Fínske trápenie napokon má šťastný koniec

Pred turnajom snívali o obhajobe majstrovského titulu, no napokon zažili najhorší šampionát vo svojej histórii. Hokejisti Fínska do 20 rokov sa napokon zachránili medzi elitou, keď v boji o záchranu zdolali Lotyšsko 2:0 na zápasy.

Fínsky ofenzívny stroj ostal zadrhnutý

Výber Fínska sa po nevydarenom účinkovaní v základnej skupine dostatočne skoncentroval na dôležité zápasy o záchranu. Potrebné dva zápasy získal na svoju stranu v najkratšom možnom termíne i keď oba duely boli napínavé do samotného konca. Prvý barážový zápas vyhrali Suomi pomerom 2:1, keď o cennom víťazstve rozhodol v záverečnej tretine Kristian Vesalainen. Lotyši statočne vzdorovali, no prvého víťazstvá na turnaji sa nedočkali. Stále úradujúci majstri sveta svojho súpera jasne prestrieľali, no strelecky sa vytrápili aj s tímom, ktorý v základnej skupine inkasoval 29-krát. Opäť sa tak potvrdilo, že bez Laineho, Aha či Puljujärviho boli Fíni zraniteľní najmä v ofenzíve.

Lotyšsko pochovala vlastná nedisciplinovanosť

V druhom zápase išli Fíni veľmi rýchlo do vedenia, no po dvoch tretinách opäť svietil na tabuli skóre stav 1:1. Oba zápasy boli ako cez kopirák a lotyšskí brankári si po nevydarených vystúpeniach napravili reputáciu. V prostrednej časti nevyužili obe mužstvá presilové hry o dvoch hráčov, no napokon to Fínov mrzieť nemuselo. V záverečnom dejstve dostali ďalšie podobné šance a tentokrát svojho súpera vytrestali za jeho nedisciplinovať. Lotyši celkovo v zápase nazbierali 51 trestných minút a takýmto frustrujúcim spôsobom sa rozlúčili s turnajom. Suomi pridali v záverečnom dejstve tri presné zásahy a druhý duel vyhrali 4:1. Lotyšsko tak vypadáva do MSJ B-kategórie a na budúcoročnom šampionáte ho nahradia Bielorusi.

©luzitanija/Fotky&Foto