Dramatické finále rozhodli až nájazdy, americkým hrdinom je Terry

Kanadskí hokejisti do 20 rokov v domácom prostredí na titul majstra sveta nedosiahli! Dramatické a strhujúce finále museli rozlúsknuť až samostatné nájazdy a podobne ako v semifinále v nich rozhodol o americkom triumfe mladý 19-ročný Troy Terry.

USA – Kanada 5:4 sn (0:2, 2:0, 2:2 – 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 24. McAvoy (Greenway, Fox), 30. Bellows (Fox, Thompson), 45. Bellows (McAvoy), 48. White (Fox, Keller), rozh. nájazd Terry – 5. Chabot (Barzal, Joseph), 10. Lauzon (Stephens), 42. N. Roy (Bean, Jost), 45. Joseph (McLeod, Chabot).

Zostava USA: Parsons (Woll) – McAvoy (A), Ahcan, Fitzgerald, Jones, Fox, Lindgren, Cecconi – Anderson, White (A), Keller – Thompson, Roslovic, Bellows – Bracco, Kunin (C), Greenway – Terry, Laczynski, Foley – Harper.

Zostava Kanady: Hart (Ingram) – Clague, Chabot (A), Juulsen, Bean, Fabbro, Lauzon – Speers, D. Strome (C), Jost – Raddysh, Barzal (A), Joseph – J. Gauthier, N. Roy, Dubois – Stephens, Cirelli, Dubé – McLeod.

Rozhodcovia: Salonen (FIN), Stricker (SUI) – Dahmen (SWE), Fluri (SUI).

Hokejisti Kanady vstúpili do zápasu aktívnejšie a pomerne rýchlo sa im podarilo streliť úvodný gól stretnutia. Mitchell Stephens na konci prvej minúty trafil ešte len žrď americkej brány, no o štyri minúty neskôr zakončil rýchly brejk Thomas Chabot. Kanaďania po strelnom góle pokračovali v aktivite a podarilo sa im zdvojnásobiť svoj náskok. Adam Fox nedôrazným spôsobom vyhadzoval puk z obrannej tretiny, zachytil ho Jérémy Lauzon a z priestoru medzi kruhmi prekonal brankára Tylera Parsonsa. Američania následne trošku vyrovnali priebeh hry, pričom im pomohlo aj vylúčenie Pierra-Luca Duboisa. Zverenci Boba Motzka sa dostali k niekoľkým strelám, no ani z nich v prvej časti neskončila v kanadskej bráne. USA tak mali nad čím premýšľať, keďže vôbec prvýkrát na turnaji prehrávali o dva góly. 

Prostredná časť duelu patrila výberu USA, ktorý sa z titulu majstra sveta tešil naposledy v roku 2013. Američania boli strelecky aktívnejší a pomohol im rýchly kontaktný gól. Do nebezpečného priestoru si z pozície obrancu zbehol Charlie McAvoy a strelou nad lapačku prekonal brankára Cartera Harta. Kanadský útočník Julien Gauthier vo vyraďovacích zápasoch chytil streleckú formu, ale v 28. minúte neprinavrátil kolíske hokeja dvojgólový náskok. Už o niekoľko sekúnd neskôr Kanaďania zle striedali a zbytočné vylúčenie súper kruto potrestal. Po vyhranom vhadzovaní nahodil puk pred bránu Adam Fox a tesne pred kanadským brankárom ho tečoval do siete Kieffer Bellows. V polovici zápasu sa tak v montrealskom Bell Centre začínalo prakticky odznova. Domáci hokejisti opäť prevzali iniciatívu, vykoledovali si dve americké vylúčenia, no pred záverečnou tretinou bol stav vyrovnaný 2:2.

Podobne ako prvú tretinu, tak aj tú poslednú začali oveľa lepšie Kanaďania a zdalo sa, že po góloch Nicolasa Roya a Mathieua Josepha pôjdu neohrozene za ziskom majstrovského titulu. Američania ale dali zápasu nový náboj, keďže na strelenie kontaktného gólu potrebovali len 39 sekúnd. Kieffer Bellows sa zaskvel pohotovou strelou z prvej, na ktorú brankár Carter Hart nemal šancu reagovať. Domáci sa akoby zľakli víťazstva a začali kopiť zbytočné chyby v obrannom pásme. V 48. minúte opäť pálil od modrej čiary Adam Fox, skrytou prihrávkou našiel na úrovni bránkoviska Colina Whita a ten skvelým tečom vyrovnal zápas na 4:4. Po hektickej úvodnej desaťminútovke sa začalo hrať trošku defenzívnejšie, keďže oba tímy si uvedomovali dôležitosť ďalšieho gólu. Obrovskú šancu na rozhodnutie mal Pierre-Luc Dubois, no v rozhodujúcom momente nedokázal zachytiť prihrávku Matta Barzala úplne pred prázdnu bránu.

Opäť po roku tak muselo o víťazovi celých majstrovstiev sveta juniorov rozhodnúť predĺženie. Hralo sa z jednej strany na druhú a počas 20-minutového hracieho času sa brankári nenudili. Už v 61. minúte mal zlatý gól na hokejke Clayton Keller, no v prečíslení tesne minul bránu súpera. V predĺžení sme videli viacero nebezpečných situácii, no keďže gól nepadol, museli prísť na rad samostatné nájazdy. Nervozita by sa dala krájať a aj preto z deviatich hokejistov uspel len jediný. Bol ním Troy Terry, ktorý napodobil svoju semifinálovú parádu a rozhodol o titule majstra sveta pre USA. Šokované Bell Centre neverilo vlastným očiam. Slzy sklamania boli nielen na tvárach fanúšikov, ale aj hráčov. Naopak, Američania radostne naskákali na ľad a Luke Kunin mohol dvihnúť nad hlavu trofej určenú pre nového majstra sveta.

Foto: ©corund/fotky&foto