Bilancujeme juniorský šampionát v kolíske hokeja

V poradí 41. majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov sa skončili. S odstupom pár dní sa spätne môžeme pozrieť na tie najdôležitejšie situácie, ktorých sme boli svedkami v kanadských mestách Montreal a Toronto.

Američania dvakrát zvládli nájazdovú lotériu a slávia titul

Majstrovstvá sveta už od úvodu naznačovali, že o niečo silnejšia bude torontská skupina. Napokon sa to aj potvrdilo a do záverečných bojov o medaily postúpila domáca Kanada, USA a tiež Rusko. Práve zámorské veľmoci si to rozdali aj vo finálovom zápase, ktorý po 17 rokoch museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Hru nervov najlepšie zvládol Troy Terry, ktorý ako jediný poslal puk do siete. Stále len 19-ročný Američan tak nadviazal na svoje galapredstavenie zo semifinálového duelu, keď Rusku strelil v nájazdovej lotérii až tri góly. Kanada bola na domácom ľade len strieborná, čo pre ňu nie je žiadna výhra. Napriek tomu natiahla svoju sériu a v domácom prostredí ešte nikdy neodišla bez cenného kovu. Švédi tretíkrát za sebou prehrali „malé“ finále, keď podľahli Rusku 1:2 po predĺžení.

Potešili výkony slovenských brankárov

Slovenským hokejistom sa podobne ako vlani nepodarilo dostať medzi najlepšiu štvorku turnaja. Stopku im opäť vystavili hokejisti Švédska, ktorí zvíťazili jasne 8:3. Zverenci Ernesta Bokroša neprekročili svoj tieň, keď sa trápili najmä v ofenzíve. Dokonca vyrovnali aj negatívny rekord, keď v zápase s Kanadou vyslali na bránu súpera len šesť striel. Bohužiaľ, za očakávaniami zostali výkony Radovana Bondru, Erika Černáka či mladého Adama Ružičku. Potešili snáď len výkony brankárov, ktorí patrili k najlepším hráčom mužstva. Po konečnom ôsmom mieste sa opäť ozývajú hlasy o tom, čo by sa malo zlepšiť. Tentokrát si musíme priznať, že na svetovú špičku sme jednoducho nemali a pred nepríjemnými barážovými zápasmi nás zachránilo len vydreté víťazstvo nad Lotyšskom 4:2.

Z elitnej skupiny opäť vypadlo Lotyšsko

Slabučké výkony majstrov sveta z Fínska určite patria do nášho šampionátového sumáru. Krajina tisícich jazier podobnú pohromu ešte nezažila a po prvý raz musela bojovať o prežite. V Bell Centre prehrali Suomi prvé tri stretnutia a aj vďaka výsledkom ostatných duelov spadli do boja o záchranu. Napokon však zápasy s Lotyšskom zvládli a zachránili sa medzi elitou. Paradoxom je, že práve fínsky brankár Veini Vehviläinen dosiahol na turnaji najlepšiu úspešnosť brankárov 93,1%. Pobaltská krajina sa po prehrách 1:2 a 1:4 musela rozlúčiť s elitnou kategóriou. Na MS v hokeji do 20 rokov v roku 2018 ich nahradí výber Bieloruska, ktorý zvládol najlepšie minuloročné MSJ B-kategórie. Ten bude v role outsidera A-skupiny a kľúčový zápas s najväčšou pravdepodobnosťou odohrá proti Slovensku.

Kanadské bodovanie ovládol draftový hráč číslo 135

Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov sú tradične aj o tom, aby sa mladí hráči čo najlepšie „predali“ a odštartovali svoju profesionálnu kariéru. Skautov NHL určite zaujali výkony hneď niekoľkých šikovných hokejistov. Najproduktívnejším hráčom a zároveň najlepším strelcom turnaja sa stal Rus Kirill Kaprizov. Ten nebodoval len v zápase proti Slovensku a zaznamenal bilanciu 9+3. Rovnaký počet bodov nazberal aj Alexander Nylander, ktorý má stále len 18 rokov. Nesklamali ani hokejisti zo zámoria, pričom z nich bol najlepším Američan Clayton Keller. Táto trojica i mnoho ďalších hráčov si jednoznačne otvorila dvere do najprestížnejšej hokejovej súťaže sveta. Ruky si môžu mydliť najmä v Minnesote, keďže spomínaného Rusa pred dvoma rokmi získali v drafte z neuveriteľnej 135. pozície.

Foto: fotky&foto