Američania po obrovskej dráme postupujú do finále

Vo večernom zápase sa rozhodovalo o druhom finalistovi, ktorý sa pridá k Fínom. Mladí Američania sa stretli so švédskymi rovesníkmi. Zápas priniesol obrovskú drámu so šťastnejším koncom pre zámorský celok.

USA – Švédsko 4:3pp (1:0, 1:1, 1:2 – 1:0)

Góly: 11. Pastujov(Dhooghe, Miller), 27.Gildon(Mismash,Hughes), 57. Hughes (Norris), Dhooghe (Poehling) – 21. Olofsson (Bemstrom, Lundestrom), Zetterlund (Brannstrom, Liljegren), Sylvegard (Johansson)

Rozhodovali: Heikinnen, Kulev –  Ondráček,Kupcus

Zostava USA: St. Cyr (Scheel) – Hughes, Kemp (A), Knoepke, Gildon, Miller, Farrance, Inamoto – Tkachuk (C), Norris (A), Pastujov – Mismash, Barratt, Wahlstrom – Poehling, Farabee, Slagger– Cockerill, Tortora, Reedy – Dhooghe

Zostava Švédska: Ahman (Eriksson) – Brannstrom (A), Walfridsson, Westerlund, Sjalin, Liljegren (A), Ginning, Boqvist – Back, Hugg (C), Zetterlund – Bemstrom, Lundestrom, Olofsson – Elvenes, Peterson, Sylvegard – Johansson, Miketinac, Gustafsson – Fjellstrom

Oba tímy nastúpili s vedomím, že v tejto fáze šampionátu už ide o veľa. V americkej bránke nastúpil jeden z najlepších brankárov majstrovstiev Dylan St. Cyr. Na druhej strane stál Adam Ahman, ktorého doterajšie štatistiky trochu zaostávajú za očakávaniami. Američania mali počas prvej tretiny jasnú streleckú prevahu, keď švédskeho gólmana ohrozili až osemnásťkrát. Zahrali si aj jednu presilovú hru, po vylúčení Liljegrena. Tú síce nevyužili, o pár sekúnd neskôr však krídelník prvého útoku Pastujov poslal svoj tím do vedenia.

Druhé dejstvo začali aktívnejšie Švédi a 40 sekúnd po úvodnom vhadzovaní už bolo vyrovnané. Presne sa trafil Olofsson, po asistenciách spoluhráčov z útoku Lundestroma a Bemstroma. V nasledujúcich minútach bolo na oboch stranách po jednom vylúčení . Kým Švédi početnú výhodu nezužitkovali, Američania skórovali do necelej minúty, keď sa trafil Gildon. Následne odohral zámorský celok takmer štyri minúty v oslabení. Gól však neinkasoval a do tretej tretiny išiel za priaznivého stavu 2:1.

Po prestávke sa proti pravidlám previnil Inamoto a Švédi početnú výhodu využili za 30 sekúnd. O dve minúty neskôr šokovali Američanov, keď skórovali aj druhýkrát a celkovo tretíkrát v zápase. Zámorská odpoveď však nenechala na seba dlho čakať. Do minúty vyrovnal Hughes po prihrávke Johanssona. V nasledujúcich minútach už gól napriek niekoľkým šanciam na oboch stranách nepadol a duel dospel do predĺženia. V ňom mali jasnú prevahu americkí mladíci, ktorí na Ahmana vystrelili až deväťkrát. V 70. minúte rozhodol o postupe do finále Dhooghe.

Američania sa stretnú v repríze minuloročného semifinále s Fínmi a majú čo odplácať. Finálový zápas je na programe zajtra o 19:30. Švédi sa v boji o tretie miesto stretnú s Rusmi.

Foto: Fotky&Foto