Dánov delilo od hokejového zázraku len 44 sekúnd

Helsinská Hartwall Arena bola takmer svedkom obrovského prekvapenia. V prvom štvrťfinálovom zápase na MSJ 2016 sa Rusi s Dánskom poriadne natrápili a od vyradenia z turnaja ich delila necelá minúta. Nakoniec ale favorit zápasu vďaka svojmu kapitánovi Vladislavovi Kamenevovi postupuje do bojov o medaily.

Rusko – Dánsko 4:3pp (1:0, 0:2, 2:1 – 1:0 )

Góly: 3. Korshkov (Kraskovski, Rykov), 53. Lauta (Dergachyov, Fazleyev), 60. Kamenev (Lauta, Provorov) – 65. Kamenev (Provorov, Svetlakov) – 23. Markus Jensen (Holmberg, Olsen), 30. Olsen (K. Jensen, Nielsen), 55. Christensen (Krogsgaard).

Rozhodovali: Aleksi Rantala (FIN), Marc Wiegand (SUI) – Roman Kaderli (SUI), Matjaz Hribar (SLO)

Zostava Ruska: Georgiev (Samsonov) – Rykov, Zhuldikov, Mikulovich, Provorov, Sergeyev, Sharipzyanov, Boikov, Voronkov – Kraskovski (A), Polunin, Korshkov – Svechnikov, Lazarev, Kamenev (C) – Svetlakov (A), Kaprizov, Kuzmenko – Fazleyev, Lauta, Dergachyov.

Zostava Dánska: Lillie (Seldrup) – Lassen, Mieritz, Krogsgaard, Knudsen, Weichel, Morten Jensen, Adamsen – From, Krag, True – Jensen K., Røndbjerg, Nielsen – Olsen, Korsgaard, Holmberg – Markus Jensen, Boysen, Andersen – Christensen.

Prvé štvrťfinálové stretnutie malo jasného favorita. Rusko, ako víťaz B-skupiny, sa v kľúčovom zápase turnaja stretlo s papierovým outsiderom Dánskom. Zborná už v 3. minúte otvorila skóre stretnutia, keď šikovne zasunul puk za chrbát brankára Yegor Korshkov. Ak by niekto čakal, že Rusov rýchly gól nabudí a onedlho pridajú aj ďalšie, tak sa veľmi mýlil. Zverenci Valeriho Bragina sa herne trápili a sympaticky hrajúci Dáni vďaka presným zásahom Markusa Jensena a Thomasa Olsena otočili vývoj zápasu vo svoj prospech.

Rusko zaplo svoje ofenzívne torpéda až v poslednej tretine, keď vyslalo na brankára Thomasa Lillieho až 20 striel. V 53. minúte sa po góle Artura Lautu zdalo, že Rusi sa definitívne dostali z problémov. Opak však bol pravdou. O 125 sekúnd neskôr Emil Christensen pohotovou dorážkou prinavrátil Dánsku jednogólový náskok, ktorý trval takmer do záverečnej sirény.

Rusi v poslednej minúte vrhli všetky sily do útoku, odvolali brankára a so šiestimi hráčmi v poli zásluhou Vladislava Kameneva vyrovnali. Ruský kapitán sa napokon stal hrdinom ruského tímu. Nielenže 44 sekúnd pred koncom vyrovnal, ale v 65. minúte aj rozhodol o víťazstve 4:3 po predĺžení.

Foto: ©ronniechua/fotky&foto