Česko medailu opäť nezíska, o cenný kov zabojujú Rusi

V parížskej hale Barcy sa prekvapenie nezrodilo. Výborne hrajúci Rusi dokázali napraviť zaváhanie zo zápasu so USA a v kľúčovom stretnutí zdolali Čechov 3:0. Naši západní susedia tak medailový pôst nezlomili a cestujú domov.

Rusko – Česko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 9. Orlov (S. Plotnikov), 14. Kučerov (Kuznecov), 54. Panarin (Kučerov).

Rozhodcovia: Mark Lemelin (AUT), Tobias Wehrli (SUI) – Brian Oliver (USA), Nathan Vanoosten (CAN).

Zostava Ruska: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov (C), Provorov, Orlov, Zub – Telegin, Andronov (A), Ničuškin – Dadonov, Šipačov (A), N. Gusev – Panarin, Kučerov, Namestnikov – S. Plotnikov, Barabanov, Kuznecov – Tkačov.

Zostava Česka: Francouz (Mrázek) – Gudas, R. Šimek, Jeřábek, Šulák, Kempný, Rutta, Kundrátek – Sobotka, Jan Kovář (A), Voráček (C) – Červenka, R. Hanzl, Pastrňák – Birner, P. Vrána, Řepík – Horák, Plekanec (A), T. Zohorna – Radil.

Hokejová verejnosť očakávala, že favorizované Rusko vstúpi do zápasu aktívnejšie. Opak bol však pravdou a v úvodných minútach boli lepší Česi. Na konci druhej minúty nepremenil šancu Tomáš Plekanec a v následnej presilovke nevyužil ďalšiu dobrú príležitosť ani Roman Červenka. Naši západní susedia podobne ako v zápase Kanadou útočili, ale góly dával ich súper. Zborná sa dostala do vedenia zásluhou Dimitrijho Orlova, ktorý po skončení ruskej presilovky prestrelil strelou z medzi kruhov Pavla Francouza. Favorita zápasu strelený gól upokojil a v 14. minúte duelu viedol dvojgólovým rozdielom. V početnej výhode Jevgenij Kuznecov obišiel bránu, na pravom kruhu našiel Nikitu Kučerova a ten trafil presne pod hornú žŕdku českej brány. Zverenci Josefa Jandača mali veľkú možnosť skorigovať skóre v predposlednej minúte, no Jakub Voráček trafil tyč Vasilveského bránky.

V druhej tretine sa tempo hry upokojilo. Rusi vyslali na českú bránu len šesť striel, čo bolo o tretinu menej ako ich súper. Treba však povedať, že Česi nemali väčšie šance a mohli byť radi, že v 23. minúte Pavel Francouz predviedol výborný zákrok pri strele Artemijho Panarina. Brankárovi Plzne výrazne pomohli obrancovia v 31. minúte, keď sa Valerij Ničuškin obtočil okolo brány, ale nedokázal prestreliť obetavého Davida Pastrňáka. Druhá tretina mala spád a len veľmi málo sa v parížskej hale Bercy prerušovalo. V samotnom závere predviedol opäť peknú individuálnu akciu spomínaný útočník Chicaga Blackhawks. Artemij Panatin po pravej strane prešiel do útočného pásma, ale mieril len do konštrukcie Francouzovej brány. Gólu sme sa tak v prostrednej časti nedočkali a Rusi si držali pomerne slušný náskok.

V tretej tretine ruský tím ukázal svoju silu, keď sa držal toho, že najlepšou obranou je útok. Súpera takmer k ničomu nepustil a poľahky dokráčal k postupu do semifinále turnaja. Česi vystrelil na Andreja Vasilveského len päťkrát, a tak z ich strany nemožno hovoriť ani o žiadnom veľkom tlaku. Naopak, v českej obrane sa objavovali veľké diery. Artemij Panarin v 52. minúte nedokázal z úniku skórovať, no o necelé tri minúty si napravil reputáciu. V prečíslení prestrelil Pavla Francouza a definitívne poslal Rusko do bojov o medaily. V posledných minútach sa zverenci Olega Znaroka bavili hokejom, svoje akcie šperkovali prihrávkami pred prázdnu bránu, no ďalší gól už nepridali. Každopádne, na výhru im to stačilo a nepripustili podobnú senzáciu ako na MS 2006 v Rige.

Foto: Fotky&Foto