Bronzové medaily putujú do Ruska, Švédi čakanie neprerušili

Bronzové medaily na hokejových majstrovstvách sveta do 20 rokov získali reprezentanti Ruska. Tí si v napínavom súboji poradili so Švédskom výsledkom 2:1 po predĺžení a aj siedmy rok v rade tak odídu z juniorského šampionátu s cenným kovom.

Švédsko – Rusko 1:2pp (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly a asistencie: 31. Dahlén – 21. Kaprizov (M. Vorobjov, Rykov), 61. Guryanov

Zostava Švédska: Sandström (Gustavsson) – Ja. Larsson, Dahlin, Carlsson, Bernhardt, Kylington, G. Carlsson, Gunnarsson – Grundström (A), Eriksson Ek (C), A. Nylander – Dahlén, Asplund (A), Karlström – Ahl, Andersson, Lööke – Ohlsson, Wingerli, Söderlund.

Zostava Ruska: Samsonov (Krasotkin) – Rykov (A), Sidorov, Kudako, Sergachov, Voronkov, Zborovskij, Dronov – Polunin, M. Vorobev, Kaprizov (C) – P. Karnaukhov, Kvartaľnov (A), Guryanov – Urakov, Belyaev, Trenin – Alexejev, Yurtaikin.

Rozhodcovia: Burchell (CAN), Kubuš (SVK) – Suominen (FIN), Vanoosten (CAN)

Do súboja dvoch sklamaných semifinalistov vstúpili oveľa aktívnejšie Švédi. Na konci prvej minúty zaváhal brankár Samsonov za vlastnou bránou, puk mu zobral Joel Erikson Ek, no tomu sa prihrávka pred odkrytú bránu na Carla Grundströma presná nebola. V 4. minúte sedel na trestnej lavici Vadim Kudako, no mladí Švédi si žiadnu väčšiu príležitosť v tejto presilovej hre nevytvorili. V 9. minúte opäť ruskej defenzíve zavarila prvá formácia Gründström nahadzoval puk pred bránkovisko, no ani tentokrát ho Erikson Ek za Ilyu Samsonova nezasunul. Mladíci Ruska sa len veľmi ťažko dostávali do útočného pásma. Prvú väčšiu šancu zbornej mal v 14. minúte Alexander Polunin, ktorý sa síce prekľučkoval až pred švédsku bránku, no Felix Sandström jeho strelu do ľavého horného rohu bránky vytlačil. Následne si Tre Kronor zahrali presilovú hru, pár sekúnd dokonca v pomere 5 na 3. Blízko ku gólu bol v tejto početnej prevahe opäť Joel Eriksson Ek, no jeho teč Grundströmovej strely za Samsonovovým chrbtom neskončil.

V prvej tretine boli jasne aktívnejší švédski juniori. O to prekvapujúcejší bol úvod druhej časti hry. Takmer okamžite po vyhratom vhadzovaní našiel Mikhail Vorobyov na útočnej modej Killa Kaprizova a ruský kapitán dokázal puk pretlačiť za bránkovú čiaru. Rusov vedúci gól osmelil a začali sa dostávať do gólových príležitostí. V 27. minúte bol opäť aktívny Kaprizov, ktorý si vymenil puk s Alexandrom Poluninom, no ten ruské vedenie nezvýšil. A tak prišiel trest. V 31. minúte Yegor Rykov zbytočne váhal s odpálením puku z obranného pásma, poslal ho presne na hokejku Jonathana Dahléna, a ten trafil presne medzi betóny ruského gólmana. Švédi následne prežili oslabenie pri vylúčení svojho kapitána a mohli ísť dokonca do vedenia. V 35. minúte sa Jonathan Dahlén rútil sám na Samsonova, no ani nadvakrát svoj druhý gól v zápase nepridal. V úplnom závere druhej tretiny Dahlén obišiel ruskú bránku, prihral Liasovi Anderssonovi, no Ilya Samsonov vytiahol fantastický zákrok betónom.

Do tretej tretiny sa tak išlo za nerozhodného stavu a na oboch tímoch bolo vidieť veľkú tiahu zodpovednosti. Po nezáživnom úvode však hra nabrala poriadne tempo. Prvú vážnejšiu príležitosť tejto časti hry mal Yakov Trenin. Ruský krídelník sa v 46. minúte ocitol medzi kruhmi, oprel sa do puku, no trafil len do brankára Sandströma. O dve minúty sa táto situácia zopakovala a opäť bol úspešnejší švédsky brankár. Švédov mohol dostať do vedenia Alexander Nylander, ktorý mal v 48. minúte pred sebou prázdnu bránu, no ruskí obrancovia puk dokázali v poslednej chvíli odpratať. O pár minút na to ušiel ruskej defenzíve Fredrik Karlström, Ilya Samsonov ale jeho bekhendový blafák prečítal. V 54. minúte z ničoho nič napriahol Denis Guryanov a za Sandströmom zvonila ľavá žrď. V 56. minúte nahadzoval puk do bránkoviska Yegor Rykov, Felix Sandström ale dokázal zneškodniť niekoľko dorážok Kirilla Kaprizova s Danilom Kvartaľnovom. Najväčšiu príležitosť rozhodnúť však spálili Švédi. Po kombinácii Alexnadra Nylandera s Carlom Grundströmom puk len tesne minul ruskú bránku, a tak o držiteľovi bronzových medailí muselo rozhodnúť predĺženie.

To však netrvalo dlho. Už po pár sekundách Denis Guryanov využil obrovskú chybu Rasmusa Dahlina, ukradol puk z hokejky Nylandera a poslal ho pomedzi nohy Fredrika Sandströma. Ruskí juniori tak získali na MS hráčov do 20 rokov medailu už siedmy rok za sebou. Naopak, švédska dvadsiatka tretí rok v rade nezvládla súboj o bronz.