Bilancujeme svetový šampionát v Rusku

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji napísali už svoju 80. kapitolu. Z titulu majstra sveta sa radovala Kanada, ktorá vo finálovom zápase zdolala Fínsko 2:0. Okrem víťazstva Kanady nás ale zaujali aj individuálne výkony hráčov, ruské zlyhanie či výsledky slovenského tímu.

Corey Perry sa zapísal do hokejovej histórie

Pri našom bilancovaní začíname u novopečených majstroch sveta. Aj keď sa Kanaďania na šampionáte nevyhli zaváhaniu, po desiatich rokoch na MS dokonca neskórovali, vo vyraďovacích súbojoch predviedli suverénne výkony. Hokejovú verejnosť ohromil najmä spôsob, akým Kanaďania vyprevadili z turnaja Švédsko. Javorové listy odohrali skvelý zápas a Severanom uštedrili trpkú prehru 6:0. Podobne ako vo štvrťfinále, aj vo finále proti Fínsku si kolíska hokeja udržala čisté konto, keď zvíťazila 2:0. Tréner Bil Peters mal k dispozícii hviezdne mužstvo. Do hokejovej histórie sa zapísal najmä Correy Perry. Útočník Anaheimu Ducks skompletizoval svoju zbierku trofejí a stal sa 27. členom prestížneho Triple Gold Clubu.

Zaujali výkony mladých supertalentov

Na majstrovstvách sveta v Rusku zaujali hokejových fanúšikov aj niektorí mladíci. Skvelé výkony predviedol najmä Patrik Laine, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom turnaja. Hoci len tento rok oslavoval 18. narodeniny, celkovo nazbieral tucet bodov a spoločne s Gustavom Nyquistom bol najlepším strelcom turnaja. Každým zápasom zlepšoval svoje výkony aj Auston Matthews. Ten vo štvrťfinále zostrelil Čechov a výrazne sa tak podieľal na tom, že USA boli opäť po roku v boji o medaily. Samozrejme, najväčšia pozornosť sa upriamovala na Connora McDavida. Hráč Edmontonu Oilers sa síce stihol presadiť len raz, no svoj presný zásah si pošetril na ten správny moment. Gólom do siete Fínska rozhodol o titule majstra sveta pre svoju krajinu a vo veku 19 rokov sa stal vôbec najmladším hokejistom, ktorý má zlato z MS U18, MS U20 i seniorského šampionátu.

Rusi opäť nezvládli tlak domáceho publika

Ruskí hokejisti nemôžu byť so svojim účinkovaním na majstrovstvách sveta spokojní. Po tretíkrát v priebehu deviatich rokov zmarilo ich sen o domácom triumfe Fínsko. Suomi semifinálovým víťazstvom 3:1 nadviazali na víťazstva z MS 2007 i ZOH 2014, kde takisto zdolali práve zbornú. Usporiadateľskú krajinu v priebehu turnaja posilnilo washingtonské trio, avšak tento fakt tímu Olega Znaroka príliš neprospel. Alexander Ovechkin nenadviazal na svoju ďalšiu 50-gólovú sezónu z NHL. Strelil len jeden gól a jeho prítomnosť logicky spôsobila to, že ice-time niektorých hráčov rapídne klesol. Ruské mužstvo ťahala bývala petrohradská formácia Vadim Shipachyov, Artemi Panarin a Yevgeni Dadonov. Toto ruské komando ovládlo produktivitu a dokopy získalo úctyhodných 46 bodov. Naopak, jeden z posledných zápasov v ruskom drese odohral Pavel Datsyuk, ktorý po dlhých rokoch opúšťa zámorskú profiligu a jeho ďalšie hokejové kroky by mali smerovať do KHL.

Česká mašina sa zadrhla vo štvrťfinále

Hokejisti Česka majú po skončení 80. svetového šampionátu určite zmiešané pocity. V základnej skupine neprehrali v riadnom hracom čase ani jeden zápas a moskovskú časť majstrovstiev sveta ovládli. Hoci mali na šampionáte až 16 nováčikov, skvelými výkonmi dokázali zdolať domáce Rusko i ambiciózne Švédsko. Sen o siedmom titule majstra sveta sa im ale rozplynul vo štvrťfinále. Podobne ako v roku 2004 sa im stali osudné samostatné nájazdy proti USA. Kým na českej strane sa nepresadil ani jeden z trojice Kašpar, Koukal, Zohorna, na druhej strane pretlačil puk do siete spomínaný Auston Matthews. Česi tak skončili len na konečnom piatom mieste. Treba spomenúť aj fakt, že svoju derniéru na reprezentačnej lavičke českého národného tímu si v Moskve odkrútil verejnosťou uznávaný Vladimír Vůjtek.

Slovensko opäť zo skupiny nepostúpilo

Vystúpenie slovenskej hokejovej reprezentácie nenaplnilo očakávania zo strany fanúšikov. Zrejme každý veril v postup do štvrťfinále, no krajina spod Tatier po tretíkrát za sebou skončila už v základnej skupine. Do turnaja síce vstúpila dvoma výhrami, no zbabrané zápasy s Nemeckom a Bieloruskom zahatali slovenské nádeje na postup. Po skončení MS v Rusku sa opäť začali objavovať vyhlásenia o tom, čo by sa v slovenskom hokeji malo zlepšiť. Nášmu tímu jednoznačne chýbali skúsenosti a s výnimkou Andreja Sekeru chýbal aj líder. Nedarilo sa hráčom ako Martin Réway či Marko Daňo, od ktorých sa očakávalo, že potiahnu slovenskú produktivitu. Na budúcoročnom šampionáte sa Slovensko zrejme predstaví v Paríži, kde budú jeho súpermi Rusko, USA, Švédsko, Nemecko, Lotyšsko, Dánsko a Taliansko. To sa spoločne so Slovinskom vracia do A-kategórie MS v ľadovom hokeji. Naopak, do druhej výkonnostnej skupiny spadlo Maďarsko a Kazachstan.

Bilancujeme svetový šampionát v Rusku
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *