Bojovný výkon Slovákov na americkú silu nestačil

Slovenskí hokejisti majú za sebou druhé vystúpenie na tohtoročnom juniorskom šampionáte. V porovnaní s úvodným duelom podali oveľa lepší výkon, ale na výber USA to bohužiaľ nestačilo.

Slovensko – USA 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)

Góly a asistencie: 19. Fehérváry (Sádecký, Pataky), 60. Mich. Roman (Andrisík, Sádecký) – 11. Laczynski (Cecconi), 17. White (Keller, Jones), 23. Thompson (Bellows, Roslovic), 29. McAvoy (Cecconi, Roslovic), 33. Terry (Kunin, Fitzgerald).

Zostava Slovenska: Tomek (Húska) – Fehérváry, Černák (C), Mich. Roman, Hatala (A), Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Struška, Oško – Bondra (A), Ružička, Lešťan – Studenič, Sloboda, Mil. Roman.

Zostava USA: Woll (Parsons) – Ahcan, McAvoy (A), Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi – Anderson, White (A), Keller – Bellows, Roslovic, Thompson – Kunin (C), Greenway, Bracco – Terry, Laczynski, Foley – Harper.

Rozhodcovia: Burchell (CAN), Sidorenko (BLR) – Goljak (BLR), Suchánek (CZE)

Slovenskí tréneri na rozdiel od zápasu s Kanadou dali v bráne priestor Matejovi Tomekovi. Ten už v úvodnej tretine musel riešiť niekoľko nebezpečných situácii a svojimi zákrokmi držal nerozhodný stav. Paradoxne, skóre zápasu mohli otvoriť zverenci Ernesta Bokroša. Po návrate z trestnej lavice zakončovať v prečíslení Miloš Roman, ale trafil len lapačku amerického brankára. Prvý gól zápasu prišiel v polovici úvodného dejstva. Pred slovenskou bránou zostal úplne voľný Tanner Laczynski a na dvakrát prekonal Tomeka. Po inkasovanom góle mali Slováci výhodu presilovky a zahrali ju skutočne parádne. Američania nevedeli, kde im hlava stojí, ale s veľkým šťastím sa dokázali ubrániť. Tri minúty pred koncom prvej časti favorit duelu opäť udrel. Rýchlu akciu potiahol po ľavej strane Clayton Keller a z tesnej blízkosti prekonal nášho brankára Colin White. Slovenským mladíkom sa ale podarilo ešte v prvej tretine streliť kontaktný gól. Po krásnej akcii využil presilovú hru Martin Fehérváry, keď na neho zívala už len prázdna brána.

V druhej tretine sa obraz hry príliš nezmenil. Režisérsku taktovku držali v rukách hokejisti USA a výrazne im pomohol tretí, upokojujúci gól. Ten dosiahli už v 23. minúte, keď si Tage Thompson elegantne prehodil puk na forhend a prekonal ležiaceho Tomeka. Tento gól Američanov nabudil a opäť doslova lietali po ľade. Už Joey Anderson mohol pridať ďalší gól, no strelou švihom trafil len žrď. V 29. minúte sa ale podarilo súperovi odskočiť na rozdiel troch gólov. Delovkou od modrej čiary sa zaskvel Charlie McAvoy a náš gólman nemal šancu reagovať. Slovenská defenzíva sa úplne rozpadla a takisto sme boli statickí smerom dopredu. Kým v prvom dejstve sme vyslali na bránu USA tucet pokusov, v druhej tretine sme len dvakrát ohrozili Josepha Wolla. Definitívny klinec do slovenskej rakvy zasadil v 33. minúte Troy Terry. Ten dokázal zužitkovať presilovú hru, keď si nakorčuľoval medzi kruhy a strelou švihom trafil pravý horný roh brány.

V záverečnej tretine Američania predsa len trošku stiahli nohu z plynového pedálu. Napriek tomu mali ďalšie šance, ale brankár Matej Tomek už neinkasoval. Bolo tomu tak aj v 42. minúte, keď Američania dobiedzali v jeho bránkovisku a celú situáciu musel rozlúsknuť až verdikt videorozhodcu. Mužstvo Boba Motzka vyslalo na slovenskú bránu celkovo 50 striel, ktoré im zabezpečili druhé víťazstvo na šampionáte. Posledné slovo ale mali hokejisti spod Tatier. V záverečnej minúte zápasu sa presného zásahu dočkal Michal Roman, ktorého strele od modrej čiary mohol aj nešťastný teč Joeya Andersona. Slovensko tak prehralo aj druhý zápas na šampionáte, keď USA podľahlo po sympatickom výkone 2:5. Za najlepších hráčov zápasu boli vyhlásení Marián Studenič a Jack Roslovic. Pre zverencov Ernesta Bokroša bude kľúčový už nasledujúci zápas, v ktorom si to v boji o štvrťfinále rozdajú s Lotyšskom.

Foto: fotky&foto