Američania s menšími ťažkosťami do semifinále

Posledný zápas štvrťfinále odohrali zatiaľ suverénne Spojené štáty americké proti Švajčiarom. Napriek jednoznačnej prevahe USA bol výsledok po dvoch tretinách vyrovnaný. Američania rozhodli o víťazstve len niekoľko minút pred koncom stretnutia.

USA – Švajčiarsko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 1. Pastujov (Tkachuk), 35. Farrance (Barratt), 57. Norris, 58. Tortora (Dhooghe) – 24. Hischier (Gross), 31. Muller (Patry, Sigrist)

Rozhodovali: Hejduk, Sewell –  Ondráček,Park

Zostava USA: St. Cyr (Scheel) – Hughes, Kemp (A), Knoepke, Gildon, Miller, Farrance, Inamoto – Tkachuk (C), Norris (A), Pastujov – Mismash, Barratt, Wahlstrom – Poehling, Farabee, Reedy – Cockerill, Tortora, Slaggert – Dhooghe

Zostava Švajčiarska: Schmid (Trudel) – Matewa, le Coultre, Berni, Geisser(C), Barandun, Gross, Schupbach – Hischier(A), Simic, Kurashev(A) – Eggenberger,Sigrist,Weibel –Leuenberger, Dopfner, Petrig- Patry, Riat, Kohler – Muller

 

Do zápasu nastúpili tímy v najsilnejších zostavách a s osvedčenými brankárskymi jednotkami. Spojené štáty otvorili skóre už v prvej minúte a všetko nasvedčovalo jednoznačnému priebehu v ich prospech. Švajčiari boli navyše počas prvého dejstva trikrát vylúčení. Američania mali jednoznačnú prevahu. Svedčí o tom aj pomer striel na bránu 16:2. Brankár Akira Schmid však svoj tím podržal a švajčiarsky tím bol stále v hre.

Na začiatku druhého dejstva sa znovu predviedol supertalent Nico Hirschier, ktorý skóroval po asistencií Nica Grossa. Američania znervózneli a v priebehu troch minút boli trikrát vylúčení. Švajčiari presilovku aj využili, keď sa trafil Muller po asistenciách Patryho a Sigrista. Následne bol vylúčený Nico Gross za hrubý faul do oblasti hlavy a krku. Niekoľko minút potom vyrovnal Farrance na 2:2. Po druhej tretine svietil na ukazovateli vyrovnaný stav, na strely to však bolo 29:10. Zápas bol teda pred tretím dejstvom stále otvorený.

Tretia tretina pokračovala americkou prevahou. Niekoľko šancí však mali aj Helvéti. Brankári odolávali až do 57. minúty, keď sa trafil Norris. O necelú minútu neskôr skóroval Tortora a spečatil výsledok na konečných 4:2. Švajčiari v závere odvolali brankára, skórovať ale nedokázali.  Zámorskí hokejisti síce mali v zápase jasnú prevahu, brankár Akira Schmid však predviedol niekoľko skvelých zákrokov a dlhý čas držal svoj tím nad vodou. Pomer striel na bránu bol 48:17 v prospech amerického tímu.

Víťazný tím sa stretne v sobotu so Švédmi. Tieto mužstvá sa stretli už v skupine. Severania podľahli jednoznačne 1:5. V sobotu to však bude nový zápas, v ktorom pôjde o veľa.

Foto: Fotky&Foto