Českí hokejisti boli blízko senzačného obratu, nakoniec postupujú Fíni

Dnes o pol druhej sa odohral prvý zápas štvrťfinále Majstrovstiev sveta do 18 rokov. Fíni sa ako víťazi skupiny A stretli so štvrtým tímom z „béčka“, s Českom.  Videli sme skvelý zápas bohatý na šance aj góly.

Fínsko – Česko 6:5pp (4:1, 1:3, 0:1- 1:0)

Góly: 3. Heiskanen (Vaakanainen) , 15. Nyman( Vesalainen), 19. Vaakanainen (Ikonen, Heiskanen), 20. Talvitie (Heiskanen, Ylonen), 26. Talvitie (Virtanen, Ylonen), 70. Virtanen (Heiskanen) –  8. Mikyska (Hrabík, Dvořák), 28. Chytil (Zadina,Safin),33. Skvrne (Kondelik, Mikyska), 39. Machala (Necas, Kvasnicka), 58. Zadina (Hladonik, Hrabik)

Rozhodovali: Kulev, Nikolic – Kupcus, Yletyinen

Zostava Fínska: Luukkonen (Lehtinen) – Vaakanainen, Heiskanen, Teravainen,Rasanen, Utunen, Anttalainen, Isiguzo, Latvala– Vesalainen, Ikonen (A), Nyman– Virtanen, Talvitie (C), Ylonen–Kotkaniemi, Koskenkorva (A), Kupari- Aalto, Engberg, Maansaari

Zostava Česka: Skarek (19. Patera) – Kvasnicka, Mikyska, Galvas, Kral, Buchtela, Salda, Bednar –Kaut, Machala(A), Necas (C)–  Hladonik, Zadina, Hrabik –Kern(A), Chytil, Safin– Skvrne, Dvorak, Kondelik

 

Tímy nastúpili s tradičnými jednotkami v bránkach. V tej českej nastúpil Jakub Škarek, vo fínskej zas Ukko- Pekka Luukkonen. Prvá tretina sa niesla v jasnej fínskej réžií. Prvý gól dali už v tretej minúte, keď sa presadil obranca Heiskanen po asistencií kolegu z obranného páru Vaakanainena.  Heiskanen je mimochodom druhým najproduktívnejším hráčom šampionátu. Pred týmto zápasom mal na konte osem bodov. Následne prišlo k prvému vylúčeniu, keď česká lavička dostala trest za príliš veľa hráčov na ľadovej ploche. V ôsmej minúte sa českí fanúšikovia dočkali vyrovnania  po presnej trefe Mikysku. Odpoveď však na seba nenechala dlho čakať. V pätnástej minúte poslal Fínov do vedenia Linus Nyman.  V závere tretiny dali Fíni ešte dva góly zásluhou Vaakanainena a Talvitieho, čím urobili výrazný krok k postupu do semifinále.

Po prvej tretine boli Česi zrelí na uterák. Do druhej však nastúpil v bránke Paterom a s cieľom niečo zo zápasom urobiť. O päť minút neskôr dali fínsky mladíci gól už na 5:1 a s českým tímom to vyzeralo beznádejne. O minutú neskôr sa však nechal vylúčiť Teravainen a český hokejisti ponúknutú možnosť využili, keď skóroval Chytil. O ďalších päť minút znížili už na rozdiel dvoch gólov, keď skóroval Skvrne. Fíni znervózneli a pykali pri vylúčení Antalainena, ktorý na trestnej lavici nevydržal ani 30 sekúnd. Vyhnal ho odtiaľ Machala. Na konci tretiny bol za krosček vylúčený Ikonen a pred tretím dejstvom bolo všetko otvorené.

Českí mladíci nastúpili do tretej tretiny s jasným cieľom, dokonať obrat, ktorý začali v druhom dejstve. Na začiatku tretiny mali šancu po ďalšom fínskom vylúčení, skórovať však nedokázali. Vytúženého vyrovnania sa dočkali až tri minúty pred koncom, keď sa trafil Filip Zadina po prihrávke Hladoníka. O niekoľko sekúnd sa za zdržovanie hry nechal vylúčiť Nečas. Fíni však ponúknutú šancu nevyužili a zápas dospel do predĺženia. V deviatej minúte extra času rozhodol o postupe Virtanen po ďalšej asistencií Heiskanena.

Českí hráči neboli ďaleko od senzačného obratu. Fíni bohužiaľ v predĺžení skórovali a posielajú Čechov domov. Severania budú s napätím čakať na svojho štvrťfinálového súpera. Pripomíname, že naši hokejisti odohrajú svoj duel o 17:30 proti Rusom.

Foto: Fotky&Foto