Česi zlomili štvrťfinálové prekliatie, Fínov zdolali po nájazdoch

Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov spoznali prvého semifinalistu. Trošku prekvapujúco, ale zaslúžene, sa nimi stali reprezentanti Česka, ktorí výhrou po samostatných nájazdoch poslali domov Fínov.

Česko – Fínsko 4:3 sn (1:0, 1:2, 1:1 – 0:0, 2:1)

Góly a asistencie: 7. Zadina (Nečas, Hájek), 35. K. Reichel (R. Pavlík, Budík), 58. Zadina (J. Galvas, Nečas), rozh. náj. Nečas – 24. A. Räsänen (Vesalainen, Juolevi), 30. Juolevi (Vesalainen, Kuokkanen), 47. Vesalainen (Tolvanen).

Najlepší hráči: Josef Kořenář (CZE) – Olli Juolevi (FIN).

Rozhodovali: Stephen Thomson (USA), Jeremy Tufts (USA) – Jon Kilian (NOR), Emil Yletyinen (SWE).

Zostava Česka: Kořenář (Škarek) – Budík, Hájek, J. Galvas, F. Král, Šalda, Vála (A), Hrdinka – M. Zachar (C), M. Kaut, Chytil – Nečas, Zadina, Michnáč – Kurovský, K. Reichel (A), R. Pavlík – Lauko, Safin, Kodýtek – Hrabík.

Zostava Fínska: Luukkonen (Lehtinen) – Heiskanen (A), Välimäki (C), Juolevi, Jokiharju, Vaakanainen, Kotkansalo, Salo – Vesalainen, Tolvanen, A. Räsänen – Kuokkanen (A), Koivula, Heponiemi – Tuulola, Ikonen, Innala – Koppanen, Nurmi, Kupari – Jääskä.

Prvé štvrťfinálové stretnutie začali o čosi aktívnejšie Fíni. Už vo štvrtej minúte mohli vyhrávať, ale Kristian Vesalainen po prihrávke spoza brány našiel len pozorného Josefa Kořenářa. Zverenci Filipa Pešána úvodný tlak súpera prežili a jednou z prvých striel na bránu súpera sa dostali do vedenia. V presilovej hre trafil presne Filip Zadina, pre ktorého to bol už štvrtý gól na turnaji. O pár sekúnd na to mohol český náskok zveľadiť Daniel Kurovský, ale z tesnej blízkosti bekhendom prestrelil bránu. Následne sa priebeh prvej tretiny vrátil do starých koľají. Suomi sa tlačili do zakončení a úvodné dejstvo vyhrali na strely 16:4. V závere mali výhodu presilovky, Eeli Tolvanen vymyslel krásny pas na Aapeliho Räsänena, ale ten nedokázal usmerniť puk do českej brány.

Hokejisti Fínska sa dočkali vyrovnania až v 24. minúte zápasu. Česi mali aj kus smoly, keď v početnej nevýhode Radim Šalda zlomil hokejku, a tak bránili len traja. Brankár Josef Kořenář vyrazil strelu z priestoru medzi kruhov, čím umožnil gólovú dorážku Aapelimu Räsänenovi. Krajina tisícich jazier pokračovala v tlaku. Brejk troch proti jednému ešte nevyužila, no v polovici zápasu opäť jasala. Od modrej čiary švihom vystrelil Olli Juolevi a aj vďaka výbornému cloneniu Eeliho Tolvanena skončil puk za chrbtom českého brankára. Naši západní susedia sa ale obdivuhodne dokázali zdvihnúť. Strely Alberta Michnáča a Mareka Zachara ešte skóre nezmenili, ale v 35. minúte bolo vyrovnané. Syn slávneho otca Kristian Reichel dostal prihrávku do jazdy a napriek tomu, že bol faulovaný zakončil svoj únik bekhendovým blafákom.

Do záverečnej tretiny lepšie vstúpili Fíni a druhýkrát v zápase sa dostali do vedenia. V 47. minúte priblížil Suomi k postupu Kristian Vesalainen, keď z tesnej blízkosti trafil odkrytú bránu. Postupom času hrali Česi viac ofenzívnejšie, čo sa im takmer vypomstilo. Necelých päť minút pred koncom išiel sám na bránu Juha Jääskä, ale jeho zakončenie mierilo nad hornú žrď. Opäť tak platilo známe hokejové pravidlo: Nedáš, dostaneš! Česi dokázali vyrovnať 146 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Od modrej čiary strieľal Jakub Galvas a jeho pokus nechytateľne tečoval Filip Zadina. Z českej gólovej radosti mohol byť zakrátko veľký smútok. Eeli Tolvanen ďalším krásnym pasom našiel pred bránou voľného Jereho Innalu, ale ten odmietol byť hrdinom zápasu.

Po remíze 3:3 sa tak tretíkrát na turnaji muselo predlžovať. Tentokrát bola pridaná porcia až desať minút, čo pre tímy znamenalo dostatok času na rozhodnutie. Viac sa však bránilo, a tak sme vyloženú tutovku nevideli. Zápas tak napokon dospel k nájazdovej lotérii. Tú vynikajúco odštartoval Kristian Reichel a poslal Čechov do vedenia. V tretej sérii zvýšil náskok našich západných susedov Martin Nečas a napokon sa jeho presný zásah ukázal byť víťazným. Česko tak prelomilo dlhé 13-ročné čakanie na postup do semifinále MSJ a už teraz sa môže tešiť na víťaza súboja medzi Kanadou a Švajčiarskom.

Foto: Fotky&Foto