Favoriti potvrdili papierové predpoklady, prekvapili najmä Česi

Keďže všetkých dvadsať zápasov základných skupín Majstrovstiev sveta juniorov 2018 je už za nami, prinášame krátky sumár najvýznamnejších okamihov. 

V „áčku“ kraľuje Kanada

Jeden zo superfavoritov na zisk zlata nesklamal ani v tomto roku. Vyhral tri duely. V tom štvrtom podľahli domácim Spojený štátom po samostatných nájazdoch. Išlo však o hokejový sviatok pod holým nebom a pred očami takmer 45 000 divákov. Na druhom mieste skončil už spomínaný domáci tím, ktorý stratil body v zápase s našimi hokejistami.  Tento výsledok je zatiaľ asi najväčším prekvapením  šampionátu. Tretí sú fínski mladíci, ktorí síce nezvládli stretnutia proti najväčším favoritom. Dokázali však pomerne pohodlne poraziť našich aj Dánov a vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu nás v konečnom zúčtovaní predbehli.

Slovenskí hokejisti skončili už tradične na poslednej postupovej priečke. Okrem povinnej výhry nad Dánskom sme však výborný výkon predviedli aj proti USA a získali sme nečakané tri body. Tréner Bokroš má k dispozícií silný ročník a ak máme šancu uhrať na MS dobrý výsledok, potrebnú hráčsku kvalitu máme práve teraz.

Skupinu B ovládli Švédi

Švédsko je pri pohľade na zostavu asi najväčším favoritom celých MS. Potvrdili to aj výsledkami v základnej skupine. Jediný bod im zobrali ruskí hokejisti, ktorých porazili až po predĺžení. Veľkým prekvapením je umiestnenie českých juniorov. Tí vleteli do turnaja vo veľkom štýle a hneď v prvom stretnutí porazili ruskú „zbornú“. Následne síce podľahli Švédom, ale v každom dueli ukázali nesporný ofenzívny talent. Ich slabinou je defenzíva a prekvapivo aj brankársky post. Rusi sú trochu nečakane až tretí. Pre nich sa však MS začínajú až dnešným zápasom. Poslednú postupovú priečku obsadili podľa očakávaní Švajčiari, ktorí v rozhodujúcom dueli o všetko tesne porazili bieloruských rovesníkov.

V štatistikách sa nestratili ani Slováci

Najproduktívnejším hráčom šampionátu je zatiaľ Američan Casey Mittelstadt. Na peknom piatom mieste je náš líder produktivity Samuel Buček. Medzi brankármi zas vládne Roman Durný, ktorý má najvyššiu úspešnosť zákrokov zo všetkých gólmanov, ktorí odchytali viac ako jeden duel. V tímových štatistikách dominuje Kanada. Naši hokejisti sa nachádzajú len na spodných priečkach. Žalostné sú najmä naše presilovky. K najhorším patríme aj v úspešnosti streľby či v oslabeniach.

Štvrťfinálové zápasy sú na programe už dnes. Prvý medzi Českom a Fínskom sa odohrá o 18:00 nášho času. Naši juniori nastúpia proti favoritovi zo Švédska presne o polnoci.

Foto: Fotky&Foto