Čechom sa odveta za štvrťfinálové vyradenie podarila

Slovenskí hokejisti druhý zápas na MSJ 2016 nedotiahli do úspešného konca. S českým favoritom síce dlho držali krok, no opäť doplatili na svoju slabú efektivitu. V zápase nestrelili ani gól a v bratovražednej bitke prehrali 0:2.

Slovensko – Česko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 37. Pastrňák (Zbořil, Kaše), 52. Lakatoš (Hornek).

Rozhodovali: Andris Ansons (LAT), Aleksi Rantala (FIN) – Alexander Otmachov (RUS), Alexander Waldejer (NOR).

Najlepší hráči: Adam Húska (SVK) – Vítek Vaněček (CZE)

Zostava Slovenska : Húska (Škovránek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Černák (A), Moravčík, Romančík, Maier – Paločko, Milý, Sukeľ (A), Šiška, Bondra, Hrušík – Huna, Sádecký, Pospíšil – Briestenský, Surový, Lešťan.

Zostava Česka: Vaněček (Stezka) – Sklenička, Mašín (C), Zbořil, Ščotka, Mikliš, Hronek – Pastrňák (A), Špaček, Smejkal – Chlapík, Lakatoš, Kaše (A) – Stránký, Veselý, Tomášek – Voženílek, Ordoš, Šoustal.

V úvodných minútach zápasu podľa očakávania tvorili hru najmä hokejisti Českej republiky. Zverenci Ernesta Bokroša ale výborne bránili a svojmu súperovi nedali ani milimeter ľadovej plochy zadarmo. Pod menší tlak sa dostali iba v oslabení, keď na lavicu hanby putoval po zbytočnom faule Kristián Pospíšil. V spomínanom oslabení však brankár Adam Húska nemusel až na jednu výnimku vôbec zasahovať. Postupne sa čoraz viac dostávali do útočných akcií aj naši reprezentanti. V 13. minúte sa dokonca mohli dostať do vedenia, keď sa po chybe českého obrancu dostali do prečíslenia 3 na 1. Zodpovednosť na svoje plecia zobral Maroš Surový, ale jeho strela tesne minula bránu. Česi síce slovenských mladíkov v prvej tretine jasne prestrieľali 10:2, no vážnejšiu príležitosť si vypracovať nedokázali. V závere dokonca pomohla českému brankárovi pravá žrď, ktorá zastavila strelu Christiána Jaroša od modrej čiary.

Po bezgólovej prvej tretine sme druhé dejstvo začali veľkou príležitosťou. Najlepší strelec tímu HK Orange 20 Juraj Milý sa ocitol úplne sám pred brankárom súpera, ale ani na dvakrát neprepasíroval puk do brány. Následne mali Slováci výhodu presilovej hry, no opäť zaúradovalo povestné „české štěstíčko“. Náš kapitán Christián Jaroš totiž po druhýkrát v zápase trafil konštrukciu brány Vítka Vaněčka . Na druhej strane mali Česi takisto veľkú šancu. Po akcii Davida Pastrňáka zakončoval z tesnej blízkosti Michael Špaček, no Adam Húska jeho pokus dokázal vyraziť. Podobne ako v prvej tretine aj v tej druhej sa hral výborný hokej, ale góly stále neprichádzali. Napokon strelecké trápenie prelomili Česi, ktorí v 37. minúte využili presilovú hru zásluhou svojej najväčšej hviezdy Davida Pastrňáka. Inkasovaný gól náš tím mrzel o to viac, pretože len o pár sekúnd skôr mohol skórovať Radovan Bondra. Ten však vo vlastnom oslabení svoj únik nedokázal zužitkovať. Opäť sa tak potvrdilo staré známe: nedáš, dostaneš.

Prvé minúty tretej tretiny veľa vzruchu nepriniesli. Česi kontrolovali svoje vedenie a nášmu tímu nedovolili vypracovať si tlak. Naopak v 52. minúte z nenápadnej akcie pridali druhý gól. Po strele Filipa Hroneka sa dostal k dorážke Dominik Lakatoš a Erik Černák si korčuľou nešťastne vrazil puk do vlastnej brány. Gól musel potvrdiť aj videorozhodca, no po krátkej debate hlavný rozhodca ukázal do stredového kruhu. Šancu znížiť český náskok mal Juraj Šiška, no z dobrej pozície tiesnený dvojicou obrancov súpera netrafil bránu. V závere si ešte Česi vytvorili pár sľubných šancí, no zveľadiť dvojgólové vedenie sa im nepodarilo. Napriek tomu dosiahli to, čo chceli. Aspoň čiastočne sa nášmu tímu revanšovali za štvrťfinálové vyradenie z predošlého svetového šampionátu, keď zverencom Ernesta Bokroša podľahli 0:3. Zverenci Jakuba Petra si tak do tabuľky pripísali prvé víťazstvo a so štyrmi bodmi sú aktuálne na čele B-skupiny.

Foto: ©corund/fotky&foto