Fínsko je majstrom sveta! Strhujúce finále rozhodol Kapanen

Fínsko to dokázalo! Vo finále síce dvakrát s Ruskom prehrávalo, no nakoniec zápas doviedlo do úspešného konca. Hrdinom sa stal syn slávneho otca Kasperi Kapanen, ktorý rozhodol o triumfe Suomi v druhej minúte predĺženia. Najužitočnejším hráčom turnaja sa stal domáci Jesse Puljujärvi.

Rusko – Fínsko 3:4pp (1:0, 0:0, 2:3 – 0:1 )

Góly: 5. Kamenev (Provorov, Lazarev), 42. Svetlakov, 60. Svetlakov (Provorov, Rykov) – 41. Laine (Aho, Puljujärvi), 51. Aho (Puljujärvi, Laine), 58. Rantanen (Saarijärvi, Kalapudas), 62. Kapanen (Saarela) .

Rozhodovali: Brett Iverson (CAN), Christopher Pitoscia (USA), Brian Oliver (USA), Henrik Pihlblad (SWE).

Najlepší hráči: Andrej Svetlakov (RUS) – Kasperi Kapanen (FIN)

Zostava Ruska : Georgiev (Samsonov) – Rykov, Zhuldikov, Boikov, Provorov, Sergeyev, Sharipzyanov, Mikulovich, Voronkov – Kraskovski (A), Polunin, Korshkov – Svechnikov, Lazarev, Kamenev (C) – Svetlakov (A), Kaprizov, Kuzmenko – Fazleyev, Lauta, Dergachyov.

Zostava Fínska: Kähkönen (Vehviläinen) – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Keskitalo, Saarijärvi – Puljujärvi, Aho (A), Laine – Saarela, Kapanen, Nättinen – Hintz (A), Rantanen (C), Kalapudas – Björkqvist, Siikonen, Repo, Lammikko.

Finálové stretnutie sa odohrávalo vo fantastickej atmosfére. Domáci priaznivci od začiatku bujaro povzbudzovali svoj tím a priali si, aby ich miláčikovia konečne na šampionáte strelili úvodný gól zápasu. Ich priania ale neboli vyslyšané. Fíni opäť inkasovali ako prví, a to už v 5. minúte zápasu. V presilovej hre vystrelil po prihrávke Ivana Provorova z prvej Vladislav Kamenev a tvrdou strelou prestrelil brankára Kaapa Kähkönena. Fínsky brankár tak pomerne skoro prišiel o čisté konto, no v priebehu prvej tretiny zneškodnil niekoľko ďalších šancí Ruska. Najmä dve príležitosti Andreja Svetlakova volali po góle, no brankár domáceho výberu udržal svoj tím v kontakte.

V druhej tretine sme na ľade videli už iných Fínov. Podobne ako v zápase s Kanadou doslova lietali po ľade a Rusi mali obrovské problémy, aby udržali svoje tesné vedenie. Paradoxne prvú šancu v druhej časti hry mal vo vlastnom oslabení Radel Fazleyev, no gólový náskok zbornej nezveľadil. Suomi si svojou aktivitou vynútili aj ďalšie presilovky, z ktorých pramenili veľké šance. V 33. minúte mal najväčšiu príležitosť Kasperi Kapanen, no v presilovej hre netrafil odkrytú časť brány netrafil. Fíni tlačili svojho súpera, v niektorých úsekoch hry aj dve minúty nepustili Rusov zo svojho obranného pásma, no gól nedokázali streliť.

Štart do poslednej tretiny mali Fíni ako z toho najkrajšieho sna. Hneď po 24 sekundách sa strelou švihom presadil Patrik Laine, pre ktorého to bol siedmy gól na turnaji. Keď sa zdalo, že sa Fíni dostali z najhoršieho, o minútu neskôr šokoval Hartwall Arenu podobnou strelou na druhej strane Andrej Svetlakov – 2:1. Suomi tak opäť prehrávali, no napriek tomu dokázali vývoj zápasu otočiť. V 51. minúte Jesse Puljujärvi krásne našiel osamoteného Sebastiana Aha, ktorý vyrovnal stav stretnutia a necelé tri minúty pred koncom poslal Suomi do vedenia parádnym tečom Mikko Rantanen. Hartwall Arena explodovala radosťou a spoločne s hráčmi na striedačke odpočítavala posledné sekundy zápasu. Rusi ale podobne ako vo štvrťfinále vstali z popola a šesť sekúnd pred koncom poslal zápas do predĺženia svojim druhým gólom Svetlakov.

Fíni si tak po dvoch rokoch opäť zahrali vo finálovom zápase predĺženie. Na začiatku nadstaveného času boli o niečo aktívnejší Rusi, no titul majstra sveta nakoniec ostal vo Fínsku. Hrdinom krajiny tisícich jazier sa stal Kasperi Kapanen, ktorý v druhej minúte predĺženia nádherne obkorčuľoval bránu a efektne zasunul puk do brány Ruska. Pre Fínsko je to štvrtý titul majstra sveta z tejto vekovej kategórie. 

Foto: pixabay.com