Domáci tím porazil Rusov a postupuje do semifinále

Tím Spojených štátov amerických porazil odvekého rivala z Ruska a postupuje do bojov o medaily. V dramatickom súboji rozhodol o víťazstve obhajcov titulu hrdina Bellows.

USA – Rusko 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)

Góly a asistencie: 3. Bellows (Tkachuk, Fox), 15.Yamamoto (Mittelstatd, Samberg) 53. Bellows (Samberg), 60. Anderson (Poehling, Lindgren) – 11. Sholokov (Kostin, Yelizarov), 53. Altybarmakyan (Samorukov)

Zostava USA: Woll (Oettinger) – Fox, Samberg, Lindgren, Perunovich, Peeke, Anderson – Mittelstadt, Anderson, Tkachuk – Norris, Harper, Jones –Bellows, Yamamoto, Poehling – Hughes, Frederic, Tufte

Zostava Ruska: Minulin (Melnichuk) – Zaitsev, Manukyan,Knyzhov, Syomin, Yelizarov, Samorukov, Makeyev, Shepelev – Manukyan, Rubtsov, Kayumov – Sokolov, Maltsev, Polodyan – Baramov, Sholokov, Altybarmakyan –Svechnikov, Ivanov, Kostin

Rozhodovali: M. Kaukoukari, R. Sir – D. McCrank, P. Sefcik

Prvé dejstvo začali obe mužstvá vo veľkom nasadení a už po necelej minúte putoval na trestnú lavicu ruský obranca Minulin. Američania svojho súpera zatlačili a hrdina zápasu s Kanadou Kieffer Bellows poslal domácich do vedenia. Rusi sa nepoučili a v deviatej minúte išiel za hru s vysokou hokejkou na trestnú lavicu Kostin. Oslabovku však ubránili a vzápätí vyrovnali stav stretnutia gólom Sholokhova. Ich radosť netrvala dlho, keďže o pár minút sa presadil Yamamoto. „Zborná“ pokračovala v agresívnej hre a na konci tretiny išiel predčasne pod sprchy Syomin. Ponúknutú päťminútovú presilovku však domáci tím nezužitkoval.

Kým v prvom dejstve Američania Rusov jednoznačne prestrieľali, v druhej tretine sa tím trénera Bragina zdvihol a hru vyrovnal. Faulov sa následne dopustili aj domáci. Ruskí mladíci však ani jednu z ponúknutých príležitostí  nevyužili. Do kabín sa tak išlo za stavu 2:1.

Na začiatku tretej časti hry sa trafil Altybarmakyan po asistencí Samorukova a stav bol razom vyrovnaný. Na trestnú lavicu išiel následne Samberg a Američania sa začali strachovať o postup. Upokojil ich až svojím druhým presným zásahom Kieffer Bellows. Rusi sa následne odhodlali k hre bez brankára. Necelú minútu pred koncom sa však do prázdnej bránky trafil Anderson a spečatil postup domácich.

Spojené štáty nastúpia na semifinálový duel proti premožiteľom slovenského tímu, Švédom, zajtra o 22:00 nášho času.

Foto: Fotky&Foto