Gáboríkova hviezda dnes naplno zažiarila. Dvoma gólmi zostrelil Slovincov

Tri zápasy, tri víťazstva. Slovenskí hokejisti zvládli aj tretí zápas na svetovom šampionáte a po troch zápasoch majú na svojom konte 7 bodov. Na ZOH 2014 v Soči síce so Slovinskom prehrali 3:1, no dnes rovnakým výsledkom svojho súpera porazili.

Slovensko – Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0 )

Góly: 48. Meszároš (Surový), 55. Gáborík (Hudáček, Surový), 60. Gáborík – 7. Urbas (Kranjc, Kovačevič)

Rozhodovali: K. Olenin (RUS), R. Gofman (RUS) – A. Semjonov (EST), P. Carnathan (USA)

Najlepší hráči: Ján Laco (SVK) – Robert Kristan (SLO)

Návštevnosť: 8812 divákov.

Zostava Slovenska: Laco (Hudáček) – Meszároš, Graňák (A), Jurčina, Sersen, Ďaloga, Jánošík, Baranka – Daňo, Gáborík, Kopecký (C) – Bartovič (A), Bližňák, Pánik – Tatar, Viedenský, Jurčo – Dravecký, Lušňák, Hudáček – Surový.

Zostava Slovinska: Kristan (Kroselj) – Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Tavželj, Stebih – Kopitar (A), Urbas, Muršak – Jeglič, Sabolič, Tičar – Razingar (C), Mušič, Pance – Ograjenšek, Rodman (A), Goličič.

Slováci vstúpili do zápasu o niečo lepšie. Hneď v úvode si vypracovali výhodu presilovej hry pri vylúčení Marcela Rodmana, no v početnej prevahe si väčšiu šancu nevypracovali. Bohužiaľ, aj v treťom zápase na šampionáte inkasovali Slováci ako prví. V 7. minúte sedel na lavici hanby Dominik Graňák a Slovinci okamžite trestali. Od modrej čiary poslal puk na bránu obranca Aleš Kranjc a pred bránou jeho strelu výborne tečoval Jan Urbas – 0:1. Pre slovinský tím to bol vôbec prvý presilovkový gól na tohtoročných majstrovstvách sveta. Po inkasovanom góle naši reprezentanti ožili, ale Kristan vážnejšej šanci čeliť nemusel. Naopak, na druhej strane mal náš súper možnosť zvýšiť svoj náskok. Po chybe Kopeckého sa ale nepresadil Muršak a po chybe Meszároša našťastie ani Pance. Slovensko si najväčšiu šancu vypracovalo v 16. minúte. Po dobrej práci Viedenského sa v šanci ocitol Jurčo, ale v rozhodujúcej chvíli sa mu puk postavil a nedokázal ho usmerniť za brankára Slovinska.

V druhej tretine sa obraz hry príliš nezmenil. Slováci mali síce mierne navrch, ale Slovinci kvalitnou obrannou činnosťou zastavovali naše akcie ďaleko od Kristana. Tréner Vladimír Vůjtek sa v prostrednej časti rozhodol zmeniť zloženie jednotlivých formácii. Do prvého útoku dal ku Gáboríkovi a Daňovi Tomáša Surového a kapitána mužstva Tomáša Kopeckého presunul do štvrtého útoku. Zápas nabral na obrátkach v polovici zápasu. Pri presilovej hre Slovenska sa pokúsil ohroziť Kristana Tomáš Tatar. Bohužiaľ, najlepší strelec Detroitu trafil iba ľavú tyč slovinskej brány. O pár sekúnd neskôr mali možnosť Slovinci zvýšiť svoj náskok. Vo vlastnom oslabení sa do brejku dostal Anže Kopitar, ale jeho pokus našťastie Ján Laco dokázal zlikvidovať. Tomáš Tatar naďalej hýril aktivitou. V ďalšej presilovke krásne našiel nabiehajúceho Dominika Graňáka, ale slovenský obranca trafil iba pre ním stojatého Žigu Jegliča. Slovensko tak ani v treťom zápase nestrelilo v prvých dvoch tretinách gól!

Po ďalších rošádach v zostave 3. tretinu otvorila spolupráca Hudáčka s Gáboríkom. So strelou kanoniera LA Kings však Kristan problém nemal. O niekoľko minút neskôr ťažil z dobrej prihrávky Gáboríka aj Tomáš Surový, no z tesnej blízkosti minul bránu. V 47. minúte mohli Slováci vyrovnať. Po prihrávke Pánika spálil obrovskú šancu Tomáš Jurčo, ale o necelé dve minúty neskôr to Slovákom konečne padlo. V presilovej hre sa opäť poriadne oprel do puku Andrej Meszároš a prestrelil všetko čo mu stálo v ceste – 1:1. Pre Meszároša to bol už tretí gól na turnaji. Slováci okamžite zvýšili aktivitu a jednoznačne išli za víťazstvom. Zaplnená ČEZ Arena druhýkrát explodovala radosťou v 55. minúte. Vytúžený druhý gól nášho tímu strelil mnohými zatracovaný Marián Gáborík, ktorý sa krásne zbavil Robara a strelou pod vyrážačku prekonal Kristana. V závere mohol ešte vyrovnať Vidman, ale Ján Laco predviedol vynikajúci zákrok. V poslednej minúte sa Slovinci odhodlali odvolať brankára. Slováci sa ale ubránili a slovinskému tímu a naopak sami pridali ďalší gól. Hrdinom zápasu sa stal Marián Gáborík, ktorý strelou do prázdnej brány spečatil výhru Slovenska 3:1.

Foto: ©corund/fotky&foto