Cieľom Slovákov je postup do štvrťfinále, kapitánom bude Jaroš

Už dnes vo fínskych Helsinkách odštartujú jubilejné 40. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov. Opäť na nich nebude chýbať ani slovenský tím, ktorý z predošlého šampionátu obhajuje bronzové medaily. V základnej B-skupine však našu reprezentáciu nečaká nič jednoduché. Jej súpermi totiž budú Rusko, Fínsko, Česko a Bielorusko.

Cenný kov po dlhých 16 rokoch

Slovenskí hokejisti odcestovali do Helsínk už v nedeľu 20. decembra. Spoločne tak strávili vianočné sviatky, no už zajtra na nich čaká začiatok náročnej cesty za obhajobou tretieho miesta. Zverenci Ernesta Bokroša pred rokom v Montreale šokovali hokejovú verejnosť už víťazstvom v základnej skupine nad Fínskom, následne zdolali Nemecko a vo štvrťfinále si poradili aj s českými rovesníkmi. Svoju spanilú jazdu turnajom zakončili v približne 500 kilometrov vzdialenom Toronte. V Air Canada Centre síce v semifinále podľahli Kanade 5:1, no v boji o bronz zdolali vďaka skvelému výkonu Švédsko 4:2. Pre Slovensko tak získali v ére samostatnosti len druhú medailu z MS tejto vekovej kategórii. Najväčšiu zásluhu na úspechu nášho tímu mali najmä kapitán Martin Réway a najlepší brankár celého turnaja Denis Godla. K najlepším hráčom tímu patrili aj Pavol Skalický, Peter Cehlárik či Dávid Šoltés.

Kapitána mužstva si určili samotní hráči

V súčasnom reprezentačnom kádri figuruje len kvarteto hokejistov, ktorí sa podieľali aj na spomínanom bronzovom úspechu. Okrem útočníkov Matúša Súkeľa a Radovana Bondru sa veľké nádeje vkladajú predovšetkým do prvej obrannej dvojice, ktorú by mali tvoriť Christián Jaroš a Erik Černák. Prvý menovaný obranca, pôsobiaci vo švédskom tíme Luleå HF, bol dokonca zvolený do funkcie kapitána nášho tímu. „Je to síce len písmenko, ale pre mňa to znamená veľa. Kapitánom som prvýkrát a som vďačný za túto príležitosť, že mi tréner verí,“ vyjadril sa Jaroš v rozhovore pre SZĽH. Erik Černák má za sebou prípravný kemp v tíme Los Angeles Kings, ale do prvého tímu sa nedokázal prebojovať. Asistentmi Christiána Jaroša budú spomínaní Erik Černák a Matúš Súkeľ. Brankárskou jednotkou bude Adam Húska, ktorý slušné výkony podáva v nižšej zámorskej súťaži, kde oblieka dres tímu Green Bay Gamblers. Jeho priemer inkasovaných gólov je len na úrovni 1,65/zápas.

Prvý zápas bude nesmierne dôležitý

V príprave na svetový šampionát sa slovenským mladíkom príliš nedarilo. V zápase so Švédskom prehrali jasne 6:3, a takisto nestačili ani na Švajčiarsko, ktorému podľahli po výsledku 2:4. Pre Slovensko sa ozajstný turnaj však začína až zajtra, keď si zmeria sily s hokejistami Bieloruska. Na oficiálnej stránke turnaja sa Erik Černák vyjadril, že práve tento zápas bude pre náš tím kľúčový. „Prvý zápas turnaja je vždy veľmi dôležitý. Ak sa nám ho podarí vyhrať, budeme istejší a uvoľnenejší.“ Po nedeľňajšom dueli čaká na Slovensko v priebehu necelých 24 hodín reprezentácia Česka. Tá sa však zrejme nebude môcť spoľahnúť na kmeňového hráča Bostonu Bruins – Davida Pastrňáka. V stredu si naši reprezentanti zmerajú sily s domácim Fínskom a boje v základných skupinách uzavrú na Silvestra, keď bude ich súperom vysoko favorizované Rusko.

Záverečná nominácia Slovenska na MSJ 2016

Brankári: Adam Húska (Green Bay Gamblers/USA), Stanislav Škorvánek (MsHKM Žilina), Dávid Hrenák (Dukla Trenčín)

Obrancovia: Adrián Sloboda (HK 36 Skalica), Matej Moravčík (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Patrik Koch (HK Orange 20), Ladislav Romančík (Södertälje SK/Švéd.), Samuel Ivanič (HC ’05 Banská Bystrica), Erik Černák (Erie Otters/USA), Patrik Maier (Kamloops Blazers/Kan.), Christián Jaroš (Lulea HF/Švéd.)

Útočníci: Matej Paločko (Bílí Tygři Liberec/ČR), Juraj Šiška (HK Nitra), Dominik Briestenský (Dukla Trenčín), Radovan Bondra (Vancouver Giants/Kan.), Juraj Milý (P.H.K. Prešov), Jozef Huňa (Bílí Tygři Liberec/ČR), Maroš Surový (HC ’05 Banská Bystrica), Boris Sádecký (Dukla Trenčín), Matúš Sukeľ (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Kristián Pospíšil (Blainville-Boisbriand Armada/Kan.), Lukáš Hrušík (MsHKM Žilina), Filip Lešťan (HV 71/Švéd.)

Foto: ©Martin Cintula/fotky&foto