Domáci Suomi vyradili obhajcu titulu, kľúčový zápas zvládlo aj USA

Dlhý helsinsky deň, v ktorom sme sa dozvedeli mená všetkých štyroch semifinalistov máme za sebou. Okrem Ruska a Švédska zabojujú na MSJ 2016 o cenné kovy aj domáci hokejisti Fínska a výber Spojených štátov amerických.

Fínsko – Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)

Góly: 20. Laine (Aho, Puljujärvi), 27. Kalapudas (Juolevi, Tuulola), 36. Saarela (Puljujärvi), 38. Nättinen (Saarela, Juolevi), 45. Aho (Puljujärvi, Laine), 55. Laine (Juolevi, Aho) – 6. Konecny (Quenneville, Stephens), 11. Strome (Gauthier, Crouse), 28. Crouse (Virtanen), 44. Marner (Point, Sanheim), 46. Marner (Point).

Rozhodovali: Daniel Piechaczek (GER), Christopher Pitoscia (USA) – Brian Oliver (USA) Henrik Pihblad (SWE)

Zostava Fínska: Vehviläinen (28. Kähkönen) – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Saarijärvi, Hintz – Puljujärvi, Aho, Laine – Saarela, Kapanen, Nättinen – Siikonen, Rantanen (C), Kalapudas – Björkqvist, Repo, Lammikko.

Zostava Kanady: Blackwood (McDonald) – Hicketts, Chabot, Fleury, Hickey, Sanheim, Dermott, McKeown – Perlini, Marner, Point (C) – Strome, Virtanen, Crouse – Gauthier, Barzal, Beauvillier – Chartier, Konecny, Quenneville, Stephens.

V helsinskej Hartwall Arene sa po zápase Ruska s Dánskom hral ďalší strhujúci zápas. Kanaďania vstúpili do zápasu perfektne a na konci 11. minúty viedli po presnom zásahu Dylana Stromea už 0:2. Domácich hokejistov to ale nezaskočilo a naďalej hrali svoju nátlakovú hru. Gólom do šatne sa priblížili na rozdiel gólu a v 27. minúte zásluhou Anttiho Kalapadusa vyrovnali. Gólová prestrelka však pokračovala ďalej. Hoci sa výber javorového listu o necelú minútu dostal do opätovného vedenie, po dvoch tretinách prehrával 4:3. V prvej polovici tretej tretiny to bola šou Mitcha Marnera, ktorý dvoma gólmi dotiahol náskok súpera. S blížiacim sa koncom zápasu pribúdalo nedovolených zákrokov, najmä na strane Kanady. Tá si inkasovala až 9 menších trestov a práve za svoju nedisciplinovanosť pykala. V 55. minúte, v čase keď Suomi mali k dispozícii presilovku 5 na 3 napriahol k strele Patrik Laine a druhým gólom v zápase rozhodol o postupe Fínska do boja o medaily.

USA – Česko 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Góly: 6. Schmaltz (Boeser), 16. Dvorak (Carlo, Milano), 25. Matthews (Borgen, Tkachuk), 30. Matthews (Schmaltz, Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews (Schmaltz, Werenski), 52. Debrincat (Donato, Macinnis).

Rozhodovali: Stefan Fonselius (FIN) , Brett Iverson (CAN) – Nicolas Chartrand-Piche (CAN), Pasi Nieminen (FIN)

Zostava USA : Nedeljkovic (Halverson) – Werenski (C), Carlo, Belpedio (A), Borgen, Fortunato, McAvoy JR., Krys – Tkachuk, White, Matthews (A) – Bjork, Dvorak, Milano – Schmaltz, Hitchcock, Boeser – Eansor, Macinnis, Donato – Debrincat.

Zostava Česka: Vaněček (od 21.Stezka) – Sklenička, Mašín (C), Zbořil, Ščotka, Rašner, Hronek, Mikliš – Pastrňák (A), Špaček, Smejkal – Zacha, Lakatoš, Veselý – Stránský, Chlapík, Kaše (A) – Voženílek, Ordoš, Šoustal – Tomášek.

V poslednom štvrťfinálovom zápase si to medzi sebou rozdali hokejisti USA a Česka. Naši západní susedia neboli v semifinále už 11 rokov, a tak veľmi túžili po postupe do bojov o medaily. Američania im ale dali jasnú odpoveď už po polovici zápasu. Tím, ktorý tvorí väčšina hráčov zo zlatého tímu U18 spred necelých dvoch rokov bol mimoriadne efektívny. Čechom nepomohla ani výmena brankára a po 30 minútach hry prehrávali už 4:0. Strelecky síce boli o niečo aktívnejší zverenci Jakuba Petra, no ani raz nedokázali nájsť recept na výborne chytajúceho Alexa Nedeljkovica. Američania kontrovali hru a postupne pridávali ďalšie góly. Hrdinom stretnutia sa stal Auston Matthews, ktorý v priebehu 16 minút zaznamenal hattrick. Výber Rona Wilsona napokon zvíťazil vysoko 7:0. Zaujímavosťou je, že rovnakým výsledkom zdolalo USA hokejistov Česka aj v roku 2013 a nakoniec sa radovalo z titulu majstra sveta.

Foto: ©corund/fotky&foto