Gólová explózia v prvej tretine zaistila Slovensku po troch prehrách konečne víťazstvo

Slovenským hokejistom vyšla po štvrtkovej prehre s Bieloruskom dnešná odveta na výbornú. V prvej tretine nastielali 4 góly a hoci si zápas v druhej tretine mierne skomplikovali, nakoniec sa tešili z víťazstva po výsledku 5:2. V bráne Slovenska sa po 4-zápasovej odmlke predstavil Ján Laco a svoju premiéru v tohtoročnej príprave si odkrútil aj Martin Réway. Bohužiaľ, dnešný zápas nedohrali pre zranenia obranca Marek Ďaloga a útočník Mário Bližňák.

Slovensko – Bielorusko 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)

Góly a asistencie: 2. Bližňák (Bartovič), 8. Miklík (Réway, Ďaloga), 10. Lušňák (Tybor, Haščák), 15. J. Mikuš (Réway), 49. Hudáček (Jurčina, Haščák) – 29. Kostitsyn (Gavrus, Kalyuzhny), 39. Kovyrshin (sám. nájazd).

Zostava Slovenska: Laco (Konrád) – Graňák (C), Jaroš, J. Mikuš, Ďaloga, Švarný, Jánošík, Sersen (A), Jurčina – Tybor, Lušňák, Haščák – Réway, Viedenský, Miklík – Bartovič (A), Bližňák, L. Hudáček – Dej, A. Šťastný, Vandas – Cehlárik.

Zostava Bieloruska: Goryachevskikh (10. Milchakov) – Korobov (A), Usenko, Stasenko, Goroshko, Lisovets, Karev, Demkov, Ustinenko – Gavrus, Kalyuzhny (C), Kostitsyn (A) – Stepanov, Kovyrshin, Kulakov – Yefimenko, Kitarov, Demagin – Pavlovich, Kolosov, Razvadovsky.

Rozhodovali: Baluška, Jonák – Smrek, Kacej

Podobne ako v Košiciach aj v Poprade vstúpili slovenskí hokejisti do zápasu s Bielorusmi vynikajúco. Už po necelých dvoch minútach zužitkoval svoj dôraz pred bránou Bieloruska Mário Bližnák a v presilovej hre otvoril skóre dnešného duelu. Slovákov strelený gól poriadne nabudil a v prvej tretine pridali ďalšie tri góly. Na konci ôsmej minúty zverenci Vladimíra Vůjtka využili opäť presilovú hru, keď po krásnej prihrávke Martina Réwaya skóroval strelou z prvej Michel Miklík. O 111 sekúnd neskôr zvýšil náskok Slovenska už na 3:0 Patrik Lušnák, čím brankára Stepana Goryachevskikha vyhnal z brány. Dlho si ale neudržal čisté konto ani jeho náhradník Dmitri Milchakov, ktorého prekonal peknou strelou z pravého kruhu na vhadzovanie obranca Juraj Mikuš. Náskok našich reprezentantov mohol v závere prvej tretiny navýšiť Milan Bartovič, ale vo vlastnom oslabení nedokázal prekonať Milchakova.

Do druhej tretiny vstúpili hostia oveľa aktívnejšie. V porovnaní s prvou tretinou oveľa lepšie korčuľovali a častejšie sa tlačili do zakončenia. Ján Laco ale dlho odolával a v 28. minúte fantastickým zákrokom doslova zosmiešnil Kolosova, ktorý nedokázal skórovať prakticky ani z bránkovej čiary. O minútu neskôr ale brankár kazašskej Astany predsa len inkasoval, keď nestačil na dorážku osamoteného Andreia Kostitsyna. Bielorusi mali v prostrednej tretine aj ďalšie šance a po faule Jaroša dokonca dostali výhodu trestného strieľania. Evgeni Kovyrshin dokázal túto možnosť využiť, keď si puk prehodil na forehand a prekonal Jána Laca. Druhú tretinu tak vyhrali hostia 0:2, čím pre seba vykresali iskierku nádeje. Akoby toho nebolo dosť do druhej tretiny nenastúpili v slovenskom tíme Marek Ďaloga a ani Mário Bližňák. Kým obranca Sparty Praha si privodil menšie zranenie päty, Mário Bližňák musel v zápase skončiť kvôli narazeným rebrám.

Do tretej tretiny nastúpili zverenci Vladimíra Vůjtka oveľa koncentrovanejší a jasne tak dali najavo, že o svoj náskok nemienia prísť. Na začiatku poslednej časti hry mal gól na hokejke Haščák, o niekoľko sekúnd neskôr aj Lušňák, ale brankár Dmitri Milchakov podržal svoj tím. Dôležitý piaty gól sa ale napokon slovenským hokejistom podarilo streliť v 49. minúte, keď prečíslenie 4 proti 2 dokázal zužitkovať Libor Hudáček – 5:2. Záver stretnutia už Slováci kontrolovali a svojmu súperovi nedali šancu na zdramatizovanie zápasu. Výbornými zákrokmi tímu pomohol aj Ján Laco, ktorý sa vyznamenal najmä pri šanci Pavla Razvadovskeho. Pred skvelou diváckou kulisou si tak slovenská hokejová reprezentácia pripísala na svoje konto druhé víťazstvo v rámci Euro Hockey Challenge, keď v druhom stretnutí porazila aj Švédov 3:1.

Foto: ©corund a tony4urban/fotky&foto