Američania v súboji o bronz deklasovali Švédov 8:3

Hokejisti USA si po dvoch neplodných rokoch odnášajú z MSJ cenný kov. Tí sa po včerajšej prehre s Ruskom dokázali na dnešný duel lepšie skoncentrovať a jasne ukázali svoju kvalitu. Doposiaľ najlepšie brániacim Švédom nasúkali osem gólov a nečakane hladko sa radovali zo zisku bronzových medailí. Švédi tak opäť po roku končia len na štvrtom mieste.

Švédsko – USA 3:8 (2:2, 0:4, 1:2)

Góly: 18. Lagesson (Kempe), 19. Grundström (Eriksson, Forsbacka Karlsson), 59. Holmström (Lindblom, Kempe) – 12. Bjork (Dvorak), 16. Tkachuk (Werenski, Schmaltz), 23. Boeser (Borgen, Tkachuk), 25. Donato (Carlo, Macinnis), 37. Bjork (Milano, Dvorak), 40. Carlo (Schmaltz, Hitchcock), 44. Donato (Macinnis), 52. Tkachuk (Schmaltz)

Rozhodovali: Aleksi Rantala (FIN), Stefan Fonselius (FIN)– Nicolas Chartrand-Piche (CAN), Pasi Nieminen (FIN)

Zostava Švédska: Sandström (Söderström) – Lagesson, Forsling, Larsson, Englund (C), Carlsson, Pettersson – Lindblom, Holmström (A), Kempe – Forsbacka Karlsson, Grundström, Eriksson Ek– Timashov, Asplund, Nylander – Lööke, Ehn, Karlsson.

Zostava USA: Nedeljkovic (Halverson) – Werenski (C), Carlo, Belpedio (A), Borgen, Fortunato, McAvoy JR, Krys – Tkachuk, White (A), Matthews – Bjork, Dvorak, Milano – Schmaltz, Hitchcock, Boeser – Debrincat, Eansor, Macinnis, Donato.

Od začiatku zápasu sa hral veľmi ofenzívny hokej. V prvej vážnejšej príležitosti sa ocitol obranca Gustav Fosling, no spomedzi kruhov mieril len do lapačky amerického brankára. Po nevyužitej šanci tak prišiel na druhej strane trest. Po sérii odrazov sa puk dostal na hokejku Andersa Bjorka, ktorý ho pretlačil za chrbát Felixa Sandströma. Američanov úvodný gól nakopol a v 15. minúte pridali zásluhou Matthewa Tkachuka ďalší. Krídelník prvej útočnej formácie tečoval strelu kapitána Zacha Werenskiho a zaistil svojmu tímu dvojgólový náskok. Švédov to ale nezlomilo a v priebehu necelej minúty vyrovnali stav stretnutia. Najprv William Lagesson znížil a o 55 sekúnd neskôr po krásnej tímovej kombinácii vyrovnal Carl Grundström.

Po prvej tretine tak bolo všetko otvorené, no v prostrednej časti hry Američania rozhodli o zisku bronzových medailí. V 23. minúte sa strelou od modrej čiary presadil Brock Boeser a onedlho skóroval v prečíslení aj Ryan Donato. V 27. minúte sa Švédi opäť tešili z gólu, no tentokrát predčasne. Alexander Nylander totiž tečoval strelu Marcusa Petterssona nad úrovňou hornej žŕdky, a tak gól nemohol platiť. Tri korunky tento moment ešte viac rozhodil a začali faulovať. Presilové hry síce Američania nevyužili, no iniciatívu prevzali do svojich rúk. Svoju aktivitu korunovali v druhej tretine ďalšími dvoma gólmi. Po krásnej samostatnej akcií pridal piaty gól opäť Anders Bjork a 9 sekúnd pred koncom zavŕšil poltucet gólov Brendon Carlo.

Ak aj Švédi mali nejaké plány ako zdramatizovať zápas, tie dostali definitívny úder v 44. minúte, keď po chybe Jacoba Larssona pohotovo skóroval druhýkrát v zápase Ryan Donato. Švédi sa v záverečnej tretine už takmer na nič nezmohli, naopak dielo skazy dokonal ôsmym gólom Matthew Tkachuk. Konečnú podobu výsledku ale predsa len dal švédsky hráč. Bol ním  Alex Holmström, ktorý najprv Alexa Nedeljkovica strelou švihom neprekonal, ale následne spoza brány zasunul puk za jeho chrbát – 3:8. Zo zisku bronzu sa tak tešia Američania, pre ktorých je to celkovo deviaty cenný kov z MSJ.

Foto: pixabay.com