim pokusom trafil brankára švédskeho Örebra do masky. Našťastie Hudáček mohol pokračovať v hre, ale po ďalšej strele Mozyakina už kapituloval. V 27. minúte sa útočník Magnitogorsku poriadne oprel do puku a vylúčeného Jurčinu poslal späť na ľad už po 26 sekundách presilovej hry – 1:1. Na začiatku druhej polovice zápasu Slováci mierne vyrovnali hru, no šance Viedenského či Draveckého ostali nevyužité. Na druhej strane mal obrovskú šancu na strelenie gólu Ilya Kovalchuk. Bývalý hráč Atlanty či New Jersey ale trafil len ľavú tyč slovenskej brány. V závere druhej časti hry mohli skórovať aj Slováci. V presilovej hre sa dostal k odrazenému puku Marián Gáborík, však jeho strelu Bobrovskij zrejme ani sám nevie ako vyrazil.

Na začiatku tretej tretiny dohrávali Slováci zvyšok presilovej hry a od opätovného vedenia boli vzdialení doslova len milimetre. V priebehu minúty trafil Gáborík hornú žrď a o niekoľko sekúnd neskôr Surový pre zmenu ľavú tyč Bobrovskijho brány. Kým zverencom Vladimíra Vůjtka sa skórovať nepodarilo, na druhej strane Rusi trestali. Vladimir Tarasenko si po samostatnej akcii nakorčuľoval na os ihriska a strelou švihom prekonal nášho gólmana– 1:2. Rusi mali po strelenom góle na hokejkách aj upokojujúci tretí gól. Július Hudáček ale predviedol úžasné zákroky, najmä pri šanci Evgeniho Malkina. Slovensko sa tak udržalo v hre a v 50. minúte vyrovnalo. Marián Gáborík si zaspomínal na ZOH 2006 a podobný spôsobom ako Bryzgalova prekonal aj dnes Sergeia Bobrovskijho. Záver tretej tretiny patril Slovákom a najmä šanca Tomáša Tatara doslova volala po góle. Po remíze 2:2 tak muselo rozhodnúť o víťazstve predĺženie. Hrdinom zápasu sa nakoniec stal Artemi Panarin, ktorého strela prepadla za chrbát Júliusa Hudáčka.

Slovensko má tak v tabuľke 8 bodov a na Bielorusov stráca 2 body. Zverenci Vladimíra Vůjtka sa ale musia spoliehať na pomoc Fínov i Nórov, ktorí nutne musia poraziť Bielorusko. Posledný zápas skupiny odohrajú Slováci v utorok, keď sa stretnú s USA.

Foto: ©corund/fotky&foto