Česko-americkú drámu rozhodol Matthews, Fíni suverénni

Prvými dvoma semifinalistami tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji sa stali hokejisti USA a Fínska. Kým štvrťfinálový duel medzi Českom a USA rozhodol až samostatný nájazd vychádzajúcej hviezdy Austona Matthewsa, tak reprezentácia Suomi prešla bez väčších problémov cez prekvapenie základných skupín – Dánsko.

Česko – USA 1:2sn (1:0,0:1,0:0-0:0, 0:1)

Góly: 16. Zohorna (trest. str.) – 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozh. náj. Matthews

Česko: Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A),Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Kousal, Zohorna – Zaťovič, Faksa, Filippi – Koukal.

USA: Kinkaid (Condon) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini – Larkin, Matthews, Foligno (A) – Nelson, Hinostroza, Vatrano – Motte, Compher, Schroeder – Fasching, Hendricks (C), Wood – Maroon.

Rozhodovali: Linus Ohlund (SWE), Tobias Wehrli (SUI) – Alexander Otmachov (RUS), Henrik Pihlblad (SWE)

Prvé štvrťfinále v Ľadovom paláci v Moskve sa začali lepšie Američania, no svoju miernu prevahu na gól premeniť nedokázali. V druhej polovici prvej tretiny sa českí reprezentanti zbavili počiatočnej nervozity a postupne prebrali iniciatívu. Odmena pre zverencov Vladimíra Vůjtka prišla v 16. minúte, keď vo vlastnom oslabení unikol Tomáš Zohorna, vybojoval trestné strieľanie, ktoré následne aj premenil – 1:0. Američania odpovedali krátko po začiatku druhej tretiny, keď Auston Matthews prenikol českou obranou, pekným blafákom oklamal Dominika Furcha a vyrovnal – 1:1. Druhá tretina sa hrala vo skvelom tempe s veľkými šancami na oboch stranách. Tie najväčšie mali práve Auston Matthews či Radek Faksa, no nepresadili sa. Posledná časť hry sa rovnako hrala v zaujímavom tempe, gól však nepadol, a tak sa muselo rozhodovať v predĺžení. Po bezgólovej nadstavenej desaťminútovke rozhodol o postupe zámorského mužstva talentovaný Auston Matthews.

Fínsko – Dánsko 5:1 (1:0,2:1,2:0)

Góly a asistencie: 15. Granlund (Koivu, Komarov), 22. Koskiranta (Pyörälä), 39. Laine (Hietanen), 58. Jokinen, 59. Granlund – 32. Eller (Christensen, Ehlers).
Zostava Fínska: Koskinen (Saros) – Hietanen, Jaakola (A), Pokka, Lindell, Ohtamaa, Kivistö – Komarov, Koivu (C), Granlund – Laine, Lajunen, Jokinen (A) – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – Pulkkinen.

Zostava Dánska: Dahm (Sorensen) – M. Lauridsen, Nielsen (A), O. Lauridsen, Nicholas Jensen, Lassen, Boedker, Kristensen – Ehlers, Eller, Hansen – Nicklas Jensen, Madsen (A), Storm – Poulsen, Green (C), Christensen – Bjorkstrand, Starkov, Bau – Aagaard.

Rozhodovali: Martin Fraňo (CZE), Jozef Kubuš (SVK) – Nicolas Fluri (SUI), Gleb Lazarev (RUS).

Predposledný zápas petrohradského programu tohtoročných majstrovstiev sveta mal jasného favorita, ktorým bola reprezentácia Fínska. Zaujímavosťou prvej tretiny bolo, že prvé prerušenie hry prišlo až po päť a pol minútach hry. Hralo sa vo veľkom tempe a napriek miernej prevahe Suomi sa na ľade nestratili ani dánski hokejisti, ktorí pôsobili niekedy až príliš prekvapivo aktívnym dojmom. Skóre zápasu však napriek tomu zásluhou Mikaela Granlunda otvorili Fíni – 1:0. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 22. minúte Jarno Koskiranta, ktorý využil nedorozumenie vo fínskej defenzíve – 2:0. Napriek nepriaznivému stavu pokračoval outsider v aktivite, za čo bol odmenený gólom na 2:1, keď Lars Eller využil početnú prevahu svojho mužstva. Fínom sa podarilo dostať späť do dvojgólového vedenia zásluhou ich najproduktívnejšieho hráča Patrika Laineho – 3:1. V tretej tretine si reprezentanti krajiny tisícich jazier už postup postrážili. Na konečných 5:1 zvýšili do prázdnej bránky Jussi Jokinen a v predposlednej minúte svojím druhým gólom v zápase Mikael Granlund. Fíni tak postúpili do boja o medaily, no na svojho semifinálového súpera si museli počkať do skončenia večerného zápasu domácich Rusov s Nemeckom.