Dvadsiatka na úvod turnaja s hokejovým kanárom

Slovenskí hokejisti do 20 rokov majú za sebou úvodné vystúpenie na svetovom šampionáte v americkom Buffale. O senzáciu sa nepostarali, keď silnému výberu Kanady podľahli vysoko 0:6.

Slovensko – Kanada 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)

Góly a asistencie: 4. Steel (Makar, Kyrou), 22. Kyrou (Mete, Dubé), 26. Gadjovich (Makar), 31. Raddysh (Kyrou, Steel), 56. Comtois, 59. Gadjovich (M. McLeod, Timmins).

Rozhodovali: Jeremy Tufts (USA), Marc Wiegand (SUI) – William Hancock II (USA), Rene Jensen (DEN).

Najlepší hráči: Martin Bodák (SVK) – Jonah Gadjovich (CAN).

Zostava Slovenska: Hrenák (Durný) – Hedera, Korenčík, Bodák, Ivan, Fehérváry, Zeleňák, Matejovič, Fereta – Smolka, Kelemen, Kundrik – Čacho, Krivošík, Tamáši – Buček, Studenič, Ružička – Liška, Solenský, Miloš Roman.

Zostava Kanady: Point (Hart) – Timmins, Mete, Bean, C. Foote, Makar, Fabbro – Dubé, Steel, Kyrou – Katchouk, Raddysh, Thomas – Comtois, B. Howden, Formenton – Gadjovich, Steenbergen, Batherson – M. McLeod.

Kanadskí hokejisti od úvodných minút potvrdzovali rolu jasného favorita. Agresívnym napádaním a tvrdou hrou dostávali náš výber do úzkych a už vo štvrtej minúte sa ujali vedenia. Dávid Hrenák iba vyrazil strelu od modrej čiary, čím ponúkol gólové zakončenie pre Sama Steela. Pre tohto hráča to bol už druhý gól na turnaji, keďže trafil do čierneho aj v zápase proti Fínsku. Už o necelé dve minúty sa Kanaďania tešili z gólu opäť, no ten napokon neplatil. Obrancovi Dantemu Fabbrovi totiž tesne ušiel puk do stredného pásma, a tak bol odpísaný ofsajd. V úvodnej desaťminútovke mala kolíska hokeja ešte jednu tutovku. Brett Howden išiel sám na Hrenáka, ale trafil len ľavú žrď jeho brány. Výber Ernesta Bokroša toho v úvodnom dejstve veľa neukázal. Vyprodukoval len šesť striel, pričom za zmienku stojí spomenúť len pokus Samuela Solenského, ktorý skončil na betónoch Coltona Pointa.

Druhé dejstvo sa začalo vylúčením Mareka Korenčíka, ktoré hostia dokázali potrestať. Parádnou individuálnou akciou sa blysol jeden z najlepších hráčov zápasu Jordan Kyrou. Tlak favorita sa začal stupňovať a pramenili z toho ďalšie góly. V poradí tretí bol akousi kópiou toho úvodného. Nedostali sme puk z obranného pásma, Dávid Hrenák neudržal nahodený puk od modrej čiary a presnou dorážkou sa tento raz prezentoval Jonah Gadjovich. Vynikajúci výkon podávala prvá útočná formácia Kanady. Neraz zavrela Slovákov do vlastného pásma a v 31. minúte využila ďalšiu početnú výhodu. Na trestnej lavici opäť sedel Marek Horenčík a jeho faul potrestal gólom z tesnej blízkosti Taylor Raddysh. Ten úspešne zložil reparát, keďže pol minútu pred gólovým momentom mieril iba do brvna. Štyri minúty pred koncom tretiny dostali výhodu presilovky aj Slováci, ale bránu súpera neohrozili ani raz.

Kanaďania v poslednej tretine výrazne stiahli nohu z plynového pedálu. Kontrolovali si svoj náskok a ráznym krokom smerovali za druhým víťazstvom na turnaji. Napokon ešte v záverečnej päťminútovke pridali dva góly. V 56. minúte bekhendom zavesil Maxime Comtois a deväťdesiat sekúnd pred záverečnou sirénou druhýkrát skóroval Jonah Gadjovich. Útočník z kanadskej OHL bol zároveň vyhlásený za najlepšieho hráča Kanady v zápase. Na našej strane bolo toto ocenenie udelené Martinovi Bodákovi, no rozhodne by si ho zaslúžil aj brankár Dávid Hrenák, ktorý zlikvidoval 46 striel súpera. Slovensko podobne ako na predošlom šampionáte vstúpilo do turnaja prehrou s Kanadou, no tú musí rýchlo hodiť za hlavu. Už dnes v noci totiž čaká na tím Ernesta Bokroša ďalšia náročná skúška. Po kolíske hokeja si zmeria sily s ďalším zámorským protivníkom, domácimi USA.

Foto: Fotky&Foto