Fehérváry: Na domáci šampionát sa všetci veľmi tešíme

Do štartu majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji do 18 rokov zostávajú už len dva dni. O dobrý výsledok zabojuje aj domáci výber Slovenska, ktorý hostí toto podujatie po dlhých 15 rokoch. Prvý zápas naši hokejisti odohrajú vo štvrtok, keď v Poprade hostia Fínsko.

Základným cieľom je postup do štvrťfinále turnaja

Slovenskí mladíci sa predstavia v základnej A-skupine, kde ich čakajú štyria nároční súperi. Cieľom zverencov Norberta Javorčíka je minimálne postup do štvrťfinále, kam sa dostanú štyri najlepšie tímy z oboch skupín. Systém turnaja je rovnaký ako v prípade MS do 20 rokov, ktoré sa tradične hrávajú na prelome rokov. Kapitánom mužstva bude Martin Fehérváry, ktorý je vôbec najmladším legionárom v histórii švédskej Elitserien. Skúsenosti nabral aj na januárovom juniorskom šampionáte v Kanade, kde Slovensko obsadilo ôsme miesto. Hokejová verejnosť je určite zvedavá na výkony Adama Ružičku pôsobiaceho v zámorskej OHL. V drese Sarnii Sting odohral dobrú sezónu, v ktorej mal priemer 0,75 bodu na zápas.

Mladíkom dodala sebavedomie výhra nad Švédskom

Od začiatku februára odohralo Slovensko päť prípravných zápasov pred domácimi majstrovstvami sveta hráčov do 18 rokov. V štyroch zápasoch vyhralo a nestačilo len na rovesníkov z Česka. Výrazným povzbudením môže byť najmä pondelkové víťazstvo 4:2 nad Švédskom, ktoré náš tím vyradilo na vlaňajšom šampionáte. „Majstrovstvá sveta na Slovensku bude neopísateľný pocit. Bude to šampionát pred vlastnými fanúšikmi a všetci chalani sa na to veľmi tešíme,“ vyjadril sa muž s kapitánskym C-čkom na hrudi. V záverečnej nominácii trénera Javorčíka figuruje až osem hokejistov pôsobiacich v zahraničí, čo by mohlo byť prísľubom dobrej hry nášho tímu.

Titul obhajujú Suomi, favoritom sú Američania

Najväčším favoritom turnaja sú hokejisti USA. Tí od roku 2004 ani raz neodišli bez cenného kovu a v Spišskej Novej Vsi a Poprade zabojujú o desiaty titul z tejto vekovej kategórie. Obhajcom vlaňajšieho triumfu sú hokejisti Fínska, ktorí v semifinále zdolali Američanov a vo finále v severskom derby rozstrieľali Švédsko 6:1. Samozrejme, medzi favoritov musíme zaradiť Kanadu. Kolíska hokeja má rozhodne čo naprávať, keďže vlani v zápase o bronz zahanbujúco prehrala s USA 3:10. Podľa stávkových kancelárii je tretím najväčším favoritom na titul Švédsko. To v auguste minulého roka triumfovalo na turnaji Ivana Hlinku, ale vo svojej zbierke stále nemá titul majstra sveta hráčov do 18 rokov. Na tribúnach bude takmer 250 skautov a určite by sme si veľmi priali, keby ich pozornosť upútali aj Slováci.