Fínov vo finále doplní kolíska hokeja, Američania padli 4:3

Kanadskí hokejisti stále živia šancu na úspešnú obhajobu zlatých medailí z minuloročného šampionátu. Javorové listy v dnešnom druhom semifinále zdolali veľkého rivala z USA a v zajtrajšom finále si to tak o titul rozdajú s hokejistami Fínska.

Kanada – USA 4:3 (2:0,1:3,1:0)

Góly: 9. Gallagher (Jenner, Reinthart), 19. Marchand (Ceci), 36. Brassard (O’Reilly, Perry), 42. Ellis (Murray, McDavid) – 22. Matthews (Wideman, Larkin), 24. Warsofsky (Nelson, Fasching), 29. Motte (Larkin, Compher)

Zostava Kanady: Talbot (Pickard) – Rielly, Tanev, Murray, Ellis, Matheson, Ceci, Dumba – Perry (C), Brassard, Hall – Jenner, Reinhart, Gallagher – McDavid, Marchand, Duchene (A) – O’Reilly (A), Stone, Scheifele – Domi.

Zostava USA: Kinkaid (Condon) – Hanifin, Wideman, McCabe, Murphy (A), Skjei, Warsofsky, Santini – Foligno (A), Matthews, Schroeder – Vatrano, Nelson, Fasching – Larkin, Compher, Motte – Hinostroza, Hendricks (C), Wood – Maroon.

Rozhodovali: Roman Gofman (RUS), Tobias Wehrli, Miroslav Lhotský (CZE), Alexander Otmakhov (RUS)

Druhé zámorské derby na tohtoročných majstrovstvách sveta začali lepšie Američania. Už na konci druhej minúty donútili k chybe kanadskú defenzívu, dostali sa do prečíslenia 3 na 1, no Jordan Schroeder mieril len do chráničov brankára Talbota. Kanaďania sa v prvej polovici úvodnej tretiny takmer k ničomu nebezpečnému nedostali. Až prišla deviata minúta a v nej tlak druhej formácie Kanady v obrannom pásme USA. Boone Jenner vyskúšal pozornosť brankára Kinkaida z ostrého uhla, jeho pokus ešte úspešný nebol, no na dorážku Brendana Gallaghera už americký gólman nedosiahol. Kolíske hokeja tento gól pomohol a krátko po ňom sa opäť nasťahovali jej hráči do svojho útočného pásma, kde robili svojou aktivitou defenzíve Američanov veľké problémy. Zverenci Johna Hynesa vyrážali do ojedinelých protiútokov. V zaujímavých šanciach sa ocitli Schroeder a Brock Nelson, ktorí však nepremenili, a tak prišiel trest na druhej strane. Protiútok ako z veľkej knihy predviedla dvojica Ceci-Marchand a útočník Bostonu Bruins zvýšil v 19. minúte už na rozdiel dvoch gólov.

Druhú tretinu začali vďaka dohrávanej presilovej hre lepšie Američania. Krátko pred jej skončením sa na ľavom kruhu do puku z prvej oprel Auston Matthews a trafil presne do ľavého horného rohu brány Cama Talbota. V 24. minúte sa začínalo odznova. David Warsofsky nakorčuľoval do útočného pásma a strelou švihom vymietol pavučinu v pravom rohu kanadskej bránky. Gól však ešte musel potvrdiť videorozhodca. Kanaďanov tento gól úplne vyviedol z miery a o tri minúty neskôr už mohli prehrávať, keď sa do obrovskej šance po peknom prieniku z ľavej strany dostal Hudson Fasching. Čo sa nepodarilo Faschingovi, dokázal Tyler Motte. Dylan Larkin získal puk za kanadskou bránkou, poslal ho presne na hokejku svojho spoluhráča z útoku, a ten otočil skóre v prospech svojho mužstva. V 36. minúte hrali Kanaďania presilovú hru, vytvorili si viacero šancí a napokon sa im zásluhou Dericka Brassarda aj podarilo vyrovnať. Obrovskú šancu dostať Kanaďanov do vedenia mal v ďalšej presilovej hre Taylor Hall, avšak v samostatnom úniku mieril len do chráničov brankára Kinkaida.

Vstup do tretej tretiny vyšiel oveľa lepšie Kanaďanom. Tí zavreli svojho súpera v obrannom pásme a všetko to vyvrcholilo v 42. minúte krásnou strelou Ryana Ellisa do pravého horného rohu americkej brány. Američania mohli vyrovnať o tri minúty neskôr, keď sa im podarilo vytvoriť zmätky pred bránkou Cama Talbota, ani jednému z trojice dobiedzajúcich hráčov USA sa však skórovať nepodarilo. Kanaďania mohli pridať piaty gól v 48. minúte, keď Brendan Gallagher ponúkol puk ako na zlatom podnose Glenovi Murraymu, ten ho však pred úplne prázdnou bránou netrafil. O dve minúty neskôr mal ďalšiu z radu šancí v dnešnom zápase Jordan Schroeder, tentoraz však mieril nepresne. V 53. minúte si americkí hokejisti v priebehu pár sekúnd vytvorili hneď tri obrovské šance, keď sa zoči-voči Talbotovi ocitli raz Brock Nelson a dvakrát Frank Vatrano. Dve minúty pred záverečnou sirénou mohol vyrovnať Jake McCabe, no nielenže mieril opäť len do miest, kde stál brankár Talbot, ale rozhodcovia ešte aj odpískal postavenie Nicka Foligna v bránkovisku. Američania v poslednej minúte ešte skúsili hru bez brankára, no vyrovnať sa im nepodarilo, a tak do finále postúpili Kanaďania.