Ako bude vyzerať naša zostava na MS 2015? Prvé škrty na súpiske sú už známe!

Po dvoch náročných domácich stretnutiach so Švédskom odohrali slovenskí hokejisti počas tohto týždňa ďalšie dva mimoriadne prestížne duely proti hokejistom Česka. V Jihlave síce dvakrát prehrali, no výkonmi rozhodne nesklamali. Reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek sa napriek tomu rozhodol vyradiť z reprezentačného kádra dvojicu obrancov Lukáša Kozáka, Karola Slobodu a brankára Dukly Trenčín Branislava Konráda.

Slovenská hokejová reprezentácia má za sebou 4 prípravné zápasy v rámci Euro Hockey Challenge. Po úvodných zápasoch s „tromi korunkami“ opustil prípravný kemp pred majstrovstvami sveta Dávid Gríger. K mladému popradskému útočníkovi sa tak včera pridala ďalšia trojica hráčov. Kým neúčasť Lukáša Kozáka na MS sa viac menej čakala, pre Karola Slobodu je toto skoré vyradenie z tímu určite menším sklamaním, keďže minulý rok debutoval na MS v bieloruskom Minsku. Okrem skúseného 31-ročnného obrancu Lady Togliatti, neuspel v konkurencii Jána Laca a Júliusa Hudáčka, ani brankár Branislav Konrád. Najmä Hudáček, ktorý pôsobí v drese švédskeho tímu Örebro IK, v príprave milo prekvapil, keď odchytal 3 veľmi kvalitné zápasy. Bohužiaľ, do zoznamu hráčov, ktorí nebudú reprezentovať Slovensko na v poradí už 79. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, pribudol aj obranca Los Angeles Kings Andrej Sekera. Odchovanec Prievidze utrpel zranenie pravého kolena 31. marca v súboji s Chicagom Blackhawks a sezóna sa pre neho skončila.

Pred začiatkom MS 2015, ktoré štartujú už o 20 dní, odohrajú Slováci ešte 4 prípravne stretnutia. Vo štvrtok 16. apríla v Košiciach a o dva dni neskôr v Poprade, si zmerajú sily s výberom Bieloruska. V týchto zápasoch by sa k tímu mala pripojiť dvojica obrancov pražskej Sparty Marek Ďaloga a Juraj Mikuš. Namiesto Branislava Konráda sa na brankárskom poste predstaví Marek Čiliak, ktorý sa v drese Komety Brno ukázal vo veľmi dobrom svetle. Podobne ako Sparťania ani hokejisti Komety Brno neuspeli v semifinále play off Tipsport Extraligy. Výbornými výkonmi si reprezentačnú pozvánku vyslúžil aj bronzový medailista z MSJ 2015, Martin Réway. Slovenský mladík má aktuálne ale menšie zdravotné ťažkosti, a tak ho diváci uvidia zrejme až v poslednej fáze prípravy. Naopak, na MS môže zabudnúť talentovaný Lukáš Cingel. Bývalého hráča Levu Praha, ktorý prišiel kvôli zraneniu o minuloročného finále v boji o Gagarinov pohár, totiž postihol rovnaký osud aj v čase pred blížiacimi sa MS 2015.

Reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek takisto pozorne sleduje aj situáciu v kanadsko-americkej NHL. Po tom ako na MS predbežne potvrdili účasť Andrej Meszároš, Richard Pánik a Tomáš Kopecký, je v hre aj účasť Mariána Gáboríka. Los Angeles sa totiž do play off neprebojovalo, čím sa stalo od roku 2006 prvým tímom, ktorý sa ako aktuálny víťaz Stanley Cupu do play off nedostal. Našťastie na rozdiel od Andreja Sekeru by mal byť trenčiansky rodák zdravotne fit. Blízko k vyradeniu je aj Boston Bruins, v ktorom pôsobí Zdeno Chára. V prípade, že Boston v poslednom zápase základnej časti nevyhrá v zápase proti Tampe Bay, bude z hry von! Navyše, „medvede“ sa musia spoliehať aj na to, že ich priamy konkurenti v boji o play off, tj. Ottawa a Pittsburg, nebudú bodovať na ľade Philadelphie, resp. Buffala. Komplikovaná situácia je ohľadom Marka Daňa a Martina Marinčina, ktorí sú totiž viazaní dvojcestnými zmluvami. Na rozdiel od Marinčina, situácia v prípade Marka Daňa je celkom priaznivá, keďže farma Columbusu, Springfield Falcons, sa nachádza zatiaľ na nepostupovom 9. mieste. Naopak, farmársky tím Edmontonu Oilers (Oklahoma City Barons) s najväčšou pravdepodobnosťou nebude v play off AHL chýbať.

Foto: ©Martin Cintula/fotky&foto