Američania opäť našli nájazdového experta a postupujú do finále

Prvým finalistom 41. juniorského šampionátu sa stali hokejisti USA. Tí lepšie zvládli dramatické samostatné nájazdy a po druhýkrát na turnaji zdolali Rusko. Hrdinom zámorskej veľmoci sa stal 19-ročný Troy Terry.

USA – Rusko 4:3sn (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 20. White (Keller, Jones), 31. Kunin (Greenway, Bracco), 37. White (Anderson, Keller), rozh. nájazd Terry – 12. Kaprizov (M. Vorobjov), 22. Gurjanov (Kudako, P. Karnauchov), 47. Gurjanov.

Zostava USA: Parsons (Woll) – Ahcan, McAvoy (A), Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi – Anderson, White (A), Keller – Bellows, Roslovic, Thompson – Kunin (C), Greenway, Bracco – Laczynski, Foley, Terry – Harper.

Zostava Ruska: Samsonov (Krasotkin) – Sidorov, Rykov (A), Kudako, Sergačjov, Zborovskij, Voronkov, Dronov – Kaprizov (C), Polunin, M. Vorobjov – D. Kvartalnov (A), P. Karnauchov, Gurjanov – Urakov, Beljajev, Trenin – Alexejev, Jurtajkin.

Rozhodcovia: Burchell (CAN), Linde (SWE) – Kohlmüller (GER), Suchánek (CZE).

Očakávaná semifinálová bitka mala veľké tempo už od úvodných minút. Aktívnejší boli predsa len hokejisti USA, ktorí chceli ukončiť trojročné čakanie na postup do finále. Rusi zase túžili vrátiť súperovi prehru zo základnej skupiny a svoj cieľ začali napĺňať v 12. minúte. Kirill Kaprizov predviedol svoje hokejové majstrovstvo, prebral si puk za americkou bránou a šikovným spôsobom prekonal Tylera Parsonsa. Američania v prvom dejstve vyslali na bránu súpera dvojnásobný počet striel, no dlho sa im nedarilo prekonať Iľju Samsonova. Ten pred dnešným duelom neinkasoval 148 minút, ale na konci prvej tretiny si vybral slabšiu chvíľu. Clayton Keller nahadzoval puk od ľavého mantinelu a takmer z nulového uhlu vyrovnal skóre zápasu na 1:1.

Ruským hokejistom do 20 rokov pomohla prestávka a do druhého dejstva vkročili tým najlepším možným spôsobom. Vadim Kudako tvrdo vystrelil, americký brankár jeho pokus vyrazil pred seba a Denis Gurjanov pohotovou dorážkou prinavrátil hosťom stratený náskok. Po strelenom góle sa Rusi trošku stiahli a Američanov dostali na koňa aj kvôli zbytočným vylúčeniam. Práve za svoju nedisciplinovanosť pykali v polovici zápasu. Celú akciu založil brankár Parsons a po rýchlej výmene puku skóroval z tesnej blízkosti kapitán Luke Kunin. Zverenci Boba Motzka pokračovali vo svojej aktivite a podarilo sa im otočiť vývoj zápasu vo svoj prospech. Colin White si pekne nakorčuľoval na os ihriska a strelou švihom prekonal Iľju Samsonova.

Podobne ako v základnej skupine viedli USA vo vzájomnom zápase po dvoch tretinách 3:2. Svoj náskok mohli zdvojnásobiť, ale v 46. minúte trestné strieľanie nepremenil Clayton Keller. Rusom sa toto zaváhanie podarilo potrestať už o dve minúty neskôr. Na útočnej modrej čiare stratil puk Adam Fox, do samostatného úniku sa dostal Denis Gurjanov a svojim druhým gólom v zápase vyrovnal skóre duelu. V záverečnej desaťminútovke mali väčšiu chuť rozhodnúť Američania, no keďže už gól nepadol, zápas musel pokračovať v predĺžení. To bolo skutočne strhujúce a obe mužstvá mohli streliť postupový gól. Clayton Keller trafil len žrď ruskej brány a o pár sekúnd neskôr zahodil tutovku aj ofenzívne ladený Caleb Jones.

O víťazovi zápasu tak museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Po piatich sériách bol stav vyrovnaný 2:2, a tak sa muselo meniť poradie. Denis Gurjanov zopakoval svoj úspešný pokus z prvej série a zdalo sa, že práve on bude hrdinom zápasu. Podobne ako na ZOH 2014 ale našli Američania svojho nájazdového experta. Po vzore T.J. Oshieho sa ním stal Troy Terry, ktorý v nájazdovej lotérii skóroval trikrát a poslal Američanov do finále MSJ 2017.

Foto: pixabay.com