Chudobným sme rozdali, dokážeme ozbíjať bohatých?

Slovenskí hokejisti už zajtra odohrajú na svetovom šampionáte v Kolíne a Paríži svoj piaty duel. Vôbec prvýkrát si ale zmerajú sily s tímom, ktorý ašpiruje na zisk zlatej medaile. Proti nám sa postaví výber Ruska, ktorému prichádza na pomoc aj hviezdna dvojica hráčov z NHL.

Najvyššie víťazstvo, fantastické presilovky a skvelý Panarin

Hokejisti Ruska sú na čele B-skupiny, pričom v doterajšom priebehu turnaja stratili len bod. V úvode sa trošku trápili so Švédskom, ale zásluhou Artemiho Panarina ho zdolali v samostatných nájazdoch. Práve spomínaný útočník Chicaga Blackhawks je snáď najväčšou hviezdou šampionátu. S bilanciou tri góly a sedem asistencií je najproduktívnejším hráčom turnaja a v priemere hrá takmer 20 minút na zápas.

Rusko sa postaralo o najväčšie víťazstvo tohtoročných majstrovstiev sveta. Taliansko vyprášilo 10:1, keď využilo všetkých šesť presilových hier. Po dvoch dňoch voľna sa zverenci Olega Znaroka trošku pomalšie rozbiehali v zápase s Dánskom, no napriek tomu vyhrali 3:0. Sila ruského tímu je obrovská, no ešte naberie na kvalite. Po vypadnutí z NHL prišli posilniť tím zbornej Jevgenij Kuznetsov a jeho spoluhráč Dimitrij Orlov. Ešte ale nie je známe, či nastúpia už proti Slovensku. S istotou ale môžeme tvrdiť, že do hry nezasiahne Sergej Mozjakin, ktorý sa zranil v pondelkovom súboji s Nemeckom.

Stavte si na tento zápas na Tipsport.sk »

Aktuálne kurzy: 1 – 1.12, X – 11.80, 2 – 18.50
Zaujalo ma: A. Panarin dá gól – 2.20

S Hudáčkom v bráne, no bez zraneného Skokana

Slovensko má za sebou štyri vystúpenia proti papierovo slabším súperom, ale na konte len štyri body. Vyhralo len zápas s Talianskom, čo jeho šance na postup do štvrťfinále výrazne znížilo. Tento týždeň zverenci Zdena Cígera dvakrát nezvládli nájazdovú lotériu, keď prehrali s Dánmi i domácimi Nemcami. Ani jeden zo šiestich samostatných nájazdov nebol úspešný, čo je nelichotivá vizitka pre našich útočníkov. V bráne dostane opäť prednosť Július Hudáček. Rodák zo Spišskej Novej Vsi potvrdzuje pozíciu jednotky a podáva spoľahlivé výkony.

Topánka tlačí náš výber v útočnej fáze, kde nevieme byť efektívni. V štyroch zápasoch sme síce vystrelil smerom na bránu len o dvakrát menej ako Rusi, no naše pokusy neboli zďaleka také nebezpečné. Jedným zo streleckých lídrov mal byť Dávid Skokan, no ten bez gólu opúšťa šampionátové dianie s rukou v dlahe. Na piatkovom predpoludňajšom tréningu boli na ľade všetci hráči, vrátane Jakuba Suju, ktorý predošlý duel vynechal pre chorobu.

Na víťazstvo čakáme už 13 rokov

Slovenský tím čakajú na turnaji už po tretíkrát dva zápasy v priebehu dvoch dní. Na Američanov ale nemyslí a bude chcieť dať všetko do zápasu s veľkým Ruskom. Podľa Lukáša Cingeľa bude dôležité, aby naši reprezentanti hrali jednoducho, zodpovedne a nenechali sa vylučovať. Ruské presilovky sú smrteľné, o čom sa presvedčili aj Taliani. Proti zbornej sme v ére samostatnosti odohrali na majstrovstvách sveta dvanásť zápasov, no neporazili sme ju dlhých trinásť rokov. Včera ubehlo presne 15 rokov od nášho slávneho göteborského triumfu nad Ruskom, vďaka ktorému sa môžeme pýšiť titulom majstra sveta. Zajtrajšie víťazstvo by sa však rovnalo skôr malému hokejovému zázraku. Slováci stále myslia na štvrťfinále, no k tomu potrebujú bodovať naplno.

Foto: Fotky&Foto